Az Ipartestületek Országos Szövetsége (IPOSZ) elnyert egy projektet a Szociális és Munkaügyi Minisztériumtól. Címe: A rendezett munkaügyi kapcsolatok kialakítását és a fekete foglalkoztatás visszaszorítását célzó képzési program.
Ez a program 2008. szeptember elejétől 2009. május végéig tart és lényegével az ország különböző helyein tartott tanfolyamokon ismerkedhetnek meg a résztvevők.
Ez a program a munkajogi ismeretekről szól, de megítélésem szerint ennél azért jóval többről is, hisz lehetőség van olyan nem jogszabályi alapon rendezett kérdések ismertetésére, taglalására, amelyek a vállalkozások munkáját segítik és egyúttal a kor kihívásainak megfelelően, új lehetőségeket tárnak fel.
Mire gondolok. Ilyen új lehetőség például a Szenior Foglalkoztatási Szövetség létrehozása. Ez a Szövetség Szenior Foglalkoztatási Klubokat működtethet, amelyek a 45 évnél idősebb lakósoknak (munkavállalók, munkanélküliek, dolgozni képes és dolgozni akaró nyugdíjasok) a munkahely-teremtéshez, munkavállaláshoz, munkaképesség megszerzéséhez, a rekreációhoz, a művelődéshez nyújt korszerű módon segítséget - rendezvényekkel, fórumokkal, a munkáltatók és munkavállalók közötti találkozókkal, börzékkel, előadásokkal, beszélgetésekkel, munkajogi szolgáltatással, közösség-fejlesztéssel és közművelődési programokkal.
A klub tagjai az életben felmerülő gyakorlati kérdéseket vitathatják meg. Például számos olyan szakma van, amelynek egyes "fogásait" már csak a tapasztalt, idősebb emberek ismerik, a frissen végzett szakmunkások nem.
Mondom tovább: kutatások bizonyítják, hogyha valaki elveszíti a munkahelyét, pár hónapon belül elkezd "leépülni" és újbóli munkába állását már nehezen tudja megoldani, mivel fizikai állóképessége, vagy szellemi frissessége erodálódik. Nos, ezekben a klubokban olyan ismereteket, információkat szerezhet, miáltal az illető jó kondícióban tudja magát tartani és az újbóli munkába állás már nem okoz gondot. Az sem mellékes, hogy ebben a részére nehéz időszakban segítséget kap társaitól az időszak átvészeléséhez.
Ugyancsak nem jogszabállyal rendezett dolog a meditációs (közvetítői) szolgálat létrehozása. Ki ne hallott volna már konfliktusokról, vitákról, amelyek egy kisvállalkozásnak akár a létét is veszélyeztethetik: el nem fogadott teljesítés, ki nem fizetett számlák, valamely munkatárs elbocsátásából, vagy a versenytárs hoz való átigazolásából adódó nézeteltérések, hatósági vizsgálatok, vagy mondjuk, nézeteltérése támad a beszállítóval stb.
Ilyenkor rendszerint a cég tulajdonosa, vezetője kénytelen, gyakran egészségét, és idegrendszerét is próbára téve azzal tölteni drága idejét, hogy kezelje a krízist, a konfliktusos helyzetet. Bíróságra járás, kapcsolattartás az ügyvédekkel, úrrá lenni a heves, néha eldurvult vitákon... Mind-mind az értékes munkaidőrovására.. A kutatások azt bizonyítják, hogy a vezetők idejük 20-40%-át konfliktusok rendezésével töltik. Ráadásul egy sikertelenül végződő, több éves hercehurca padlóra küldheti az egész céget. A vita ideje alatt nemcsak az idő múlik, de a vita tárgyának értéke is csökken, legyen az egy ingatlan, vagy egy szerződés. Ha ezeket el tudnánk kerülni 50%- kal többet kereshetnénk és az életünk is hosszabb lehetne, hisz az egésznek az egészségünk is kárát látja. Rossz hír, hogy a munkahelyi viták nagyon virulensek, számolnunk kell velük a jövőben is.
A jó hír viszont, hogy meg lehet tanulni a problémák hatékonyan kezelését. Ebben segít A Nemzeti Fejlesztési és Gazdasági Minisztérium Üzletre Hangolva programja, amely egyebek között az alternatív vita elterjesztését is szorgalmazza, így természetesen térítés ellenében, közvetítőket lehet felkérni a viták rendezéséhez. Közismert dolog: a vitás felek között gyakorta egy szakmailag jól felkészült harmadik fél tud segíteni a problémák áthidalásában.
Ezeken az országszerte zajló tanfolyamokon ismertetjük az Ágazati Párbeszéd Bizottságok létrejöttét, fontosságát, részletesen tájékoztatunk a már meglévő ágazati Kollektív Szerződésekről.
A fentiekben csupán pár témát emeltem ki a három modulból álló tanfolyamból, és megítélésem szerint az eddigi tapasztalatok azt mutatják, hogy megindult egy folyamat, amellyel a munkaadókat és a munkavállalókat segíteni tudjuk abban, hogy megbirkózzanak a felmerülő . gondokkal, korunk újabbnál újabb kihívásaival.
Dr. Nádai László
Forrás: Építőipari Párbeszéd