Aktuális híreink

Szakmunkások elfekvőben

2009. April 30. 09:44
Közel két évtized alatt megfeleződött a szakmunkásképzésben résztvevők száma. A lemorzsolódás aránya is igen magas, gyakorlati képzés hiányában pedig a szakiskola első két éve "pedagógiai elfekvőként" funkcionál. A gyakorlati képzésből a vállalkozások sem veszik ki a részüket; aktivitásukat tovább csökkenthetik a megszorítások.

Szűcs György az Ipartestületek Országos Szövetségének (IPOSZ) elnöke a szakmunkásképzés reformjával kapcsolatban kifejtette: a képzést három plusz egyéves rendszerben képzelik el. Az első három évben közismereti és gyakorlati tárgyak oktatására egyaránt sor kerülne, ezt követően, tehát tizenhét évesen a diákok szakmunkás-levelet kapnának, majd gyakornokként egyéves munkahelyi tapasztalatra tennének szert. A jelenlegi rendszerben az első két év kizárólag közismereti tárgyakat, míg a második két év elméleti és gyakorlati képzést is magában foglal.
Szilágyi János, az MKIK képzési igazgatója szerint a jelenlegi szakmunkásképzési rendszer nem váltotta be a hozzá fűzött reményeket. Az első két tanévet egyesek "pedagógiai elfekvőnek" nevezik, utalva ezzel arra is, hogy ide általában a szerényebb képességű diákok kerülnek, akik a gyakorlati képzés hiányában nem tudják kamatoztatni gyakran kitűnő manuális készségeiket.

1990 óta megfeleződött a szakmunkásképzésben részt vevő diákok száma. A képzés során harmincöt-harmincnyolc százalékos a lemorzsolódás, s a végzetteknek is csupán negyven százaléka tud elhelyezkedni a szakmájában. Az MKIK reformjavaslata szerint a közismereti és gyakorlati tárgyak oktatását az első két évben ötven-ötven százalékban, a harmadikban harminc-hetven százalékban, míg az utolsóban húsz-nyolcvan százalékban lenne célszerű megosztani.

Tanulók gyakorlati képzésében az erre elvileg alkalmas vállalkozások mindössze két százaléka vesz részt és az arány tovább csökkenhet a megszorítások hatására.
A korábbi évekre jellemző bővülés ellenére 2009 első három hónapjában huszonhétezer egyéni vállalkozás szűnt meg, s mindössze kétezer-háromszáz jött létre Magyarországon - ez a vállalkozások ellehetetlenülését jelzi.

Szűcs György aggályosnak tartja, hogy a megszorítások jelentik a kormány egyetlen, a válságra adott válaszát. A szakember azt is nehezményezi, hogy a szociális partnereknek rendkívül rövid idő áll rendelkezésére a részletes program megismerésére, hiszen az Országos Érdekegyeztető Tanács már pénteken tárgyalja azt.

Forrás: vallalkozoinegyed.hu