Szűcs: Hová tűnt 100 ezer vállalkozó?
A legális cégek az áldozatai a feketegazdaság elleni küzdelemnek
Kőkeményen össze kell húzni a nadrágszíjat a 2008-as évben a kisvállalkozásoknak. A kormány ígéretei szerint a tavalyi év súlyos megszorításait követően idén már nem lesz komolyabb költségcsökkentő intézkedés. Szűcs György, az Ipartestületek Országos Szövetsége (Iposz) elnöke szerint azonban közel sem ilyen kedvező a helyzet.
-Mire alapozza a fenti megállapítást?
- A magyar családi mikro-, kis- és középvállalkozások tevékenységi területük szerint a kisárutermelés. és szolgáltatás szektorba tartoznak. A pénzügyminiszter úr nagyon büszke arra, hogy körülbelül 300 milliárd forint többletbevételt sikerült elérni, ezzel szemben 70-80 ezer. egyéni vállalkozás szűnt meg, további 10 ezer vállalkozás ellen van folyamatban csődeljárás, és mintegy 30 ezer adta vissza a vállalkozását.
- Milyen tényezők nehezítik a vállalkozók helyzetét?
- A minimálbért 69 ezer forintra emelik, ez 15 százalékos béremelés az összes járulékkal együtt. Közben a GDP 2 százalékra van be1őve, ami tavaly sem jött be, és idén sem fog teljesülni. Gondot jelent a beígért háromszori gázáremelés és áram árának az energialiberalizáció miatt bekövetkező 30-40 százalékos növekedése. A piacon versenyképesnek kellene maradni, miközben a kormány feketegazdaság elleni küzdelme azok ellen a legális vállalkozások ellen alkalmazza a szankcióit, amelyeket le tudnak ellenőrizni.
- Hogyan próbálnak segítséget nyújtani a vállalkozóknak?
- Az Iposz a következő időszakban arra készül, hogy elősegítse a vállalkozások forráshoz jutását, amelyből új technikát, technológiát, szakképzettséget tudnának szerezni a cégek, egyéni vállalkozások.
Forrás: Helyi Téma Sütő Dániel