Aktuális híreink

Pest megyei ipartestületek egyeztető fóruma

2009. March 27. 12:58

Skribek Pál az Ipartestületek Pest Megyei Területi Szövetségének (IPTSZ) alelnöke egyeztető fórumot hívott össze a Vecsési Ipartestület székházába 2009 március 11-én. A meghívottak a megyében működő ipartestületek vezetői voltak.

Meghívást kapott a rendezvényre Solti Gábor úr is az Ipartestületek Országos Szövetségének (IPOSZ) Nemzetközi és Oktatási igazgatója, dr. Martinkó Károlyné az IPOSZ által delegált Regionális Fejlesztési és Képzési Bizottság (RFKB) tagja és Kövesi Ágota az IPOSZ Pest megyei szakképzési koordinátora.

A fórum főbb céljai:

1.       a szakmunkásképzés minőségének javítására történő feladatok egyeztetése,

2.       az áprilisban kiírásra kerülő decentralizált alapból finanszírozott pályázatok feltételeire javaslatok összeállítása a mikrovállalkozások érdekeinek érvényesítésére.

A fórum elsődlegesen a szakképzésben kialakult helyzetre szeretett volna megoldást találni. Országos probléma, hogy a kézműves szakmákban nincs elég tanuló és a jó szakember is egyre kevesebb. A gyermekek nem ismerik a szakmákat és a tanulási lehetőségeiket sem, a szülők nem akarják, hogy gyermekük szakmunkás legyen, nincs presztízse a szakmáknak. A szakiskolában tanulók tanműhelyben töltik a gyakorlati idejüket és nem a mesterembereknél. Ezek megoldására tavaly óta a Zánkai Gyermek és Ifjúsági Centrum Oktatási és Üdültetési Közhasznú Társaság és az IPOSZ együttműködésében az országban 19 ipartestület egy művészeti iskola és egy szakmai szervezet pályaorientációs tevékenységet végez az általános iskola 6. osztályától. Fő célja a szakmák megismertetése (osztályfőnöki órák, kiállítások, műhelylátogatások, pályázatok szervezése). A projektben Pest megyéből a Szentendrei Kistérségi Ipartestület, a Vecsési Ipartestület, a Dömsödi Általános Ipartestület, a Tápiómenti Ipartestület és a Gyáli Ipartestület vesz részt. Eddig a megyében majdnem ezer tanulót sikerült megszólítani, de a tanév végére terveink szerint ez a szám a kétszeresére fog nőni. Az iparosok idegenkednek a tanulószerződéssel való tanuló tartástól. A sok adminisztráció, az akkreditáció bonyolultsága miatt illetve attól, hogy anyagilag nem éri meg. Mivel egy szakma csínját-bínját csak a műhelyben lehet megtanulni, a fórum ezekre próbált megoldásokat találni, az erre vonatkozó törvények figyelembe vételével. A felmerült problémákra a megoldások kidolgozás alatt vannak.

A tavalyi decentralizált pályázatnál csak a Közép-Magyarországi régióban nem fogyott el a pályázati összeg, s csak nálunk volt nagyon alacsony a vállalkozók pályázatainak aránya. Fontos megtalálni az okokat, miért is történt ez így. Az ipartestületek a 10 fő alatti vállalkozások érdekeit képviselik, ezért nagyon fontosnak tartják, hogy ennek a rétegnek külön pályázati kiírás készüljön, mert sokkal nehezebben tudnak megfelelni a jelenlegi pályázati kiírásoknak. A centralizált alap eszközfejlesztési támogatásainál az alkalmazott nélküli vállalkozások is pályázhatnak, ösztönzés céljából ennél a pályázatnál sem kellene kizárni senkit sem. A másik ok lehetet a nagyon rövid beadási határidő.

Elhangzott még, hogy több egyeztető fórumra lenne szükség az iparosok igényeinek felmérése és az információk eljuttatása miatt. Fontos lenne szakmák megismerését elősegítő pályaorientációra való pályázati lehetőség megteremtése is.

Az felsorolt javaslatokat természetesen továbbítjuk az RFKB felé, mivel a decentralizált pályázati kiírást ő készíti és bírálja el.

A rendezvényről készült részletes szakmai anyag megtalálható a Vecsési Ipartestület WEBoldalán: www.tisztesipar.hu

 

Kövesi Ágota
IPOSZ szakképzési koordinátor