Százmilliókat folyósít a MiFiN
Új, kedvező kamatú, az Európai Unió által finanszírozott támogatott hitel jelent meg a piacon a nem "bankképes" vállalkozások számára.
Az unióhoz legutóbb csatlakozott államok közül elsőként Magyarországon került piacra ez a visszatérítendő támogatást nyújtó hitelkonstrukció. Első közreműködő szervezetként a Mikrofinanszírozó Pénzügyi Szolgáltató - MiFiN - Zrt. kapcsolódott be a projektbe.
Az EU pénzügyi közbenjárásának köszönhetően új, 6,5 százalékos, kedvező kamatozású hitel érhető el a nem "bankképes" vállalkozások számára, a tizenkét új tagállam közül elsőként nálunk. Az Új Magyarország Vállalkozói Program 2013-ig 83 milliárd forintot költhet el erre EU által finanszírozott, visszatérítendő támogatást nyújtó hitelkonstrukcióra.
Hitel 24 órán belül
Elsőként a Mikrofinanszírozó Pénzügyi Szolgáltató Zrt. (MiFin) kapcsolódott be a programba. A társaság a mikrohitelezés területén nagy múltú és elismert Magyar Vállalkozásfejlesztési Alapítvány (MVA) és a kisvállalkozói érdekképviseletek (IPOSZ, OKISZ, KISOSZ, ÁFEOSZ) összefogásával jött létre. Munkáját, a klasszikus kisvállalkozói réteg ellátását olcsó hitellel a Pénzügyi Szervezetek Állami Felügyeletének engedélyével, meghatározott feltételek szerint végzi. Alapítóinak - elsősorban a Magyar Vállalkozásfejlesztési Alapítványnak (MVA), amely 15 éve működteti és menedzseli az országos Mikrohitel Programot - ez a küldetése. Az eddigi munkájuk eredményeképpen közel 40 ezer vállalkozó jutott mikrohitelhez.
A MiFiN Zrt. ügyfélkörét olyan kisvállalkozások alkotják, amelyekben eddig a bank nem igazán látott üzletet, így nem is voltak "bankképesek". A MiFiN gyors ügymenetben bírálja el a hitelkérelmüket.
- Úgy alakítottuk ki a hitelhez jutás folyamatát, hogy az ügyfél néhány nap alatt megkaphassa a pénzt. A honlapon megtalálható a kérelemhez szükséges dokumentumok listája, ezeket az üzleti tervvel együtt kell benyújtani. Ezt követően 24 órán belül megköthető a szerződés, s a földhivatali jelzálogjog-bejegyzés megtörténtével azonnal folyósítható a hitel, amelyet kezdő vállalkozók is felvehetnek, ellentétben a banki forrásokkal. A kamat kedvezményes, 6,5 százalékos, ez egy százalékponttal a jelenlegi jegybanki alapkamat alatt van. A hitel felvételéből a de minimis támogatások felső plafonja miatt az agráriumban tevékenykedő cégek ki vannak zárva, ám a mezőgazdasági termékkel kereskedők hozzájuthatnak a kedvezményes hitelhez - mondta el a Piac és Profitnak Antal Gergely, a MiFiN Zrt. vezérigazgatója.
A cég által kínált termékek nem jelentenek konkurenciát a jelenlegi banki konstrukciók számára, s a Széchenyi-kártyának sem, sőt utóbbit adott esetben jól ki is egészíthetik. Egy Széchenyi-kártyával - tehát klasszikus forgóeszközhitellel - rendelkező ügyfél minden további nélkül kiegészítheti hitelállományát a beruházási mikrohitellel. Ez a hitelezési folyamat a bankok számára egyáltalán nem kedvezőtlen. S mint Antal Gergely rámutatott, ha a MiFiN kockázatosabb ügyfélköre megbízható, "jó", bankképes ügyféllé válik, akkor a későbbiekben akár a bankok ügyfele is lehet.
A hitelek
A kedvezményes hitel után érdeklődő vállalkozások az esetek döntő többségében (95-98 százalékban) a beruházási hitelt keresik. A hitel futamideje egy-öt év, az ügyleti kamat 6,5 százalék. A maximálisan felvehető összegnek - 6 millió forintnak - a 30 százaléka lehet forgóeszközrész. A mikrohitel előfinanszírozó jellegű, ami azt jelenti, hogy a futamidő végére kell az ügyfélnek elszámolnia a felhasználásával. A beruházáshoz 20 százaléknyi önerő szükséges, amit nem előre, hanem csak a beruházást követően kell bemutatni. A rendelkezésre tartási idő a szerződéskötéstől számított 2 hónap, a türelmi idő a szerződéskötéstől számított maximum 24 hónap.
Forrás: Piac és Profit online