Aktuális híreink

Tisztes ipar, jó mester

2007. December 11. 14:52
Székesfehérvár (zsm) Egész Nagy-Magyarországon a hatodik helyen állott a város mind az iparűzőket, mind az iparágak számát tekintve a céhes világ idején!
Látványos egykoron oly rangos tárgyak, dokumentumok, képek idézik meg a Szent István Király Múzeum tegnap nyílt kiállításán az egykori "tisztes" ipart, s azok művelőit. Céhemlékek, cégérek, remekek, tanuló- és mesterlevelek szólnak a kétszáz évnél régebbi időkről, s a 20. század első felének fotográfiái adnak sajátos hangulatot az ipartestületek életéről.

A Szent István Király Múzeum igazgatója, Fülöp Gyula annak örült, hogy a hétköznapi időpont ellenére sokan voltak kíváncsiak A tisztes ipar- emlékei című kiállításra, amelynek anyagát Lukács László és Varró Ágnes állították össze. A megnyitó köszöntőjét stílszerűen Radetz ky Jenő, a Fejér Megyei Kereskedelmi és Iparkamara elnöke vállalta magára, hangsúlyozván, az iparosok a múltban és a jelenben is jellemzően meghatározó szerepét adott közösségekben.

A tárgyak - céh ládák, céhkancsók, pecsétek, cégérek, remekek, tanuló- és mesterlevelek - az egykor igen rangos társadalmi réteg, az iparosok, mesteremberek megbecsü1tségét tanúsítják. Szerencsére sok megmenekült közülük, noha az 1872-es első ipari törvény liberalizációs hatásai következtében megváltozott szerepük. A történelem túlhaladta a céhes szabályokat, szokásokat, szigorú regulái nem feleltek meg a bontakozó kapitalista árutermelésnek, a jelképes tárgyak onnantól fogva sorra-rendre múzeumokba kerültek, de még ma is előbukkannak rejtekükből.

Lukács László néprajzkutató maga is több céhes emléket gyűjtött 34 éves múzeumi munkássága során. Látható a kiállításon az l825-ben készült váli takácscéh korsaja, amit Kajászón lelt meg, s a városhidvégi (ma Szabadhidvég) vegyes céh l866-ban korongolt korsaja, amit az utolsó céhmester unokája, az idős Stitz Sándor bízott megőrzésül a múzeum tudós munkatársára. A másik neves Fejér megyei néprajzos, Gelencsér József együtt böngészte Lukáccsal a kiállított fehérvári fotográfiákat a 20. század első felének ismert mestereiről - a képek élményszerűen, beszédesen idézik meg a letűnt, oly gyakran aranykorként emlegetett világot. Lukács Lászlót tiszteletbeli mesterévé avatta a megyei iparkamara. Könyvét a témában december 13-án mutatják be a múzeumban.

Forrás: Fejér megyei Hírlap