Aktuális híreink

Szolgáltató ipartestületek

2007. June 06. 10:00
Az IPOSZ szerint nem túl szívderítő a mikro- és kisvállalkozók helyzete.
A szövetség információkkal, a szakképzés fejlesztésével, beszerzési-értékesítési társaságok életre hívásával segítene.

A magyar mikro-, kis- és középvállalkozások legnagyobb országos munkaadói és szakmai szövetsége, a 261 jogilag önálló ipartestület alkotta Ipartestületek Országos Szövetsége (IPOSZ) május 31-én tartja tisztújító, egyben programalkotó közgyűlését. Az IPOSZ 200 kézműves- szakmában jelenleg körülbelül 60 ezer kisvállalkozást képvisel, nem mindegy tehát, hogy mit gondol egyrészt a honi gazdaság jelenéről, másrészt, hogy milyen lépéseket tervez a tagság érdekében.

A szervezet zalaegerszegi, közgyűlés-előkészítő nyugat-dunántúli régiós fóruma előtt Szűcs György elnök elárulta: az IPOSZ egyáltalán nem elégedett a mostani helyzettel . A tavaly elindított konvergenciaprogram hatására ugyanis több mint 50 ezer egyéni vállalkozó adta vissza az igazolványát, s 30 ezer körül van a csőd-, illetve felszámolási eljárás alatt lévő kiscégek száma. Az IPOSZ-tagság hangulatát emellett a körbetartozások miatti kintlévőségek magas - 260 milliárd forint körüli - összege is negatívan befolyásolja.


Az elnök szerint a sikeres felkészülési időszak után az IPOSZ abban reménykedett, hogy az EU-csatlakozás után a többi tagállamhoz hasonlóan nálunk is a társadalom és a gazdaság fontos alappillérévé válik a kézművesség, illetve, hogy az ígéretek és tervek szerint valóban elindul a mikro- és kisvállalkozások versenyképességének növelése. Ehhez képest a konvergenciaprogram újabb adó- és járulékterheket rakott a vállalkozókra, ráadásul az energia- árak is nőttek. A lakosság jövedelmi szintje és fogyasztása visszaesett, s ennek nyomán értelemszerűen a vállalkozók forgalma is csökkent.


Nem túl szívderítő e kép, az IPOSZ azonban bízik abban, hogy segítségére lehet a mostani időszakot túlélni igyekvő mikro- és kisvállalkozóknak.


Hogy miben és hogyan?


Szűcs György szerint az egyik legfontosabb feladat, hogy igazi szolgáltatószervezetté váljon az IPOSZ, s a korszerű és megbízható információk valóban gyorsan jussanak el a tagsághoz. Emellett a szakképzésre is nagyobb figyelmet kell fordítani, a kisvállalkozók számára ugyanis ez lehet az egyik legfontosabb versenyelőny a munkákért folyó harcban.


Az elnök szerint az ipartestületeknek különböző beszerző és értékesítő szerveződések létrehozásában is közre kell működniük. Ezek (például konzorciumok tagjaként) akár fővállalkozói megbízásokért is versenybe szállhatnának, s ha nyernek, akkor a munkákat IPOSZ-tag kisvállalkozóknak adnák tovább. Ugyancsak érdekes, hogy három másik érdekvédelmi szervezettel közösen az IPOSZ egy olyan pénzügyi közvetítő szervezet életrehívásán dolgozik, amely közreműködésével és hálózatán belül a vállalkozók gyorsan és kedvezményesen juthatnának hozzá kedvező kamattámogatású mikrohitelekhez, illetve vissza nem térítendő támogatáshoz.


Szűcs György érdeklődésünkre elmondta: tudja, hogy az említett elképzelések megvalósításával kemény fába vágta a fejszéjét az IPOSZ, véleménye szerint azonban a szövetségnek van ereje az út végigjárásához.

Forrás: Vas Népe