Talpon maradni
Egyre kevesebben űzik az ipart Somogyban.
Egy év alatt ötödével csökkent a családi- és mikrovállalkozások száma. Ennek oka, hogy az igazi kézműves mesterek kiöregednek, és nincs utánpótlás. Ezen kívül nehéz talpon maradni a magas járulékok miatt - hangzott el az ipartestületek szövetségének keddi rendezvényén Kaposváron.
Somogyban ma 350 tagja van az ipartestületek megyei szövetségének. 20 százalékkal kevesebben vannak, mint egy évvel ezelőtt. Egyre többen adják vissza ugyanis vállalkozói igazolványukat.
Budai Ferenc, elnök, ipartestületek megyei szövetsége:
- A körbetartozások, a járulékfizetési kötelezettségek miatt nem tudják az ipart tartani. Sajnos, ami a legrosszabb, hogy ezek között nagyon sok a kézműves szakma.
A legtöbben Nagyatádon, Csurgón és Kaposváron szüntetik meg az ipart.
Székelyfi József, elnök, Kaposvári Ipartestület:
- Nagy szívfájdalmam, hogy a legtöbbje már idős vagy velem egyidős, vagy idősebb és meglehetősen sok a nyugdíjas. Életkor miatt nem baj; de működés szempontjából az lenne a jó, ha minél több fiatal arcot, kollégát láthatnánk magunk között.
A keddi fórumon ezért a vállalkozások talpon maradási lehetőségeiről hallhattak az érdeklődők.
Szűcs György, elnök, Ipartestületek Országos Szövetsége:
- 2009 végére, úgy gondoljuk, hogy a magyar kis- és középvállalkozások és családi vállalkozások egy technikában megerősödve, tudásbázissal képezve, tőkével ellátva beszállító értékesítő szervezettel, fejlett információs rendszerrel tudják a nemzetközi munka beosztásba és hazaiba bekapcsolódni.
A tervek között szerepel: a képzések fejlesztése és a kisvállalkozásokat sújtó járulékok enyhítése.
Forrás: KaposPont