Kiállítással és díszközgyűléssel emlékeznek a megyeszékhely és a térség jó nevű mesteremberei.
Kevés olyan iparos szervezet létezik idehaza, amely ötgenerációs múltra tekint vissza. Ezek közé tartozik a Kecskemét és Vidéke Általános Ipartestület, mely november 27-én ünnepli fennállásának 130. évfordulóját.
Ebből az alkalomból a szervezet elnöksége ünnepséget szervez Hornyik János kőrúti központjában. A 14 órakor kezdődő kézműves kiállítást Szemereiné Pataki Klaudia a város polgármestere nyitja meg. Az Ifjúsági Otthon termében díszközgyűlést rendeznek, amelyen a 126 éves Kecskeméti Kodály Kórus Iparos Dalárda lép fel. Majd 17 órakor hálaadó ökumenikus istentiszteletet tartanak az evangélikus templomban.
Tornyi László elnök a Petőfi Népének elmondta, hogy a 200 fős tagságot képviselő szervezet mintegy 60 szakmát ölel fel. A kiállítás jövő pénteken, szombaton és vasárnap térítésmentesen látogatható. A tárlaton azokat a szakmákat kívánják bemutatni, amelyeket egyre kevesebben művelnek. Ilyen például a tímár, a szűcs, a rézműves, a kőfaragó, a késes, a mézeskalácsos, a fényképész, vagy akár a könyvkötő hivatás.
A tárlat s az ünnepség az egykori jó nevű mestereknek is emléket kíván állítani. Annak a rétegnek, mely a város középpolgárságát alkotta a XIX-XX. század fordulóján. A céhvilág megszűnése után született meg az ipartestület, mely tagjai tekintélyes, módos polgárok voltak a városban. Kivették részüket a városháza, a színház, az Új Kollégium, vagy akár a Cifrapalota építésének munkáiból is. A testület tagjainak anyagi viszonyait mi sem jellemzi jobban, minthogy az egykori székházuk, a mai Ifjúsági Otthon városkép-meghatározó épület. A világháború megtizedelte az iparosokat, a 30-as évekre a mesterek világa újból régi fényében tündökölt. Néhány év múlva azonban jött a második világégés, és az utána következő diktatúra újabb csapást jelentett az iparosok társadalmára. A rendszerváltásig megtűrt rétegként kezelte a politika az egyéni kisiparosokat. A '90-es években pedig megnyílt a lehetőség a fejlődésre, azonban a tisztes iparosok presztízsét a hazai kapitalizmus sajátos fejlődése nem engedte megerősödni. A munkanélküliségtől tartó szakmunkások sokasága váltotta ki ugyan a vállalkozói igazolványát, de sokan tönkre mentek. Akik azonban ma a szervezet tagságát alkotják, méltó utódai a Kecskemét és Vidéke Általános Ipartestület egykori alapítóinak, mondta Tornyi László.
Forrás: Petőfi Népe, Barta Zsolt
2014. nov. 25.