Megnyílt és október 15-éig látogatható a Magyar Kézművességért Alapítvány nyári kiállítása a Vajdahunyad várában. Az esemény megnyitóján számos prominens személyiség vett részt, akik elismeréseikkel és jelenlétükkel emelték az alkotók munkájának rangját.
A kiállítást Németh László, az IPOSZ (Ipartestületek Országos Szövetsége) elnöke nyitotta meg. Az eseményen jelen volt Németh Nyiba Sándor, a Krúdy Irodalmi Társaság elnöke, a Magyar Kultúra Lovagja, valamint Tóth Erika Katalin, a BKIK Kézműipari Tagozatának alelnöke, akik köszöntő beszédeikkel hozzájárultak az alkotók ünnepi hangulatához.
A kiállításon 150 pályázati jelentkezés érkezett, és összesen 243 alkotás született. A végleges kiállítás 140 alkotót és 210 alkotást mutat be, így a látogatók számára gazdag és változatos képet kínál a magyar kézművességről.
A zsűri néprajzkutatókból és iparművészekből állt, köztük Csákányi Zoltán, a Hagyományok Háza képviseletében, akik gondosan választották ki a díjazottakat a kiállításon.
A kiállítás díjazottjai között szerepelnek olyan tehetségek, mint Pokomándy Zsuzsanna, a hódmezővásárhelyi foltvarró, Németvölgyi-Kolgyáry Emese, a budapesti festő, Németh Sándorné, a Balatonkenesei Gobelin és Hímző Műhely vezetője, Molnár Anett, a törökszentmiklósi gyöngyfűző, a felsőszölnöki Gyöngybőr Műhely, amit Szlávecz Lilla népi bőrműves képviselt, valamint Tóth Tamás budapesti pirográfus, Pál Ildikó törökbálinti selyemfestő, Komárné Papp Margit battonyai viseletkészítő népi iparművész, Papp Gáspár kiskunfélegyházi keramikus és Nemes Ferenc szigetújfalui fafaragó.
Németh László, az IPOSZ elnöke a megnyitó beszédében kiemelte, hogy a kiállítás idején világunk rendkívül gyors változásokon megy keresztül. Hatalmi átrendeződés, technológiai forradalom, globalizáció és más társadalmi és gazdasági kihívások egyszerre formálják jelenünket.
Az IPOSZ számára is kihívást jelent a kisipar technológiai megújítása és a magyar művészeti és népi hagyományok megőrzése közötti egyensúly megtartása. Az elnök hangsúlyozta a Magyar Kézművességért Alapítvány tevékenységének fontosságát, amelynek célja a magyar társadalomban az értékek, a művészet és a népi hagyományok megtartása.
A kisipar és a művészet egyaránt fontos a modern társadalomban, és ezért is fontos támogatni az ilyen kiállításokat.
Az eseményen elhangzott beszédek alapján világossá vált, hogy a Magyar Kézművességért Alapítvány nyári kiállítása és általánosan az alapítvány által rendezett kiállítások nem csupán alkotók és művészek találkozóhelye, hanem egy olyan esemény, amely a hagyományok és a modernitás harmonikus együttélésére ösztönzi az alkotókat és a közönséget egyaránt.
A kiállítás arra ösztönzi az embereket, hogy ne csak a digitalizáció és a technológia világában éljenek, hanem őrizzék meg és ápolják a magyar népi és kézművesség szépségeit. Ebben a folyamatban kulcsfontosságú a fiatal generációk bevonása, hogy továbbra is életben maradjanak és fejlődjenek a hagyományos kézműves mesterségek.
A kiállítás minden látogató számára lehetőséget nyújt a magyar népi és iparművészet gazdagságának felfedezésére, miközben az alkotók kiváló munkáit csodálhatjuk meg. Az esemény méltó keretet biztosít a magyar kézművesség népszerűsítéséhez és az értékek továbbörökítéséhez, valamint a közösség összehozásához.
A kiállítás egyben azt is mutatja, hogy a hagyomány és a modernitás kéz a kézben járhat, és a magyar nép értékei továbbra is kiemelkedő fontossággal bírnak a jelenkori világban.
Olvasóinkat arra bíztatjuk, hogy látogassanak el a kiállításra, és élvezzék a magyar kézművesség gazdagságát és sokszínűségét. Az alkotókat pedig arra ösztönözzük, hogy higgyenek a magyar népi művészet jövőjében, és folytassák munkájukat a hagyományok és az innováció ötvözésében.
Végül, de nem utolsósorban szeretnénk megköszönni az AMKA (Magyar Kézművességért Alapítvány) társadalmi vezetőinek és munkatársainak áldozatos munkáját, amely lehetővé tette ennek a kiváló kiállításnak a létrejöttét. Az AMKA elkötelezett a magyar kézművesség és kultúra népszerűsítése iránt, és a kiállítás egyik legfontosabb támogatójaként segíti az alkotókat abban, hogy művészetüket és hagyományaikat széles körben megismertessék.