Aktuális híreink

Orbán Viktor: három ponton avatkozunk be a gazdaságba, megfizethető lakhatást, egymilliós jövedelmet és munkáshitelt nyújtunk, Demján Sándor programot indítunk a kisvállalkozóknak

2024. October 14. 06:33
Az Európai Bizottság és az Európai Néppárt vezetője, Ursula von der Leyen és Manfred Weber meg akarja buktatni a szuverenista magyar kormányt, és a helyére egy brüsszelita kormányt akar ültetni - jelentette ki Orbán Viktor miniszterelnök pénteken a Kossuth rádió Jó reggelt, Magyarország! című műsorában.

Orbán Viktor a magyar uniós elnökség szerdai európai parlamenti programismertetőjét követő vitát úgy értékelte, az a tényeket mellőzte, gyűlölködő volt, és nem törődött Európával, az európai emberekkel, csak a támadás jellemezte.

A kormányfő azt mondta, a vita arról szólt, hogy meg akarják buktatni a magyar kormányt, és a helyére az európai szocialisták Dobrev Klárát, a néppárt pedig a Tisza Pártot Magyar Péterrel akarja kormányon. Hozzátette, eddig is úgy gondolta, hogy a két európai vezetőnek ez a célja, de az szokatlan, hogy ezt ilyen nyíltan belevágják a világ képébe, ahelyett, hogy európai ügyekkel foglalkoznának.

 Világossá tették, hogy ez az a koalíció, amit szeretnének, és amelynek a házassága meg is történt a szemünk előtt. "Celebrálta papként vagy anyakönyvvezetőként von der Leyen, Manfred Weber volt a tanú"- mondta.

Hozzátette, a két érintett fél meg is mondta, készen áll arra, hogy teljesítse, amit Brüsszel követel: Magyarország beszáll a háborúba Ukrajnával, fegyvert szállít és pénzt ad a magyar költségvetésből; támogatják a brüsszeli migrációs politikát, vagyis be kell engedni a migránsokat; a család- és a gyermekvédelmi törvényeket el kell törölni, és bele kell szállni a gazdasági, kereskedelmi háborúba.

Orbán Viktor úgy fogalmazott: "be akar delegálni Brüsszel a leendő magyar kormányba egy szocialistát meg egy néppártit, akik majd támogatni fogják a legfontosabb brüsszeli célkitűzéseket, amelyek éppen a konfliktusokat okozzák Magyarország és Brüsszel között. Vége a szuverenista magyar politikának, brüsszelita kormányunk lesz".

A magyar uniós elnökségi programot a kormányfő átgondoltnak, nagyon színvonalasnak, kiváló szakmai munkának nevezte. Elmondta, hogy nagyon jó stáb dolgozik Bóka János európai uniós ügyekért felelős miniszter vezetésével.

Miniszterelnöki interjú a Kossuth rádióban
Budapest, 2024. október 11. A Miniszterelnöki Sajtóiroda által közreadott képen Orbán Viktor miniszterelnök érkezik a Kossuth rádió óbudai stúdiójába, ahol interjút adott a Jó reggelt, Magyarország! című műsorban 2024. október 11-én. MTI/Miniszterelnöki Sajtóiroda/Benko Vivien Cher

Hozzátette, elég színvonalas vitát tudtak volna tartani az Európai Parlamentben arról, miért van bajban az európai gazdaság, miért mennek el Európa mellett az amerikaiak és a kínaiak. Itt a baj a migránsokkal, baj van a zöldátmenettel - sorolta a problémákat.

A kormányfő azt mondta, akik a vitában részt vettek, "vérgőzös állapotban voltak", nem akartak higgadt, nyugodt, értelmes vitát folytatni az Európa előtt álló legnagyobb kihívásokról, hanem politikai pofozkodást, balhét, csihi-puhit képzeltek el, és "nekünk rontottak". "Amikor tízen jönnek az emberre, az a rock and roll, szóval rock and roll volt" - fogalmazott Orbán Viktor.

Közölte, nehéz helyzetben volt, mert a magyar mégis egy udvarias, nagyvonalú, jól nevelt nép, de "annyian jöttek és olyan durván", hogy attól tartott, ha továbbra is úriembereskedik, akkor "baleknak néznek bennünket". Ezért döntött úgy, hogy a vitába bele kell állni: "amilyen az adjonisten, olyan a fogadjisten", mindenki megkapta, amit kellett, "néhány lángos, tasli az ott le is esett" - mondta.

