Aktuális híreink

Talpra állítaná az iparosokat

2007. November 15. 10:37
NÍVÓDÍJ: A falukép-helyreállítás a kisvállalkozó nagy teljesítménye
Antal Márton ipartestületi elnök már számos vállalkozót tüntetett ki munkásságáért. Most ő is kapott egy rangos elismerést a závodi falukép felújításáért.

Az iparosok önállóságra törekvő emberek. Ám érdekeik védelmére mindig alkottak közösségeket, céheket, ipartestületeket. A rendszerváltás előtt a KIOSZba kötelező volt belépniük a maszekoknak. A taglétszám Tolna megyében ötezer, az országban kétszázezer körül mozgott. A politikai-gazdasági fordulatot követően megszűnt a kötelező tagság. Ebből és a gazdasági kamarák megalakulásából adódóan az ipartestületek sorvadozni kezdtek. A taglétszám a tizedére esett vissza. Az új szervezetnek az IPOSZ-nak jelenleg a megyében mintegy ötszáz, az országban körülbelül húszezer tagja van.

Talpra kell állítani az elkedvetlenedett kisvállalkozókat.

A megyei központ 2005-től Bonyhádon működik az elnököt, Antal Mártont négy évre választották meg. Azt mondja, szükség van a szervezetre, a speciális érdekérvényesítésre, mert a gyűjtőkamarákban a kisiparosok csak mellékszereplők a nagyvállalkozók, nagykereskedők között.

Iparos szervezetek Bátaszéken, Bonyhádon, Dombóváron, Pakson, Szekszárdon, Tamásiban és Tolnán működnek. A paksi kivételével mindegyik a megyei IPOSZ tagszervezete. Antal Márton szerint ipartestületi tagságukat azok a kisvállalkozók tartották meg, akik magas szinten művelik szakmájukat, és esetenként együttműködésre is alkalmasak. Nagyobb lélegzetű munkák esetén ugyanis fontos, hogy megbízható együttműködő partnert találjon a vállalkozó. Antal Márton 12 emberrel dolgozik, építőipari kivitelezéseket végez. Irányításával készült Tamásiban a vágóhíd, és a závodi falukép-felújítási program is az ő nevéhez kapcsolódik. Ennek során 36 objektum - épülethomlokzat, szobor, kút, kerítés, tűzoltószertár - eredeti formában való helyreállítása történt meg, dicséretes módon. Ezzel a munkájával egy rangos szakmai elismerést is kiérdemelt Antal Márton: szeptember 18-án építészeti nívódíjat vehetett át dr. Szaló Pétertől, az Önkormányzati és Területfejlesztési Minisztérium építészeti szakállamtitkárától. A díjjal járó 700 ezer forintról lemondott a závodiak javára.

Állt már a másik oldalon is Antal Márton: díjátadó szerepben. A bonyhádi ipartestület ugyanis 1993-ban aranygyűrűt alapított, a szakmájukban 25 éve eredményesen működő vállalkozók jutalmazására. Ezt az elismerést az elnök adja át; eddig heten kapták meg. Megítélése szerint a mai világban nagyon fontos a jó iparosok megbecsü1ése. Ha már anyagilag csehül állnak - a megrendelések hiánya és a körbetartozások miatt -, legalább egy kis "lelki fröccsöt" kapjanak. Talpra kell állítani az elkedvetlenedett kisvállalkozókat, akik előtt sokszor lejátszódik az a történet, hogy a megrendelést az aktatáskás - kivitelező csapat nélküli, de kiváló kapcsolatokkal rendelkező - fővállalkozó lenyúlja, és aprópénzért tovább passzolja.

Az érdekvédelmet komolyan gondolja a megyei IPOSZ, s ehhez alkalmas embereket keres. Ezért delegálták a közelmúltban az országos elnökségbe a bátaszéki Lerch Bélát. Mint Antal Márton hangsúlyozza: csak határozott fellépéssel lehet eredményeket elérni az iparos érdekvédelemben.

Forrás: Tolnai Népújság