A Magyar Kézművességért Alapítvány - az IPOSZ-szal, a Budapesti Kereskedelmi és Iparkamara Kézműipari Tagozatával és a Ciszterci Egyházközséggel együttműködve hirdette meg októberben a 23. Betlehemi jászol pályázatot, amelyre 120 alkotó munkája érkezett. A szakmai zsűri 98 alkotó mintegy 200 művét válogatta be a kiállítás anyagába. A kiállítással kapcsolatban interjút adott Németh László, az Ipartestületek Országos Szövetségének elnöke és Szedlacsek Emília Közösségi Művelődési és Művészeti Főosztály főosztályvezetője.
A kiállítás anyaga két helyszínen, Budapesten a Magyarság Házában és Veszprémben a Szaléziánum Érsekségi Turisztikai Központban látható. Németh László elmondta, hogy második alkalommal rendezik meg Veszprémben a kiállítást, "tavaly nagyon közkedvelt volt, ezért kaptuk az érsekségtől az újbóli felkérést". Hangsúlyozta, hogy az AMKA mindig is törekedett arra, hogy nívós helyet találjon a kiállításnak.
A karácsony misztériuma jelenik meg a pályázaton
"Nagy jelentőséggel bír, hogy a Magyarság Házában vagyunk, hiszen az AMKA a kiállítással már egy nemzeti értéket, egy kulturális értéket teremtett" - fogalmazott az IPOSZ elnöke. Hozzátette, hogy nagy az érdeklődés a pályázat iránt, az egész országból érkeznek alkotások, külön öröm számára, hogy egygre több fiatal jelentkezik.
Szedlacsek Emília, a Közösségi Művelődési és Művészeti Főosztály főosztályvezetője az ünnepvárásról beszélt, amihez nagyban hozzájárul a kiállítás is. "Az advent idején nem csak az ajándékokról akarunk gondoskoni, hanem a magunk lelkével is törődni akarunk. Ehhez a törődéshez, ehhez a belső hangulathoz hozzájárul, hogy egy ilyen szép kiállításon részt vehetünk. Programként is kifejezetten ajánlom ezt, hiszen ez is egy fajta készülődés a családdal, megteremti a készülődés hangulatát. Látványában sokat gazdagodhatunk, egy léleksimogató gondolattal lehetünk együtt."
A kiállítás során egy léleksimogató gondolattal lehetünk együtt
Szólt a kézművesség hagyományáról is: "amikor egy kézműves alkalmon vagyunk, akkor egy kicsit mindig felmerül bennünk, hogy vajon megmaradnak-e ezek a mesterségek, ez a kiállítás jó alkalom arra, hogy bebizonyítsuk, hogy igen, megmaradnak." Hozzátette, hogy számára nagy öröm, hogy nem csak egyéni alkotások, de közösségi alkotások is megjelentek a kiállításon, "a közösségépítésnél nincs is jobb dolog, így karácsonykor."
/T.D.