Aktuális híreink

ÜNNEPI TAGGYűLÉS

2010. September 13. 15:51
ÜNNEPI TAGGYűLÉS
125 éves a Mezőberény és Körzete Ipartestület

A Mezőberény és Körzete Ipartestület tagsága 125 évre visszatekintő múltját és az Ipartestületek Országos Szövetségének 20 éves megalakulását köszönti.

 

Ebből az alkalomból ÜNNEPI TAGGYűLÉSRE invitáljuk a tisztelt sajtó képviselőit.

 

Időpont: 2010. szeptember 11. (szombat) 16,00 óra

Helye:     Ipartestületi Székház, Mezőberény, Fő út 14.

 

PROGRAM:

 

F  Az ipartestület, az IPOSZ és  az iparos múlt köszöntése, az eredmények, a problémák ismertetése, a hogyan tovább meghatározása

                        Előadó: Tiba Mihály elnök

 

F  Az iparosság helyzete, jövője, IPOSZ javaslatok a kormány részére

                  Felszólal: Vonnák Sándor Felügyelő Bizottság elnöke, IPOSZ

 

Az ipartestület történetéről készített sajtóanyagot mellékletben csatoljuk. A kormányhoz eljuttatott 31 pontos IPOSZ javaslatot a www.iposz.hu/hírek oldalon olvashatják.

 

A média munkáját előzetesen és a helyszínen is készséggel segítjük. (Tiba Mihály ipartestületi elnök, telefon: 06-30-566-6045, IPOSZ Sajtószolgálat, telefon: 06-30-552-2767)

 

Az IPOSZ tagszervezete a Mezőberény és Körzete Ipartestület 125 éve alakult.

 

Az IPOSZ-t 1990-ben több mint 200 ipartestület hozta létre társadalmi, gazdasági és szakmai érdekeinek képviseletére, a vállalkozók gyakorlati tapasztalatainak és javaslatainak a kormányzati szervek felé történő közvetítésére. Ennek szellemében készült   (a parlamenti képviselők megkapták 2010 júliusában) az IPOSZ mikro- és kisvállalkozások helyzetének javítását szolgáló 31 pontos javaslat is.

 

Az iparosság és érdekképviselete küzdelemben és szép pillanatokban gazdag évtizedekre emlékezik. A mezőberényi iparosság tiszteleti elődei munkásságát, a hagyományokat.

 

A lakosságot, a tisztes ipar védelmét, az ipartestület munkáját kiemelkedő szaktudásukkal segítő iparosok a szövetség legmagasabb kitüntetésében a Magyar Kézművességért Díjban, IPOSZ Díjban és más kitüntetésben részesülnek.

 

Az elmúlt időszakban az ország, közöttük a mezőberényi   mikro- és kisvállalkozások működését a lakossági és közületi megrendelések radikális  csökkenése, a közterhek, az adminisztráció, a körbetartozás, a tőkehiány és sok-sok ismert probléma nehezítette.

 

Az ipartestület rendszeresen informálja az IPOSZ-t tagsága helyzetéről, hangulatáról, javaslatairól. Az ipartestület azt kéri, hogy az IPOSZ a kormánnyal és más hatóságokkal folytatott tárgyalásai során a rendelkezésére álló minden eszközzel képviselje az ipartestületek és a tagság, közöttük a mezőberényiek érdekeit.

 

A kisiparosság biztonságos és színvonalas működése a gazdaság és lakosság létérdeke.

 

Köszönjük a közvéleményt informáló, segítőkész munkáját. 

 

 

Simsik Ágnes

sajtófőnök

 

 

 

Információ a 125 éves ipartestület múltjáról

 

A múlt században községünkben szervezetségükkel az ipari céhek igen nagy szerepet játszottak. Az első feljegyzésekből tudjuk, hogy 1754-ben 8, 1773-ban 29 céhmester működött Mezőberényben. I. Ferenc királytól 1819. szeptember 24-én 11.854/1819. sz. alatt kaptak privilégiumot. Ekkortól számít fennállásuk. Céhszabályzatuk 49. §-ában szabályozták működésüket. A céh élén a céhmester (gildmester) állt, irányította és képviselte a céhet. Az iparűzők az 1825. évi létszám alapján 112 mesterrel, a megye 5. települése volt az iparosok aránya szerint. Schuster Ferenc asztalosmestert 1872-ben céhmesterré választották és az is maradt míg felsőbb intézkedésre a céheket fel nem oszlatták. Beszélt magyarul, németül, horvátul, oláhul. 1930-ban vele sírba szállt az utolsó mezőberényi céhmester is.