A miniszterelnök azt mondta, megdöbbenve lehettek a vita miatt a magyar nézők is, akiknek egész más kép élhet a fejükben Európáról."Mi azt hittük, hogy ott intelligens emberek vannak"- mondta, úgy folytatva, azt hitték, bár van néhány "érdekes alak" az európai parlamenti képviselők között, mégis valami európai színvonalat képviselnek.

Orbán Viktor úgy összegezte a vitát, hogy "a béka feneke alatt volt az egész", és az számára is kultúrsokk volt.

Kijelentette, a magyarok maguk akarják eldönteni, milyen program mentén milyen kormányunk legyen. Az nem megy, hogy Brüsszelből megmondják nekünk, hogyan éljünk, és ideküldik nekünk a zsoldosainkat, akik majd ezt végrehajtják - közölte, hozzátéve: ez már volt, hogy kívülről akarták megmondani nekünk, hogyan éljünk, ettől szabadultunk meg 30 éve.

A Brüsszelből Magyarországra delegálandó, "brüsszelita kormány ugyanolyan hónaljszagú", mint a szocializmus és a Szovjetunió - értékelt. Elmondása szerint ezért bejelentette az ellenállást: Magyarország szembe fog szállni ezzel a brüsszeli tervvel.

Várakozásai szerint Brüsszelben ezt el fogják fogadni, mert látni fogják, hogy ezen a csatán rajtavesztenek. A nyilvánosság, a tények, az őszinteség az ilyen típusú brüsszelita szándékoknak nem kedvez - jegyezte meg. "A mi legnagyobb szövetségesünk a valóság és a nyilvánosság, és én nyíltan fogok beszélni, ha megtámadnak (...), előveszem a tényeket, és megmondom: ti kereskedtek az oroszokkal" - fogalmazott.

Orbán Viktor szerint ezért Brüsszelben is rájönnek, ez nem jó üzlet, térjünk vissza a normális európai politikához, hagyjuk békén a tagállamokat, hagyjuk békén Magyarországot.

A magyar uniós elnökség javaslatai közül kiemelte: Magyarország a 2008-as pénzügyi válság következményeit kezelő csúcshoz hasonló megoldással a határvédelem és a migráció ügyében azt szorgalmazza, hogy a schengeni zóna országai a legmagasabb szinten találkozzanak, először informálisan, aztán intézményesítve.

Hozzátette: az Európai Bizottságot kihagyva, ezen a fórumon döntenének a határvédelem ügyéről és arról is, hogyan ne engedjék be a migránsokat, illetve hogyan ellenőrizzék őket.

Úgy értékelt, Európa fordul. Kell még egy kis idő, és be fognak állni egy migrációellenes politikai vonalra, ugyanis Nyugat-Európában az emberek egyáltalán nem örülnek annak, ami a migráció kapcsán történik, a migrációba belebuknak kormányok.

A miniszterelnök arról is beszélt: csekély esély van közös uniós kiútra a versenyképességi csapdából, "nagyon távol vannak az álláspontok, ezért Magyarországnak nem is Európával, hanem magával kell foglalkoznia", hiába adjuk mi az uniós elnökséget.

Hozzátette, hetek óta csak a magyar gazdaság kérdéseivel foglalkozik, a brüsszeli "keresztre feszítési kísérlet, az kitérő volt".

Mi összeraktuk az első nagy akciótervet, amellyel a magyar gazdaságnak fogunk új lendületet adni - jelentette ki, hozzátéve, csütörtökön a gazdasági kabinet vezetőjével tekintette át az elgondolásokat, körvonalazódnak az intézkedések, amelyek közül a megfizethető lakhatás megteremtését, a bérek emelését és a kisvállalkozások "méretnövekedésének" elősegítését emelte ki.

Óriási lendületet adunk a magyar gazdaságnak, mindegy, mit mond Európa, mi fenntartjuk a gazdasági semlegességet, tehát nyugatról is, meg keletről is csak azt fogadjuk el, ami jó a magyaroknak, és ami ellentétes az érdekeinkkel, azt el fogjuk utasítani - jelentette ki Orbán Viktor, hozzátéve, hogy ez 3-6 százalékos gazdasági növekedést fog eredményezni, ami már a jövő évben érezhető lesz. Az idei két utolsó negyedév növekedése a kormányfő szerint „valahol az egy és a két százalék között lesz”, de jövőre „óriási lendületet fogunk venni”.

Három "beavatkozási pontot" nevezett meg: a megfizethető lakhatás biztosítását, a béremelést és a kisvállalkozók segítését.

A lakhatással kapcsolatban azt ígérte, "lesz egy nagy lakás-boom", ugyanakkor azt is: "hátha Budapest is mond már végre valamit" ebben a kérdésben, hiszen a legnagyobb baj e téren a fővárosban van.

