Aktuális híreink

Nagyobb felelősség

2007. November 15. 10:43
Elfogadták az Ipartestületek Országos Szövetsége programját
Ajka - A magyar kézműipar a magyar gazdaság legnagyobb vállalkozása, ezért megéri törődni vele. A kisvállalkozói szektor működése azonban ezer sebből vérzik, az Ipartestületek Országos Szövetsége átfogó programmal igyekszik orvosolni a súlyos bajokat.

Az Ipartestületek Országos Szövetsége a tavaszi programalkotó és tisztújító közgyű1ésén fogadta el a szervezet 2007-2011 közötti programját. Ezt a dokumentumot Iposz-napok - nyitott lapok címmel szeptember 11. - október 6-a között bemutatták a 19 megyében, valamint a fővárosban. Az ajkai fórumon Szűcs György Iposz-elnök is részt vett, aki átfogó tájékoztatást adott a résztvevőknek.

A program mottója: "Nagyobb felelősség, nagyobb lehetőség". A magyar kézműiparban dolgoznak a legtöbben hazánkban, ezért ha úgy tetszik, ez a magyar gazdaság legnagyobb vállalkozása. Az elnök hozzátette, összevetett vállal erős a sokaság, vagyis az erejüket nem szabad szétaprózni. A hatékonyabb érdekképviselet érdekében össze kívánnak fogni a szakmai szövetségekkel is. Örvendetes, hogy az egy vagy több szakmára szerveződő, országos hatáskörű szakmai szervezetek száma egyre bővül, mindegyikkel keresik a kapcsolatot.

Kitért arra is, hogy a jövőbeni regionális szerveződések testületi szintű megjelenésére fel kell készülniük. Ahhoz, hogy regionális szintű testületek jöjjenek létre, elengedhetetlenül fontos a megyei szövetségek munkájának megerősítése. Újabb forrásokat kell felkutatni annak érdekében, hogy a korszerű, gyors és megbízható információáramlás napi gyakorlattá váljon.
Fontosnak tartják, hogy a rövidesen tömegével megjelenő európai uniós forrásokhoz a családi, mikro-, valamint a kézműves vállalkozások is hozzájussanak. E cél érdekében a Visegrádi Négyekkel is egyeztettek, és tizenhárom pontban foglalták össze a pályázat egyszerűsítését célzó javaslataikat. Szűcs György kijelentette, a kisvállalkozói szektor működésével kapcsolatban általánosítható problémák vannak. Ilyen például a kisvállalkozásokat hólabdaként maga alá temető körbetartozás. Ennek elkerülése érdekében kérik, az Állami Versenyhivatal folytasson vizsgálatot, valamint változzon a jogszabályi környezet.

A kisvállalkozók folyamatosan pénzügyi forráshiányban szenvednek. Az Országos Mikrohitel Alap jelenlegi forráslehetőségeinek elégtelensége miatt szükséges a Mikrohitel Program célirányos továbbfejlesztése. Az EU-támogatásokkal épülő nagyberuházások számláinak kifizetését fel kellene gyorsítani, mert az alvállalkozóként bedolgozó kisvállalkozások nem képesek huzamos ideig előfinanszírozni a projektet. Olyan faktoringmódozatok kidolgozására lenne szükség, mely az állammal, az EU-val, valamint az önkormányzatokkal szembeni követeléseket is faktorálhatóvá tenné.

Szólt a kigazdálkodhatatlan járulék-és adóterhekről, valamint a kiszámíthatatlan gazdasági környezetről is. Mint mondta, hiányzik a hazai kisvállalkozások biztonságérzete. Év közbe módosítják az adó- és tb-törvényeket, mely a növekedő terhek és kiszámíthatatlan gazdasági környezet együttes hatásaként egyre több egyéni vállalkozó tönkremenetelét, ellehetetlenülését eredményezi. Az adó- és járulékrendszer továbbfejlesztésénél stabilitást, egyszerűsítést, majd az adó- és járulékterhelés csökkentését, a felesleges adminisztráció mérséklését kezdeményezik.

A hazai mikro-, kisvállalkozások döntő hányada felkészületlen a vállalkozás menedzselésére, a szakiskolában ezeket az ismereteket nem tanították, de az időközbeni gazdasági szabályozórendszerbeli változások és a vállalkozás működésének biztonsága is indokolják a legalapvetőbb gazdasági, pénzügyi, munkaügyi, adózási, számviteli, adminisztrációs kötelezettségek megismerésének igényét. Az elnök a szakmai utánpótlás fontosságát is hangsúlyozta, amelynek a pillérei a szakképzés, a felnőttképzés, valamint mestervizsgáztatás. Az Iposz mindegyik területen jelen kíván lenni, hogy emelni tudják a szakmai színvonalat.

Forrás: NAPLÓ