 

1872. december 27-én alakult meg Mezőberényben Asztalos-Esztergályos Ipartársulat és ezt követték a többiek. Az 1885-től működött ipartársulatok ipartestületté alakultak. Az ipartestület első elismerő alapító okmánya 1887 januárjában kelt. 1896 márciusában alakult meg az Iparos-ifjúság-közművelődési Egyesület, amely döntő szerepet játszott az iparosok művelődésében. Maász Ádám 1905-22-ig ipartestületi elnök volt. 1922 januárjától örökös tiszteletbeli elnökké választották meg. 1923. február 18-án Bezzeg János lett az elnök. Az 1937. évi miniszteri rendelet alapján meg akarták szüntetni azzal a határozattal, hogy 500 főnél kevesebb taglétszámú ipartestületeket nagyobb egységekhez kell kapcsolni. 1938. február 17-én megalakult Mezőberény-Köröstarcsai Ipartestület. Rück József elnök és a berényi elöljáróság, valamint Tóth Károly elnök és a köröstarcsai elöljáróság volt jelen. Igen jelentős élet folyt ebben az időben az ipartestületben: színjátszást, zenekart, olvasókört, valamint kirándulásokat, tanulmányutakat szerveztek. 1944 júniusában Kolozsi Lajos lett az ipartestület elnöke. 1944. november 23-án Schäfer Márton megbízott elnökként vezette az elöljáróságot. 1945 áprilisában Mezőberény-Köröstarcsa iparosai megválasztották az elöljáróságot, elnök Szabó István lett. Az 1946-48 között történt kitelepítés során 1091 mezőberényi szlovák települ át. Közben 1100 főt veszített Mezőberény, köztük sok kiváló iparost is. Ebben az időben az elöljárósági üléseket felváltva Köröstarcsán, illetve Mezőberényben tartották. Felváltva elnököltek. 1948. március 1-jével Vászpil Károly cipészmestert választották elnöknek.

 

A 9/1948. elj. szám már az új politika jegyében született meg. Politikai nyomásra 1948. december 19-én Szilágyi Gábor elnök bejelentette az ipartestületi kényszertagság megszűnését 1949. január 1-jével. 1948-ban megalakult a KIOSZ szervezet. Egyidejűleg párhuzamosan működtek az ipartestülettel. 1949 májusában Balogh Lajost elnöknek, Berényi Józsefet titkárnak választották meg. 1950-ben Valnerovicz Kálmán szobafestőt titkárrá választották. Az iparosok továbbra is összetartva dolgoztak és küzdöttek az anyaghiánnyal. 1951. augusztus 13-án Koppányi Istvánt választották titkárrá. A taglétszám ekkor 215 fő. 1951 júliusában Schäfer József kőfaragót titkárrá, Székely Frigyest elnökké választották meg. A létszám már csak 137 fő. 1955 júliusában Petrics Danielt választották meg elnöknek, majd őt követte Ábelovszky Pál, aki 20 éven át elnökölt. 1975-ben Adamik Mihály lett a titkár. 1976. áprilisában ifj. Valnerovicz Kálmánt bízták meg a titkári teendőkkel. Ábelovszky Pál lemondott, helyette elnöknek Tiba Mihály köröstarcsai víz-, gáz-, központifűtés-szerelő mestert választották. 1990. szeptember 1-jén újra megalakult az ipartestület, de már önkéntes alapon. A rendszerváltást követően új feladatok vártak az iparosokra. Az elnökség és a tagság szándéka, hogy az államosított székházakat visszakapják. Az elszántság, az erőfeszítés végül 1999-ben sikerrel járt, székházukat visszakapták. 2000 márciusában tartották házavató ünnepi taggyűlésüket. Jelenleg elnök Tiba Mihály, titkár Valnerovicz Kálmán. Tagok: Bartó László, Schäfer Zoltán, Maczkó István, adminisztrátor Berg Vilmosné. A teljesség igénye nélkül próbáltuk bemutatni Mezőberény és Körzete Ipartestület életútját napjainkig. Kérjük az utókort, az elődeink által és az általunk hagyott értékeket őrizzék és vigyék tovább.

 

A 2010. február 20-i taggyűlésen Ábelovszky Pál örökös tiszteletbeli elnöki címet kapott az ipartestülettől.

 

„A mesterség tisztelete az iparos becsülete.”