A gyakorlati szakképzés újfajta modelljét dolgozta ki a Közép-magyarországi Ipartestületek Szövetsége. A következő tanévben már e szerint tanulhatnak szakmát a jövő iparosai.
Az Ipartestületek Országos Szövetségének tagszervezete, a Közép-Magyarországi Ipartestületek Szövetsége által bevezetett gyakorlati szakképzés modelljét ma, hétfőn mutatják be Vecsésen a többi régió ipartestületeinek - nyilatkozta Skribek Pál, a Közép-Magyarországi Ipartestületek Szövetsége Közhasznú Nonprofit Kft. ügyvezetője.
A modell szerint a szövetség által létrehozott nonprofit kft. régiós szinten fogja össze a azokat az iparosokat, akik - elsősorban a kézműves szakmákban - ipari tanulót fogadnak, illetve kapcsolatot tartanak az elméleti oktatást végző képző intézetekkel.
A nonprofit kft. leveszi az adminisztrációs terhet a gyakorlati képzést vállaló iparosok válláról, akik ezáltal jobban összpontosíthatnak gyakorlati tudnivalóik átadására. A kft. "üzemközi műhelyeket" is bérel azoknak a tanulóknak, akiknek a tanulószerződést kötő iparosok nem tudják biztosítani a gyakorlati képzés technikai feltételeit.
Az ipartestületek rendszeresen felkeresik majd az általános iskolák 6-7-8. osztályait, hogy segítsenek a tanulóknak a szakmaválasztásban. Ennek során eddig huszonhárom ipartestület közreműködésével, mintegy tízezer tanulónak sikerült legalább száz szakmát bemutatni, kétszáz vállalkozó segítségével.
Eddig mintegy száz vállalkozó tett szándéknyilatkozatot arról, hogy ipari tanulókat fogad, és a kör folyamatosan bővül. Jelenleg a hiányszakmák gyakorlati képzésére koncentrálnak. A más ipartestületeknek is ajánlott modell segíti a végzős hallgatók elhelyezkedését, és jó a vállalkozásoknak is, mert azok megfelelően képzett munkaerőt kapnak.
A modell anyagi hátterét a tanulót fogadó vállalkozások szakképzési hozzájárulási befizetése adja, ami ezzel a módszerrel kiváltható.
Forrás: Vállalkozói Negyed