Nekünk vannak terveink, készen állunk a tárgyalásra – jelentette ki, megemlítve, az elgondolások között kollégiumépítés éppúgy szerepel, mint a fiatalok megfizethető lakhatáshoz juttatása, akár bérlés útján.

Hozzátette: a kormány támogatni fogja a Magyar Falu programban a falusi lakás- és házépítéseket, valamint el fogják hárítani a bürokratikus akadályokat annak útjából, hogy az emberek lakhatásuk megteremtésére használhassák fel megtakarításaikat.

Jól haladnak a tárgyalások a szakszervezetekkel, úgy látom, hogy meg tudnak állapodni majd a minimálbérről és meg tudunk állapodni majd a béremelések mértékéről – fogalmazott Orbán Viktor a tervcsomag második pontjáról, kijelentve, nem tartja irreálisnak azt a célt, hogy egymillió forintos átlagkereset legyen Magyarországon.

Jelezte azt is: a diákhitel mellé létrehozzák a szakmát tanulók munkáshitelét.

Harmadik pontként említette, hogy méretnövekedéshez kívánják segíteni a kisvállalkozókat, „akiket meggyötört az infláció, meggyötört a háború, a szankciók, és meggyötört a Covid is”. Elmondta, a munkanevén„Demján Sándor Program” keretében tőkét és kedvezményes hiteleket juttatnak a kis- és középvállalkozásoknak, „hogy egy lépéssel stabilabbak és nagyobbak legyenek”. Ezek együtt meglendítik a magyar gazdaságot, ami 2025 első és második negyedévében nagyon világosan látszik majd, úgyhogy én erre összpontosítok, aztán a brüsszeliek meg egyék meg, amit főztek – jegyezte meg.

A felsorolt intézkedések megvalósításához szerinte a magyar gazdaság saját belső növekedéséből kell kitermelni a forrásokat, úgy, hogy közben az államadósságot is és a költségvetési hiányt is csökkenteni kell.

"Ez lehetséges. Ezt kiszámoltuk, ezt megterveztük, ez jól halad" - mondta, jelezve, hogy a gazdasági miniszter csütörtökön "bemutatta a számokat, a trendeket, az egész elgondolást", ennek alapján hamarosan egy általános kormányhatározat jelenik meg, ami feladatokat ad ki, rá egy-két hétre pedig a konkrét intézkedések is jöhetnek.

Hozzátette, a kormánynak konzultálnia kell az érdekképviseletekkel, a gazdasági élet szereplőivel, aztán "végső soron majd az emberekkel" is meg kell beszélniük ezeket az intézkedéseket.

"Egyfajta új egyezséget szeretnénk létrehozni ahhoz, hogy a magyar gazdaság lendületet vegyen", hiszen ha új gazdaságpolitika kell - márpedig a világ változása miatt nekünk is alkalmazkodnunk kell -, "ahhoz kell egy új egyezség is" - fogalmazott.

Miniszterelnöki interjú a Kossuth rádióban
Budapest, 2024. október 11. A Miniszterelnöki Sajtóiroda által közreadott képen Orbán Viktor miniszterelnök interjút ad a Jó reggelt, Magyarország! című műsorban a Kossuth rádió óbudai stúdiójában 2024. október 11-én. MTI/Miniszterelnöki Sajtóiroda/Benko Vivien Cher

Orbán Viktor a szeptemberi fogyasztási adatot biztatónak nevezte, és szerinte a majdnem 10 százalékos magyar reálbérnövekedés Európában is példátlan. Ugyanakkor arra a felvetésre, hogy a reálbérnövekedés ellenére lassabban indul be a fogyasztás, azt mondta: a fogyasztásról szóló vitát nem tartja egészségesnek, szerinte az emberek majd eldöntik, mit akarnak csinálni a pénzükkel.

Úgy vélte, a gondot szerinte nem ez, hanem az európai járműipar termelésének lelassulása okozza, Magyarország ugyanis "járműipari nagyhatalom", egyike annak a három országnak - Németország és Kína mellett - ahol a nagy német autómárkák mindegyike jelen van.

Szerinte ugyanakkor a következő év második felében újra lendületet kap majd a magyar gépjárműgyártás, amint világpiac is úgy alakul, hogy ezekre az autókra szükség lesz. Ezért - folytatta - meri vállalni azt, hogy a következő évben a 3-6 százalék közötti sávba emeli a kormány a gazdasági növekedést.

Kérdésre válaszolva úgy fogalmazott: "fényesek" a magyar gazdaság hosszabb távú kilátásai. MTI