Törvénysértő az új járulék?
Az IPOSZ és a KISOSZ szerint alkotmányellenes, hogy a kiegészítő tevékenységet végző nyugdíjas vállalkozóknak egyösszegű egészségügyi szolgáltatási járulékot kell fizetniük, holott a nyugdíjuk alapján jogosultak az egészségügyi szolgáltatás igénybevételére.
Az Ipartestületek Országos Szövetségét (IPOSZ) elnöklő Szűcs György már május közepén, a szervezet Szombathelyen megtartott regionális információs napján kilátásba helyezte, hogy kérni fogják az Alkotmánybíróságot: semmisítse meg a nyugdíjas egyéni vállalkozók egészségügyi hozzájárulási fizetési kötelezettségét. Az elképzelésre azóta az IPOSZ közggyűlése is rábólintott, a Kereskedők és Vendéglátók Országos Érdekképviseleti Szövetsége (IPOSZ) pedig csatlakozott a kezdeményezéshez.
A hazai családi, mikro-, kis- és középvállalkozások két legnagyobb érdekvédelmi szervezete a beadványban arra emlékeztet, hogy a társadalombiztosítási törvény tavaly a kiegészítő tevékenységet folytató (tehát nyugdíjas) egyéni és társas vállalkozásokra még a bevételüktől függő - 9 százalékos - egészségügyi szolgáltatási járulék megfizetését rendelte el. Idéntől a járulék mértéke tételes jellegűvé vált, s havi 4350 forint lett. Ez a járulék már nem függ az elért bevételtől, a felvett vállalkozói kivéttől, vagyis mindenképpen meg kell fizetni, kivéve, ha a vállalkozó keresőképtelen. Az új szabályozás tehát feltételezi, hogy a nyugdíjas vállalkozó minden hónapban ér el bevételt, mégpedig többet, mint ami a járulék mértéke lenne.
A tiltakozó szervezetek szerint a törvényhozó szándéka az lehetett, hogy mindenki fizessen járulékot. A valóság azonban az, hogy a nyugdíjasok nagy része megélhetési gondokkal küzd, vállalkozói tevékenységüket nyugdíjba vonulásuk után azért tartják fenn, hogy e révén alkalmanként kiegészítő keresetre tegyenek szert, és pótolják azt a hiányt, amit az állam nem tesz meg szociális biztonságuk érdekében.
A beadvány arra is kitér, hogy a nyugdíjasok életük során már megfizették azt a jogot, hogy egészségügyi ellátásban részesüljenek, a nyugdíjkorhatár elérésével már nem szabad őket további járulékkal terhelni. Az egészségügyi szolgáltatási járulékot ugyanis akkor is meg kell fizetniük, ha hónapokig nem érnek el bevételt. Mindez pedig sérti az alkotmányt, amely így fogalmaz: Minden természetes személy, jogi személy és jogi személyiséggel nem rendelkező szervezet köteles jövedelmi és vagyoni viszonyainak megfelelően a közterhekhez hozzájárulni.
Az IPOSZ és a KISOSZ szerint ez a járuléktípus azonban nem igazodik a kiegészítő tevékenységet folytató vállalkozók jövedelmi viszonyaihoz és aránytalan terhet rak rá rájuk, ellehetetleníti, és vállalkozói igazolványuk visszaadására kényszeríti őket.
Az IPOSZ és a KISOSZ a fentiekben kifejtett indokokra tekintettel határozottan arra kéri az Alkotmánybíróságot, hogy alkotmányellenes voltuk miatt mielőbb rendelkezzen az új rendeletek visszamenőleges hatályú megsemmisítéséről.
Forrás: vasnepe.hu