Ifjú Vállalkozók Klubja

UEAPME Sajtóközlemény - A KKV-k hangja Európában

UEAPME Sajtóközlemény - A KKV-k hangja Európában
Kutatás és Fejlesztés és a KKV-k: az Eurostars program még többet is célul tűzhet maga elé.
Az UEAPME, a Kézműves Vállalkozások, Kis- és Középvállalkozások Európai Munkaadói Szövetsége üdvözölte az „Eurostars” programnak a mai hivatalos elindítását, mely program finanszírozást, támogatást igyekszik nyújtani a KKV-k által megvalósított piac-orientált kutatási és fejlesztési tevékenységeknek. Az UEAPME örömmel fogadta, hogy az Eurostars fókuszál a KKV-k innovációs potenciáljára, és hasonlóképpen elégedett volt a program piaci irányultságú természetével, hisz a program kizárólagosan azokat a projekteket támogatja, melyek új és életképes termékek, folyamatok, szolgáltatások kifejlesztésére irányulnak. Az UEAPME azonban sajnálja, hogy a pénzügyi támogatás a kezdetekkor csak olyan KKV-k számára lesz elérhető, melyek éves költségvetésük 10%-t vagy nagyobb részét invesztálják kutatási tevékenységekbe. Ez egy rendkívül szűk piacot teremt, és de facto megakadályozza az európai kisvállalkozások túlnyomó többségét, a küszöbérték alatt teljesítő hi-tech cégeket is, hogy támogatásért folyamodjanak az első körben.

„A potenciálisan egyébként érdekelt KKV-knak csak egy nagyon kis része fog megfelelni az Eurostars program alkalmassági követelményeinek”, mondta Ullrich Schröder, az UEAPME Kutatási és Fejlesztési tanácsadója. „A program által használt ’K&F tevékenységet végző KKV’ definíció jóval túlmegy a nemzetközileg elfogadott sztandardokon, így például meghaladja az OECD alkalmassági kritériumait, amely azokat a cégeket tartja hi-tech vállalkozásoknak, melyek költségvetésük több, mint 5%-át fordítják kutatás&fejlesztésre.
Mesterségesen visszatartva, leszükítve a támogatást egy pusztán maréknyi ’super hi-tech’ KKV-ra, az Eurostars program azt kockáztatja, hogy a megtérteknek prédikál és lekorlátozza a kiválóságot, ahelyett, hogy erősítené azt”, magyarázta az UEAPME szakértője.

Az UEAPME szerint az Eurostars pénzügyi forrásait a későbbi körökben elérhetővé kell tenni valamennyi olyan vállalkozás számára, amelyek megfelelnek az EU KKV-definíciójának és amennyiben az általuk megvalósítani szándékozott K&F projekt versenyképes. Amikor az Európai Bizottság úgy döntött, hogy 100 millió eurot különít el az Eurostars programra a 7. Kutatási Keretprogram költségvetéséből, akkor eredetileg ez valamennyi K&F tevékenységet végző KKV-ra vonatkozott, tekintet nélkül arra, hogy milyen arányt képviselnek költségvetésükben K&F kiadásaik. Ezért annak lenne értelme, hogy azonos feltételeket alkalmazzunk az Eurostars programban is, mondta Schröder úr.

„Win-win szituációt, azaz olyan helyzetet, melyben mindenki jól jár teremtene a ’10%-s klauzula’ eltörlése vagy legalább annak csökkentése az OECD definícióban található érték felé a következő támogatási fordulókban: így a hi-tech KKV-k semmilyen módon nem lennének akadályozva abban, hogy támogatásért folyamódjanak, míg a többi KKV is gondolkozhatna ezen a lehetőségen és előnye származhatna a pénzügyi támogatás ezen innovatív eljárásából”, fejezte be az UEAPME szakértője.



Bővebb információ: Ullrich Schröder, kutatás&fejlesztési tanácsadó,
Tel: 00-32-2-230-7599, e-mail: pressoffice@ueapme.com