Pontosan nyomon követhető a szakmai életút
Egykori vándorkönyvek, vándorlevelek mintájára szakmai útlevelet adott át a dorogi kistérségi regionális szakképzési fórumon Szűcs György, az Ipartestületek Országos Szövetségének elnöke.
Az Ipartestületek Országos Szövetsége az elmúlt években sokat tett azért, hogy a szakmunkástanulók képzésének színvonalát emelje. Az érdekvédelmi szervezet jó szakmai kapcsolatot alakított ki az iskolákkal, tagszervezetei igyekeztek együtt működni a szülőkkel. A körből kimaradt a leginkább érintett, a tanuló. Ezen véleményt nagyon megbízható forrás alapján tudjuk leírni, Szűcs György, az IPOSZ elnöke, a Dorogi ipartestület vezetője fogalmazta meg.
- A szakmunkástanuló az iskola elvégzése után magára maradt. A ballagási ünnepségen kapott valamit a szülőktől, a rokonoktól, aztán jöhetett a bankett. Erre, jó esetben, meghívták a mesterét, és kölcsönösen megajándékozták egymást. Es mi történt ezután?- kérdezte választ nem várva az IPOSZ elnöke, mert máris sorolta gondjait.
- Nem tudunk semmit a folytatásról. A fiatal vagy maradt alkalmazottként a képző üzemben, vagy máshol kezdett dolgozni. Nem tudtuk, hogy hol, milyen pályán próbált boldogulni. A folytatáshoz jó, ha a leendő munkaadó tud az iskolai eredményekről, a gyakorlati tudást biztosító mesterről. A régebbi dokumentumokból ismert, hogy a kezdő segédek szakmai élet rajzának követhetőségét úgynevezett vándorkönyvek, vándor- levelek kiállításával oldották meg. Az ezekben leírtak pontosan nyomon követték a szakmai fejlődés állomásait.
Ezen régi minták alapján, uniós mintákat is figyelembe véve döntött az ipartestületek szövetsége az IPOSZ Szakmai Utlevél kiadásáról. A dokumentum segít abban is, hogy az érdekvédelmi szervezet hiteles adatokra támaszkodva tudja megtenni az iskolarendszerű képzés javaslatait.
- A magyar és angol nyelvű útlevelet olyan ifjú szakmunkás kaphatja meg, aki gyakorlati oktatásra nem iskolai, illetve nagy vállalati tanműhelybe járt, hanem kisiparoshoz, kisvállalkozáshoz. Nem feltétel, hogy ipar- testületi tag legyen a mester. Az útlevelet az IPOSZ-tag ipartestületek igényelhetik az azt kérő mesterek, vállalkozók kérésére, költségeit a mester, a vállalkozás fizeti. Jó lenne, ha az okmányt az ipartestületek valamelyik rendezvényén adnák át. Erre jó példát mutatott a Dorogi Ipartestület elsőként már az elmúlt évben és most a napokban is. Ezúttal az I. regionális szakképzési fórumon köszöntöttünk friss útlevél tulajdonosokat.