IPOSZ: hogyan élhetik túl a kiscégek a válságot?
A szakmai képzés a családi- és mikrovállalkozások talpon maradásának egyik legfontosabb eszköze a válságban, ezért az IPOSZ részt kíván venni a gyakorlati képzéshez kapcsolódó feladatokban - mondta el Szűcs György, az Ipartestületek Országos Szövetségének (IPOSZ) elnöke csütörtökön Budapesten, a szövetség által rendezett "A magyarországi duális szakképzés helyzete és jövője a nemzetközi tapasztalatok tükrében" című konferencián.
Az IPOSZ a magyar családi- és mikrovállalkozások jövőjével kapcsolatos álláspontját - köztük a szakképzés feladatait - 12 pontban foglalta össze. A vállalkozásokat Szűcs György szerint arra kell ösztönözni,hogy vegyenek részt a duális szakképzésben. A duális szakképzés azt jelenti, hogy a szakképző intézmény és a gazdaság közösen látják el a képzési feladatokat, úgy, hogy a szakmai elméleti képzést az iskola, a gyakorlati oktatást pedig a vállalkozások és gazdálkodó szervezetek biztosítják.
Szűcs György szerint a konferencia rámutathat, hogy összhangba lehet hozni a gazdaságban végzett gyakorlati képzést a szakiskolák tanműhelyeiben folytatott oktatással. Kiemelte: ösztönözni kell a gazdaságot - különösen a családi-, mikro- és kisvállalkozásokat - a tanulók gyakorlati képzésére.
Külön program kell a kiscégeknek
Az elnök a 12 pont kapcsán elmondta: az ipartestületek azt szeretnék elérni, hogy egy új gazdasági stratégia mentén elkülönülten, és gazdasági súlyuknak megfelelően kezeljék a családi- és mikrovállalkozásokat. Elmondta, hogy állásfoglalásukat eljuttatják a gazdasági és társadalmi élet szereplőinek, például külföldi kézműipari szervezeteknek, és a magyar európai parlamenti képviselőknek is, továbbá a magyar parlamenti pártokkal konzultálva azt szeretnék elérni, hogy a pártok építsék be választási programjukba.
Az ipartestületek szövetsége szerint a gyakorlati képzés mellett haladéktalanul meg kell oldani a 10 fő alatti vállalkozásokkal kapcsolatos adatok teljes körű gyűjtését és értékelését, és ez alapján kell eljuttatni az európai uniós és magyar forrásokat a vállalkozásokhoz. Emellett külön támogatási és fejlesztési projekteket kell kiírni ennek a gazdasági szegmensnek, és a legkisebbek számára is teljesíthető önrészt kell előírni.
A 12 pont szerint továbbá a családi- és mikrovállalkozások számára a legfőbb területeken olcsó szolgáltatások sokaságát kell felépíteni az összes kistérségben. Az IPOSZ tagjainak 42.000 vállalkozása 200.000 alkalmazottat és 80.000 segítő családtagot alkalmaz, és a vállalkozások 200 kézműves szakmában 8-10.000 szakmunkás tanulót képeznek.
Forrás: Piac&Profit