az egyéni vállalkozók 2011. évi járulékfizetési kötelezettségét érintő megkeresésre
Tisztelt Elnök Úr!
Az egyéni vállalkozók 2011. évi járulékfizetési kötelezettségét érintő megkeresésre, az alábbiakról tudom tájékoztatni:
Mint ahogy levelében Ön is kiemeli a társadalombiztosítás ellátásaira és a magánnyugdíjra jogosultakról, valamint e szolgáltatások fedezetéről szóló 1997. évi LXXX. törvény (a továbbiakban: Tbj.) alapján megváltoztak 2011. január 1-től a biztosított egyéni vállalkozó, illetve társas vállalkozók járulékfizetésére vonatkozó rendelkezések.
A Tbj. 4. § s) pontja szerint a törvény alkalmazásában minimálbér:
1. a tárgyhónap első napján érvényes, a teljes munkaidőben foglalkoztatott munkavállaló részére megállapított személyi alapbér kötelező legkisebb havi összege, és
2. a biztosított egyéni és társas vállalkozó járulékfizetéséről szóló rendelkezések alkalmazásában a tárgyhónap első napján, a teljes munkaidőre érvényes garantált bérminimum havi összege, ha az egyéni vállalkozó személyesen végzett főtevékenysége vagy a társas vállalkozó főtevékenysége legalább középfokú iskolai végzettséget vagy középfokú szakképzettséget igényel.
A módosítás alapján az eddigi tárgyhónapot megelőző hónap első napján érvényes minimálbért felváltotta a tárgyhónap első napján érvényes minimálbér, ugyanakkor „minimálbérnek” kell tekintetni a biztosított egyéni és társas vállalkozó járulékfizetési kötelezettségéről rendelkező szabályok alkalmazásában a tárgyhónap első napján, a teljes munkaidőre érvényes garantált bérminimum havi összegét, ha az egyéni vállalkozó személyesen végzett főtevékenysége vagy a társas vállalkozó főtevékenysége legalább középfokú iskolai végzettséget vagy középfokú szakképzettséget igényel.
Abban a kérdésben, hogy az egyéni vállalkozó által személyesen végzett főtevékenység középfokú iskolai végzettséget, vagy középfokú szakképzettséget igényel-e, a Nemzeti Adó-és Vámhivatal (NAV) tájékoztatójában foglaltak nyújtanak segítséget.
A Tájékoztató szerint:
„A középfokú végzettséget igénylő tevékenységek meghatározását a Tbj. nem tartalmazza, ezért a foglalkoztatást, mint munkahelyi tevékenységi formát, a tulajdonformától és a foglalkoztatás jogcímétől függetlenül kell meghatározni. Ehhez megfelelő támpontot nyújt a FEOR-08 Módszertani útmutató, illetve a KSH honlapján megtalálható FEOR-08 kereshető adatbázis.
Hasonló adattartalma miatt szintén jól alkalmazható az Állami Foglalkoztatási Szolgálat honlapján található „Foglalkozások leírása” kereshető adatbázis is.
OKJ-ban szereplő szakképesítések esetében a Nemzeti Foglalkoztatási Szolgálat ePálya kereshető adatbázisa is segítséget nyújthat, amelyben vizsgálható, hogy egy adott szakmai tanfolyam milyen végzettséget igényel, tehát melyek azok, amelyek általános iskolai végzettség után elkezdhetők, illetve amelyek érettségi után, stb. kezdhetők.”
Tisztelt Elnök úr! Bízom abban, hogy a leírtakkal segíteni tudtuk a Szövetség tagszervezeteinek (ipartestületeinek) munkáját, a jó szakmai együttműködés fontos a nyugdíjbiztosítás számára.
Budapest, 2011. február 18.
Prof. Dr. Mészáros József sk.