Aktuális híreink

Vállalkozók és Üzletemberek találkozója, a korona vírus járvány hatásainak értékelése –gazdasági élénkítő fórum Mosonmagyaróváron

2020. July 13. 06:10
Vállalkozók és Üzletemberek találkozója, a korona vírus járvány hatásainak értékelése –gazdasági élénkítő fórum Mosonmagyaróváron

Winkler Károly, a Mosonmagyaróvár és Vidéke Ipartestület elnöke által kezdeményezett, 2020. június 09-én tartott válságkezelő rendezvény célja az volt, hogy miként hatott a COVID-19 világjárvány, szűkebb hazánk Mosonmagyaróvár és környéke gazdaságára-vállalkozásaira.

Winkler Károly elnök úr köszöntője után Illés Zoltán, a Duna Takarék Bank Zrt. elnöke az egyik legjelentősebb magyarországi takarékbank képviseletében beszámolt a pénzintézetek részéről a jelen időszakban adható új típusú gazdaságélénkítő támogatási lehetőségekről, amelyek a koronavírus járvány hazánkat is negatívan érintő hatásainak áthidalását teszik lehetővé. Elnök úr reményét fejezte ki, hogy a jelen időben részükről adható gazdaságélénkítő és célzott anyagi hitelezéssel, minél több kis-, közép- és nagyvállalkozás menthető meg, illetve segítheti túlélésüket. Ezután Lőrincz Gábor a Duna Takarék Bank Zrt. hitelezési igazgatója tartotta meg a szakmai beszámolóját, amely az ezen időszakra kidolgozott konkrét hitelezési konstrukciókról szólt.
Dr. Kenese László, az Opel Autentik Motor-Car cégcsoport elnöke beszámolója szerint a használt autók viszontforgalmazása sokkal jobban visszaesett, mint az új autók értékesítése. Ennek fő oka, véleménye szerint alapjában a forint gyengülése, illetve a COVID-19 járvány jelenleg még nem látható kifutási ideje.
Elnök úr tájékoztatást adott a szakember utánpótlás hiányosságainak súlyos helyzetéről. Nagy probléma a nagyarányú fluktuáció (elvándorlás), aminek fő oka az osztrák határ közelsége, azaz a határ túloldalán meglévő magasabb bérszínvonal. Véleménye szerint a vállalkozások terheinek törvényerejű csökkentése által megnövekedett bevételekből növelhető lenne a szakemberek javadalmazása, ezáltal csökkenthető lenne elvándorlásuk.
Darázs Jenő, autókereskedő és autószerelő mester, elmondása alapján a járvány aktív időszakában a használt autók forgalmazása a kisebb kereskedésekben is jelentősen visszaesett, de azt tapasztalja, hogy a gépjárművek javíttatására fokozott igény tapasztalható, azaz nagy a kereslet.
Megtisztelte a fórumot, Simon Róbert a győri Épfu-Tanoda Kft. ügyvezetője, aki egyben a Győri Ipartestület alelnöke is, valamint Hancz István a Győri Ipartestület titkára. Beszámolójukban méltatták a Mosonmagyaróvár és Vidéke Ipartestület szervezésében létrehozott válságkezelő fórumot, tájékoztatták a hallgatóságot a Győrben és környékén, a járvány időszakában megtett és folyamatban lévő, a vállalkozásokat negatívan érintő válságkezelési folyamatokról, mind a szakoktatás és mind a gazdaság terén.
A szakember utánpótlás égető helyzetével kapcsolatban Simon Róbert szerint nincs más kiút, mint a szakképzés támogatása, mind politikai, mind jogi téren, hogy kellő fiatal kerüljön folyamatosan a szakképző intézményekbe, ezáltal biztosított legyen a vállalkozások folyamatos szakember utánpótlása.
Hancz István felszólalásában hangsúlyozottan kitért arra, hogy a magyar családi kis- és középvállalkozások szélesebb körű támogatását kellene megvalósítani, hogy ők is versenyképesek tudjanak maradni mind a hazai, mind a nemzeti megmérettetésben. Tájékoztatásában külön kiemelte a NAV részéről, az ez év július 1-től bevezetendő, a vállalkozások adminisztrációs tevékenységét jelentősen befolyásoló módosításokat, mivel az erre való áttérés is plusz feladatokat ró főleg az egyéni és a kis vállalkozásokra is.
Winkler Károly a Mosonmagyaróvár és Vidéke Ipartestület elnökeként megköszönte az aktív részvételt a megjelenteknek, a célját véleménye szerint a fórum elérte célját, azaz eredményesnek értékelte a koronavírus járvány válságkezelésére meghirdetett szakmai értekezletet.