Aktuális híreink

SAJTÓMEGHÍVÓ - A 103 éves Ipartestületi Zászló 50 év után hazatalál

2013. April 25. 13:45


Az IPOSZ tagszervezete, a Keszthelyi Ipartestület Ipartestületi Zászló fogadására invitálja az írott és elektronikus sajtó képviselőit. 



Időpont: 2013. április 27. (szombat) 14 óra

Helyszín: Ipartestületi Székház, Keszthely, Bercsényi u.2/A



tortenelmi-zaszlo_20130425134325_61.jpg

PROGRAM:


A kor, amelyben az ipartestületi zászló született

Ünnepi beszédet mond: Havasi Bálint igazgató, Balaton Múzeum


Az Ipartestület jelene, értékmentő-munkája

Előadó: Nádler József ipartestületi elnök, az IPOSZ Országos Elnökségének tagja


Iparos Zászló leleplezése, kitüntetések átadása


Meizler Károly, az ipartestület egykori elnökének munkássága, a róla készített festmény átadása

Méltató: Dr. Kovács Pálné Meizler Éva, unoka


Vajda János Gimnázium kulturális műsora



A mintegy 80 fő részvételével zajló ünnepségre meghívást kapott többek között:

Manninger Jenő országgyűlési képviselő, a Zala Megyei Közgyűlés elnöke;

Ruzsics Ferenc polgármester, Keszthely

Németh László elnök, IPOSZ;

Kurucz Zsigmond örökös tiszteletbeli elnök, IPOSZ;

Havasi Bálint igazgató, Balaton Múzeum;

Keszthely társadalmi, oktatási, kamarai vezetői;

Zala megyei ipartestületek elnökei, Keszthelyi Ipartestület tagsága.



INFORMÁCIÓ A SAJTÓ SZÁMÁRA:

 


A 103 éves Iparos Zászló 50 év után hazatalál


Az 1885-ben alakult Keszthelyi Ipartestület 1910 júniusában az Iparos Zászló felszentelésére díszközgyűlést, ünnepi misét, iparostanonc-kiállítást, csónakázást szervezett, a kulturális műsorban fellépett az Iparos Dalkör is.


Az 55 éve ipartestületi tulajdonú, reprezentatív székházból 1962-ben tiszti kaszinó lett. Az ipartestületnek költöznie kellett. A veszélybe került zászló, serlegek, dalárda relikviák a Balaton Múzeumba kerültek megőrzésre, később állami tulajdonba.


2010-ben a 125 éves ipartestület tárgyalásokat kezdeményezett a tulajdonát képező zászló visszaadására. A Balaton Múzeum vezetése felsőbb engedélyek beszerzése után átadta a zászlót azzal a feltétellel, hogy az ipartestület restauráltatja.


A Veszprémi Múzeumban Egervári Márta restaurálta a mai szemmel is gyönyörű, igényes kézművesremeket. Az iparosság közadakozásának is köszönhető, hogy méltó körülmények közé, az ipartestületi székházba kerül a zászló.


Az iparosság, az ipartestület, valamint szimbóluma, a zászló túlélt gazdasági, társadalmi, kulturális viharokat, részese volt fejlődésnek, vagy éppen a megszűnés szélére sodródott. A zászló küzdelemben és szép pillanatokban gazdag évszázadra emlékeztet, olyan múltra, amely hatással van jelenünkre is.


A dokumentumok, újságcikkek, visszaemlékezések által bemutatott korabeli iparos gondolkodás, elvárás ma is üzenetértékű. A mikro- és családi vállalkozások talpon maradásának, versenyképességének jelenleg is kulcskérdése a tisztes ipar védelme, a szakmai tudás gyarapítása, a szorgalmas, kitartó, minőségi munka, a megrendelők tisztelete, a helyi közösség, az iparosság összefogására, érdekeik képviseletére alkalmas vezetők megválasztása, tanulónevelés, kontárkérdés, stb.


Keszthely iparossága büszke múltjára, őrzi tradícióit, értékmentésre vállalkozik.


Dr. Kovács Pálné Meizler Éva, az egykori ipartestületi elnök unokája vezeti azt az önszerveződést, amely összefogja az iparos leszármazottakat, Iparos Kiállításhoz gyűjtenek kézműves eszközöket, dokumentumokat, emlékeket.


Meizler Károly 1926-1937 között volt az ipartestület elnöke. 2013 áprilisától a székház falát díszítő portréja, az emléktáblára vésett nevek, az iparos zászló emlékezteti az utódokat a tisztes ipar védelmére, a közösség szolgálatára.


Az ipartestület elnöksége Emléklapot készít, ezen a zászló két oldalának fotója látható, és az „Ipar által virul a haza” idézet és korabeli újságcikk olvasható.


Az ünnepség résztvevői Emléklapot, a kimagasló munkát végzők kitüntetést kapnak.

 

A sajtó munkáját előzetesen és a helyszínen is készséggel segítjük (Nádler József elnök, telefon: 06-30/973-8242, Sajtószolgálat telefon: 06-30/552-2767).

 


Simsik Ágnes, sajtófőnök