Aktuális híreink

Németh László az IPOSZ elnöke a társasházak felújításáról beszélt a Kossuth Rádióban

2024. November 18. 14:00
Németh László az IPOSZ elnöke a társasházak felújításáról beszélt a Kossuth Rádióban
A Kossuth Rádió Délelőtt című műsorának egyik kiemelt témája a társasházak felújításának aktuális kérdései voltak, melyről Németh László, az Ipartestületek Országos Szövetségének elnöke és Dr. Bék Ágnes, a Társasházak és Társasházkezelők Országos Egyesületének alapító elnöke osztotta meg tapasztalatait. A beszélgetés során szó esett a magyar társasházak állapotáról, a felújítások gyakorlati nehézségeiről és a lehetséges megoldásokról, miközben a közelmúltban az IPOSZ által szervezett nemzetközi workshop tanulságai is terítékre kerültek.
Fotó: Juhász Melinda
 
A magyar társasházak állapota nagyon eltérő: míg egyes épületekben az energiahatékonyságot javító beruházások már megvalósultak, addig a régebbi épületek gyakran elmaradott állapotban vannak. Németh László kiemelte, hogy az idős lakók figyelmesebbek a közös ügyek iránt, de anyagi lehetőségeik korlátozottak, míg a fiatalabb lakók hajlamosak csak a saját lakásukra koncentrálni. Sok esetben nehézkes a felújítás megszervezése, amit az elavult társasházi törvény is nehezít: egy-két lakó ellenállása gyakran megakasztja a szükséges beruházásokat, és az időhúzás miatt a költségek emelkednek.
Dr. Bék Ágnes szerint a felújítás sikeréhez elengedhetetlen a lakóközösség és a közös képviselők szoros együttműködése. Fontos, hogy műszaki szakértők bevonásával történjen az előkészítés, így megfelelő fontossági sorrend alapján valósulhatnak meg a munkálatok. Az ajánlatkérések során egységes árazási minta használatát javasolja, hogy az ajánlatok objektíven összehasonlíthatók legyenek. A döntéseket a közgyűlésen kell meghozni, ahol nemcsak a kivitelező személyéről, hanem a finanszírozás módjáról is dönteni kell.
A beszélgetés során az uniós irányelvek és a fenntarthatósági szempontok is előkerültek. Németh László felhívta a figyelmet arra, hogy az Európai Unió egyre szigorúbb elvárásokat támaszt az energiahatékonyság terén. Az új szabályozások értelmében például 2025-től közösségi épületekben már nem szerelhetők be fosszilis energiát használó kazánok uniós forrásból. Ezért is fontos a lakóközösségek és vállalkozók felkészítése, valamint helyi szaktanácsadó pontok – úgynevezett „RENO pontok” – létrehozása, ahol a megfelelő technológiákról és szakemberekről kaphatnak tájékoztatást az érintettek.
Dr. Bék Ágnes hozzátette, hogy az épületek külső és belső állapota szintén komoly kihívásokat jelent. Sok esetben például a homlokzati hibák miatt a biztosítók nem vállalnak kockázatot, a szükséges veszélytelenítések pedig az ingatlan értékét is csökkenthetik. A belső rendszerek – például a közös villamos hálózat – elhanyagolása szintén komoly problémákat okozhat, akár balesetveszélyhez is vezethet.
A megfelelő szakemberek megtalálása kulcsfontosságú. Németh László szerint fontos, hogy valós referenciák alapján válasszunk vállalkozót, aki bizonyítottan képes a kívánt minőséget nyújtani. Ugyanakkor rámutatott arra is, hogy az építőiparban egyre kevesebb fiatal dolgozik, ami hosszabb távon veszélyeztetheti az iparág működését.
A társasházak finanszírozási lehetőségei között a vendégek az előtakarékosságot, célbefizetéseket és hiteleket említették. Az előtakarékossági szerződések például nemcsak a szükséges tőkét biztosíthatják, de jobb hitelminősítést is eredményezhetnek. A finanszírozás megtervezése azonban a lakóközösség összefogását és tudatos hozzáállását igényli.
A műsor vendégei hangsúlyozták, hogy a társasházak felújításának sikeressége a tervezésen, a közösségen belüli együttműködésen és a megfelelő szakemberek bevonásán múlik. A folyamatos karbantartás és a hosszú távú gondolkodás nemcsak az épületek értékét, hanem az ott élők életminőségét is jelentősen javíthatja.