Az Európai Bizottság közleménye a külföldön kiküldetésben dolgozó munkások ügyét jó nyomvonalra állítja. Lényeges, hogy javuljon a tagállamok közti adminisztrációs együttműködés a törvénysértési eljárások elkerüléséhez. „Szubszidiaritásos felelősség”: a KKV-k nem tudnak kezeskedni az előírásokat be nem tartó, náluk alvállalkozóként működő munkaadókért.
Az UEAPME, a Kézműves Vállalkozások, Kis- és Középvállalkozások Európai Munkaadói Szövetsége üdvözölte az Európai Bizottságnak a szolgáltatások nyújtása keretében külföldön kiküldetésben dolgozó munkásokról szóló közleményét. A dokumentum az Európai Bizottság korábbi kezdeményezéseinek nyomon követését célozza és monitoringozza a tagállamokban megvalósuló legújabb fejleményeket. Az UEAPME szerint a szöveg egy sor értelmes következtetést fogalmaz meg, melyek alkalmasak arra, hogy segítsenek teljes mértékben kibontakoztatni a határon átnyúló szolgáltatásnyújtást, ugyanakkor felveti a tagállamok elleni törvénysértési eljárások lehetőségét. Az UEAPME azonban kitart amellett, hogy szükség van az információhoz jutás és a tagállamok közti együttműködés erősítésére, és ellenzi, hogy a „szubszidiaritásos felelősségről” ami az egyiknek jó, az jó mindenkinek szabályokat alkalmazzanak EU-szerte.
„A mai közlemény megfelelő egyensúlyt teremt egyrészről annak szükségessége között, hogy biztosítani kell a munkavállalók szabad mozgását az EU-ban, másrészről aközött, hogy meg kell birkózni a szociális dömpinggel, kontrollálni kell az illegális foglalkoztatást, a feketemunkát”, mondta Liliane Volozinskis, az UEAPME szociális és foglalkoztatáspolitikai igazgatója.
A Bizottság által bejelentett új kezdeményezéseket kommentálva Volozinskis asszony üdvözölte azt a szándékot, hogy egy olyan ajánlást fogadjanak el, ami megerősítené a tagállamok közti adminisztrációs együttműködést. Az UEAPME már januárban síkra szállt egy ilyen megoldás mellett, mikor megküldte az Európai Bizottság felé a témában kiküldött kérdőívre válaszát. A különböző ellenőrzési intézkedések és kötelezettségek felhalmozódása valóban hatalmas akadályt jelent a kisvállalkozások számára – a kölcsönös segítségnyújtás és a jobb koordináció nagymértékben javítaná a helyzetet. Az UEAPME nagyon örült annak a bizottsági döntésnek, hogy egy magas szintű kormányzati szakértői testületet hoznak létre, komoly hatáskörrel, hogy tovább mozdítsák a jó gyakorlatok cseréjét és könnyítsenek a külföldi kiküldetésben dolgozó munkások adminisztrációs kötelezettségein.
A bizottsági közleményben megfogalmazott intézkedések egy másik köre azzal foglalkozik, hogy a tagállamok mennyiben felelnek meg, teljesítik a Szerződésben megfogalmazott alapvető szabadságjogokat, a közösségi jogot, és az Európai Unió Bírósága döntéseit. Törvénysértési eljárások indulhatnak a nem szabályszerűen eljáró tagállamok ellen –jelentette be az Európai Bizottság. Ez természetesen a Bizottság alapvető jogosítványai közé tartozik, véli az UEAPME. Azonban a 226. cikkhez való folyamodás nem akadályozhatja meg a tagállamok által alkalmazott ellenőrzési intézkedéseket, azokban az esetekben, mikor ezek az eszközök nem túlzott mértékűek és összhangban vannak az adott terület EU-s jogalkotásával. Másrészről a törvénysértési eljárások szükségesek lehetnek, amennyiben jogszabályokkal megpróbálnak védelmet nyújtani a nemzeti munkaerőpiacnak a munkavállalók szabad mozgása kárára.
Végezetül az Európai Bizottság bejelentette készségét, hogy megvizsgálja és megvitassa a tagállamokkal és a szociális partnerekkel a határon átnyúló végrehajtás problémáit. Az UEAPME kimutatta, hogy a KKV-k számára problémák adódhatnak a „szubszidiaritásos felelősség-ről” szóló klauzulákkal, melyek esetében a foglalkoztatói jogoknak való megfelelés számonkérhetősége alvállalkozói szerződések esetén megoszlik a különböző felek közt. Ebben az esetben jobb, ha nemzeti és/vagy szektorális szinten sikerül megoldást találni, véli az UEAPME, és minden esetben el kellene kerülni, hogy túlzott bürokratikus eljárásokat és adminisztrációs kötelezettségeket okozzunk a kisvállalkozásoknak, lévén, hogy azok képtelenek rendszeresen monitoringozni alvállalkozóikat, hogy azok megfelelnek-e a szociális előírásoknak.
„A Bizottság közleménye megfelelő potenciállal rendelkezik ahhoz, hogy a külföldi kiküldetésben dolgozó munkások témáját az EU-ban a megfelelő irányba vigye, és segítsen megcélozni a szolgáltatások belső piaci működésének útjában lévő akadályokat. Várjuk már, hogy olvashassuk a vonatkozó Európai Bizottsági ajánlást, és ismételten arra kérjük a tagállamokat, hogy növeljék erőfeszítéseiket az adminisztratív együttműködés és az információcsere érdekében”, fejezte be Volozinskis asszony.
Bővebb információ: Liliane Volozinskis, Szociális és foglalkoztatáspolitikai igazgató,
Tel: 00-32-2-230-7599,
e-mail: l.volozinskis@ueapme.com
A sajtóközlemény word formátumban letölthető
UEAPME sajtóközlemény 14.doc