A vállalkozások év végéig nyújthatnak be pályázatot a munkaidő-csökkentéssel és képzéssel kombinált munkahelymegőrző támogatásokra.
A Közép-magyarországi Régióban négymilliárd forint keretösszeg igényelhető az év végéig. A TÁMOP-2.3.3.A-09/1 és a TÁMOP-2.3.3.A-09/2 kódjelű programokat vissza nem térítendő uniós támogatás keretében, mikro-, kis- és középvállalkozások számára írták ki. Az eredményesen pályázó cégek nemcsak a képzések finanszírozását oldhatják meg, de a tréning idejére munkavállalóik munkabérére és azok közterheire is forráshoz jutnak. A pályázat rövid távú célja minél több munkahely megőrzése a munkaidő átszervezése révén, illetve a vállalkozások foglalkoztatási potenciáljának megtartása, az alkalmazottak munkában töltött idejének csökkentésével. A munkavállalók képzési támogatásától a pályázat kiírói a foglalkoztatottak munkanélkülivé válásának megelőzését remélik. A képzésben résztvevők állásuk megtartása mellett korszerű szakmai ismereteket is szerezhetnek. A kiírók szándéka szerint a program hatásaként hosszú távon nő a vállalkozók alkalmazkodó- és versenyképessége, egyben a munkavállalók munkaerő-piaci helyzete és képzettségi szintje is javul.
Húszmilliárdnyi keretösszeg
A WIFI Hungária Oktató és Továbbképző Intézet a hozzájuk forduló kkv-k pályázati projektjeinek teljes körű gondozását vállalja, költség- és kötöttségmentesen. Jelenleg társadalmi egyeztetés folyik egy hasonló, de nagyvállalatok számára készülő TÁMOP-pályázatról is. Ha létrejön, a WIFI-hez forduló nagyobb cégek is hasonló támogatásokat kaphatnak majd.
Vincze Péter, a WIFI Hungária Oktató és Továbbképző Intézet képzési referense elmondta, hogy a TÁMOP-2.3.3.A-09/2 pályázaton a Közép-magyarországi Régió rendelkezésére álló, négymilliárdos keret két-három hónapos ciklusokban hívható le. Így a nyertes pályázatok támogatására augusztus-szeptemberben például hétszázötvenmillió, október-decemberben pedig egymilliárd-kétszázötvenmillió forint jut.
A TÁMOP-2.3.3.A-09/1 pályázat a "konvergencia régiók" (Dél-Alföld, Dél-Dunántúl, Észak-Alföld, Észak-Magyarország, Közép-Dunántúl, Nyugat-Dunántúl) számára tizenhatmilliárd forintos keretösszeget biztosít. Augusztus-szeptemberre itt hárommilliárd forint jut, a maradékot az év végéig hátralévő három hónap közt osztják fel. A pályázatok 2009. május 28-tól 2009. december 31-ig adhatóak be, a vállalkozások akkreditált és OKJ-es képzésekkel pályázhatnak. A munkavállalókra jutó képzési támogatás összege személyenként legfeljebb egymillió-háromszázezer forint lehet.
Kkv-k előnyben
A pályázó vállalkozó eldöntheti, hogy átmeneti vagy képzési támogatást választ. Átmeneti támogatásként - akár önrész nélkül is - ötszázezer eurónyi forint vehető igénybe. Támogatás esetén a képzéshez kapcsolódó költségek (képzés költsége, szállás és utazási költség), a személyi jellegű költségek (munkabér és közterhei) és az egyéb költségek (például bankköltség) finanszírozhatók. Képzési támogatásként a vállalkozásnak húsz-harminc százalék önrészt kell biztosítania. Az összes költség legalább ötven százalékát a képzés közvetlen személyi kiadásaira kell fordítani. A képzéshez kapcsolódó és a személyi jellegű kiadások ebben az esetben is elszámolhatók. A kiírás szerint képzési támogatásban az általános képzés az elszámolható költségek legfeljebb hatvan százalékáig támogatható. A támogatás mértéke mikro- és kisvállalkozások esetében húsz, középvállalkozások esetében tíz százalékponttal növelhető. Fogyatékkal élő, vagy hátrányos helyzetű munkavállalóknak nyújtott képzés esetén a támogatás mértéke legfeljebb további tíz százalékponttal nőhet. A pályázathoz szükséges önrészt a pályázó bankhitelből, a projekt megvalósítása érdekében végrehajtott tőkeemelésből vagy tagi kölcsönből is finanszírozhatja. Előleghez a támogatói okirat kézbevétele után juthat a cég, a teljes összeg legfeljebb negyven százalékáig.
Vincze a pályázat feltételei közül kiemelte, hogy a képzésbe legalább két munkavállalót kell bevonnia a cégnek. Nekik munkaidejük legalább húsz százalékát képzésben, illetve a képzéssel kapcsolatos tevékenységgel kell tölteniük. Teljes munkaidőben foglalkoztatott személy esetén ennek el kell érnie a hatvan órát, részmunkaidős dolgozó esetén ehhez arányosan kell kiszámítani képzésben töltendő időt. Az alkalmazottanként elszámolható bérköltség a kötelező legkisebb minimálbérnek legfeljebb a kétszerese lehet. A kiírás a pályázat feltételeként rögzíti a képzések súlyozott, átlagos óradíját is, ami legfeljebb nettó ezerkettőszáz forint lehet, ám ebbe sem a jegyzetek ára, sem a vizsgadíj nem tartozik bele.
Képzés a szakképzési hozzájárulás terhére
Földváry Beáta, a WIFI Hungária Oktató és Továbbképző Intézet ügyvezetője szerint a kkv-k egyre inkább keresik a hatékonyságukat növelő, piaci kihívásoknak megfelelő gyakorlati képzéseket. Az uniós forrásokból támogatott képzések mellett emiatt több témakörben is tréninget indítanak a vállalkozások számára, így az érdeklődők vezetői, beszerzési és értékesítési, logisztikai, kommunikációs, ügyfélszolgálati és létesítménygazdálkodási képzéseken vehetnek részt. A WIFI szakemberei a szakképzési hozzájárulás felhasználási lehetőségeinek feltárásával is segítik a cégeket a tréningek költséghatékony finanszírozásában.
"A legtöbb cég konkrét elképzelésekkel, képzési tervvel keres meg bennünket, ám olyanok is vannak, akikkel közösen dolgozzuk ki a tervezetet. A szakmai munka előzetes igényfelméréssel indul, aztán a vállalkozás igényeinek megfelelően szakértőink segítségével alakítjuk ki a részleteket. Mivel minden cég folytonosan vezetői utánpótlás-képzést igényel, mi számos típusú vezetői képzést kínálunk. A jelen gazdasági helyzetben gyakori jelenség, a munkakörök összevonása kibővítése. A résztvevőket a jelentősen megváltozott helyzetben való helytállásra is felkészítjük. Tapasztalataink alapján egy igazán hatékony képzés nem kizárólag egy program, inkább egy jól előkészített, kidolgozott, több munkatársat is érintő komplex képzési folyamat" - mondja Földváry.
www.vnegyed.hu