Már a vállalkozók is csak szimbolikus változásokat remélnek július elsején a kormánytól, noha korábban jóval nagyobb várakozásaik voltak.
Forrás: Regős Zsuzsa / Népszava
A VOSZ főtitkára szerint a következő hetekben hatályba léptethető kormányzati csomagban nem szerepel majd a szuperbruttósítás eltörlése. Többek kívánságára azonban valószínűleg a normál kulcs alapján adózik majd a hideg- és a meleg ételutalvány, illetve az üdülési csekk.
Az Iposz eltöröltetné a nyugdíjasok egészségügyi hozzájárulását és már a 9. osztálytól kezdené a gyakorlati oktatást a szakmunkásképzésben. Az Áfeosz rugalmasan kezelve, de azonnal bevezetné a boltok vasárnapi zárva tartását.
Azonnali intézkedéseket kér az új kormánytól a kis- és középvállalatok helyzetének javítása érdekében az Ipartestületek Országos Szövetsége (Iposz), mivel a magyar mikro- és kisvállalkozások kilátástalan helyzetbe kerültek a válság miatt - hangsúlyozta Szűcs György, az Iposz elnöke. Azonnal eltörölhető például a nyugdíjas iparosok havi 4950 forintos egészségügyi hozzájárulási terhe. Ugyancsak nyomban megoldható lenne, hogy az építőipari karbantartást, illetve fenntartást - az Európai Unió által is engedélyezetten - a kedvezményes áfakulcsú kategóriába sorolják. Csak rá kellene bólintani, és szeptembertől már a kilencedik osztálytól megkezdhetnék a hároméves, gyakorlatközpontú szakmunkás-képzést. Az elnök fontosnak tartaná, hogy minél jobban visszaszorítsák az engedélyező, pályáztató szervezetek párhuzamosságát. Az mindjárt egyszerűsítené az ügyintézést, az adminisztrációt. Az európai, a magyar és regionális támogatások, forráslehetőségek és fejlesztések feltételeinek kidolgozása, illetve a kis- és középvállalkozói programok beindítása a kormányzat első számú tennivalói közé kell, hogy tartozzon - hangsúlyozta Szűcs György.
A következő hetekben nagy tempóban kell törekedni arra, hogy a július 1-jei csomag hatályba léphessen - vélte Dávid Ferenc. A Vállalkozók és Munkaadók Országos Szövetségének (VOSZ) főtitkára szerint bármilyen változtatás lesz, ez most csak szimbolikus jellegű lehet. Nem biztos, hogy célszerű fenekestül felforgatni az szja, a társasági adó, a helyi iparűzési adó rendszerét. A legrosszabb üzenetű rehabilitációs hozzájárulást azonban a lehető leghamarabb megszüntetné. A tavaly januárban a korábbi ötszörösére emelt adó semmiféle ösztönzést nem hordoz magában, csak büntet, hiszen vannak olyan iparágak, ahol nem is lehet megváltozott munkaképességűeket foglalkoztatni. A főtitkár úgy tudja, hogy ténylegesen nem merült fel a bruttósítás rendezése.
A szuperbruttósítást korábban a VOSZ azért pártolta, mert ezzel szélesíteni lehetett volna az adózók körét azzal, hogy a minimálbéren bejelentetteket is bevonták volna a rendszerbe. A ma hatályos rendszer azonban nem felel meg ennek a követelménynek, ezért így értelmetlen. Szakszervezeti oldalról nagy nyomás alatt van a kormány a cafeteria-rendszer korrigálására. A VOSZ is azon az állásponton van, hogy a kormány úgy adóztassa meg az összes természetbeni juttatást, ahogy akarja, de kettőt emeljen ki a csomagból. Vonja össze a hideg- és a meleg étkeztetési hozzájárulást és a mostaninál jóval kisebb adóval sújtsa, vagy mentesítse az adó alól. Ugyanezt kellene tenni az üdülési csekk esetében is. Szóba kerülhet, ha nem is nagymértékű élőmunkateher-csökkenés a vállalkozóknál. Dávid Ferenc reméli, hogy az uniós pénzek átcsoportosítása is mielőbb megtörténhet, mert ehhez nincs szükség több pénzre.
Az adminisztrációs terhek, egyes adófélék összevonását szintén még júliusban megkezdheti a kormány, persze csak úgy, hogy ne boruljon a költségvetés.
Zs. Szőke Zoltán a rehabilitációs járulékot szüntetné meg azonnal, mert azt igazságtalannak tartja, és nem hiszi, hogy az állami bevételek szempontjából ez meghatározó lenne. Sürgősségi szempontból a második helyre sorolta az Általános Fogyasztási Szövetkezetek és Kereskedelmi Társaságok Országos Szövetségének (Áfeosz) ügyvezető elnöke az élőmunkaterhek csökkentését. Az Áfeosznál már azzal is beérnék, ha a normál, 25 százalékra vinnék le a hidegétkezési utalványok adózását.
Hosszabb távon az adóegyszerűsítés lenne égető - vélte Zs. Szőke Zoltán. Ha a kormány komolyan gondolja, hogy a kis- és középvállalkozásokat akarja támogatni, akkor mindenféle pályázati kiírást egyszerűsíteni kellene, könnyíteni a feltételeken - folytatta a sort. És gyorsan hozzátette: a pályázati pénzekhez nem utólag kellene hozzájutni, amikor már befejeződött a beruházás. A Coop üzletlánccal kapcsolatban elmondta, hogy idén tizenöttel növelnék a hálózatot. Teljes boltmegújítási programot is indítanak, hogy versenyképessé tegyék az üzleteket. Technikai újdonságokkal rukkolnának elő, végigvinnék a számítástechnikai rendszerek bevezetését. Ezekbe már belekezdtek, de lassan haladnak, mert csak a képződő tőkéből tudják ezt végrehajtani.
A Coop-csoport amellett van, hogy vasárnap tulajdonformára tekintet nélkül legyenek egyöntetűen zárva a boltok - mondta végezetül az Áfeosz vezetője. Sok kompromisszumos megoldást el tudnak képzelni. Például azt, hogy minden kereskedelmi vállalkozónak évente 12 olyan vasárnapot biztosítanának, amikor nyitva tarthatna. Ezeket szabadon használhatja fel. Aki például idegenforgalmi területeken dolgozik, nyilván nyáron venné igénybe ezt a lehetőséget, mások meg karácsony körül dolgoznának a hétvégén.