A szakképzési szerkezet átalakításáról tartott ma az Ipartestületek Országos Szövetsége regionális fórumot Győrben. A rendezvényre munkavállalói és munkaadói érdekképviseleti szervek, továbbá a nyugat-dunántúli régióban működő kamarák kaptak meghívást.
A megbeszélésen arra kerestek választ a szakemberek, hogyan lehetne társadalmi szinten is megértetni a fiatalokkal és szüleikkel, hogy csak akkor várhat az ország gazdasági fejlődést, ha a szakiskolák gondoskodnak a szakmunkástanulók megfelelő utánpótlásáról.A megbeszélésen arra kerestek választ a szakemberek, hogyan lehetne társadalmi szinten is megértetni a fiatalokkal és szüleikkel, hogy csak akkor várhat az ország gazdasági fejlődést, ha a szakiskolák gondoskodnak a szakmunkástanulók megfelelő utánpótlásáról.
Több probléma hatványozódik egyszerre, amelyek miatt nincs megfelelő utánpótlás olyan szakmákban, mint az épületgépészet, az autó- és villanyszerelés - hangzott el a fórumon. Az utóbbi szakterületen az oktatók szerint katasztrófális a helyzet. Az elmúlt 6-8 évben ugyanis egyre kevesebb fiatal jelentkezett villanyszerelőnek, pedig utánpótlásra szükség lenne, mert elöregedett a szakma. Sajnos a tanulókat ösztöndíjakkal sem tudják rábírni, hogy villanyszerelőnek menjenek, így nyolcan-tizen végeznek egy évfolyamon, holott a térségben legalább 200 ilyen végzettségű fiatalra lenne szükség.
Hancz István a Győri Ipartestület ügyvezetője szerint az iskolarendszerű szakképzést úgy kell átalakítani, hogy a tanulók ne 16 évesen, hanem már a 8. osztály elvégzése után megismerkedhessenek leendő szakmájukkal.
A szakképzési fórum résztvevői egyetértettek abban, hogy nagyobb figyelmet kell fordítani a diákok gyakorlati képzésére és a szintvizsgák megtartására, ahol kiderülnek a hiányosságok, amelyeket még időben lehet korrigálni a szakmai vizsga előtt.
Forrás: Revita Televízió