Ifjú Vállalkozók Klubja

UEAPME Sajtóközlemény - a KKV-k hangja Európában

UEAPME Sajtóközlemény - a KKV-k hangja Európában
A Parlament jelentése nem tudja előmozdítani a működőképes energiapiac megteremtődését...
Az UEAPME, a Kézműves Vállalkozások, Kis- és Középvállalkozások Európai Munkaadói Szövetsége vegyes érzelmekkel fogadta az Európai Parlament által készített és most elfogadott ’Quadras jelentést’, mely az egységes belső gáz- és elektromos piac kilátásaival foglalkozik. Míg a jelentés helyesen szólít fel a tulajdonviszonyok szétválasztására és az EU-s energiaügyi szabályozók közti együttműködés növelésére, addig a képviselők túlságosan engedékenynek bizonyultak az energetikai óriások irányában és túlzott mértékben megbíznak a nemzeti felügyeleti szervekben, véli az UEAPME.

Az UEAPME nem volt megelégedve a Quadras jelentés szövegezésével a tulajdonviszonyok szétválasztását illetően, vagyis, hogy hogyan történjen meg a termelés és az elosztás egymástól való szétválasztása. A tulajdonviszonyok szétválasztása valóban alapvető szükséglet, de azt oly módon kell véghezvinni, mi által el lehet kerülni az elosztási oldalán a nagy magánmonopóliumok létrejöttét. A legoptimálisabb megoldás az lenne, ha az energiahálózatokat állami kezelésben lehetne tartani, és az ellátás, valamint a termelés oldalán lehetne versenyt generálni: ez egyrészt biztosítaná, hogy megfelelő szinten megtörténjen a hálózatok karbanntartása, valamint megfelelő játékteret hagyna a hálózatot használók számára. A másik út, azaz a monopolhelyzetben lévő magánhálózat, a múltban már bizonyította, hogy bukásra van ítélve, és egy sokkal erősebb szabályozó hatalmat kíván.

Az európai parlamenti képviselők azon felhívása, hogy az egyes nemzeti hatóságok növeljék egymás közti együttműködésüket sikertelen maradt, csakúgy mint a KKV-k igényeinek figyelembe vétele. Az UEAPME szerint egy erős és független Európai Szabályozó Központ előfeltétele, s egyben alapköve egy belső energiapiac működésének. Néhány nemzeti ellenőrző hatóság a múltban már több ízben megmutatta, hogy alkalmatlan vagy nem akarja megfelelően ellenőrizni országa vezető szolgáltatóit. „Az erősebb verseny nem lesz elegendő”, mondta Gerhard Huemer, az UEAPME gazdaságpolitikai igazgatója. „A jobb koordináció ötlete önmagában egy papírtigris, míg az nem párosul egy olyan EU-szerte elfogadott hatósággal, mely irányt szabhat, valamint szankcionálhat”, mondta Huemer úr.

„Az európai kézműipar, a KKV-k és a háztartások fizetik meg az árát annak, hogy nem működik a belső egységes piac az energiaiparban. Az Európai Parlament lényegesen messzebb ment ennek megteremtése terén, mint az Európa Tanács, de még nem eléggé: egy határozottabb állásfoglalás a tulajdonviszonyok szétválasztása és az EU-szintű szabályozás mellett sokkal erősebb üzenetet jelentett volna a tagállamok irányába. Az európai parlamenti képviselők elmulasztották ezt a lehetőséget”, fejezte be Huemer úr.



Bővebb információ: Gerhard Huemer, gazdaságpolitikai igazgató,
Tel: 00-32-2-230-7599, e-mail: pressoffice@ueapme.com