Szűcs György az Ipartestületek Országos Szövetségének (IPOSZ) elnöke a szakmunkásképzés reformjával kapcsolatban kifejtette: a képzést három plusz egyéves rendszerben képzelik el. Az első három évben közismereti és gyakorlati tárgyak oktatására egyaránt sor kerülne, ezt követően, tehát tizenhét évesen a diákok szakmunkás-levelet kapnának, majd gyakornokként egyéves munkahelyi tapasztalatra tennének szert. A jelenlegi rendszerben az első két év kizárólag közismereti tárgyakat, míg a második két év elméleti és gyakorlati képzést is magában foglal.
Szilágyi János, az MKIK képzési igazgatója szerint a jelenlegi szakmunkásképzési rendszer nem váltotta be a hozzá fűzött reményeket. Az első két tanévet egyesek "pedagógiai elfekvőnek" nevezik, utalva ezzel arra is, hogy ide általában a szerényebb képességű diákok kerülnek, akik a gyakorlati képzés hiányában nem tudják kamatoztatni gyakran kitűnő manuális készségeiket.
Szűcs György aggályosnak tartja, hogy a megszorítások jelentik a kormány egyetlen, a válságra adott válaszát. A szakember azt is nehezményezi, hogy a szociális partnereknek rendkívül rövid idő áll rendelkezésére a részletes program megismerésére, hiszen az Országos Érdekegyeztető Tanács már pénteken tárgyalja azt.
Forrás: vallalkozoinegyed.hu