MEGHÍVÓ
az országos és vidéki újságok, televíziók, rádiók és internetes hírportálok szerkesztőségei részére
Tisztelt Hölgy/Úr !
Ezúton is tisztelettel meghívjuk Önt a
VIDÉKFEJLESZTÉSI ORSZÁGOS FÓRUMRA ÉS SAJTÓTÁJÉKOZTATÓRA
Időpont: 2009. november 21. (szombat)
Helye: Lurdy Ház Konferencia Központ Duplaterem
Budapest, IX. Könyves Kálmán krt. 12-14.
A fórum szünetében SAJTÓTÁJÉKOZTATÓT tartunk. (12,30 óra Duplaterem)
A PROGRAMOT és a meghívottak körét, a Szerkesztő Bizottság összetételét és az INFORMÁCIÓS anyagot mellékletben csatoljuk.
A fórumot az országos civil érdekképviseleti szervezetekből álló Szerkesztő Bizottság szervezi a Magyar Település- és Területfejlesztők Szövetsége koordinálásával. A média meghívását az IPOSZ Sajtószolgálata végzi.
A Vidékfejlesztési Országos Fórum megszervezése azért is aktuális, mert 2010-ben kerül az EU Bizottság elé a 2007-től Magyarországnak biztosított fejlesztési források programjait (ÚMVP, ÚMFT) értékelő monitoring jelentés. Jövőre lesznek a parlamenti választások.
A civil érdekképviseleti szektornak joga és kötelezettsége, hogy a tapasztalatait és javaslatait a döntéshozókkal ismertesse. Az érdekképviseletek számára fontos a parlamenti pártok jövőre vonatkozó vidékfejlesztési programjainak a megismerése is.
A VOF konferenciája ennek folyamatát nyitja meg.
A sajtó munkáját információkkal és interjúkkal is készséggel segítjük. (IPOSZ Sajtószolgálata, telefon: 06-30-552-2767, Szilvássy István elnök, MTTSZ telefon: 06-30-911-0010)
A téma fontosságára való tekintettel, kérjük legyen segítségünkre a közvélemény informálásában.
Meghívásunk elfogadását, tudósítását köszönjük.
Tisztelettel:
Simsik Ágnes
sajtófőnök
Információ a sajtó számára
Több, az Érdekegyeztető Tanácsban, illetve az Új Magyarország Vidékfejlesztési Program Monitoring Bizottságban résztvevő szakmai érdekképviselet közösen megrendezi a Vidékfejlesztési Országos Fórumot Budapesten .
A rendezvény témája, a meghívotti kör és programja egyértelműen szakmapolitikai, nem párt-, pártpolitikai-esemény.
A fórum fontosságát a következő tények és adatok is megerősítik:
1. Magyarország „vidékiességét” kifejezi az, hogy az 1500 főnél kisebb lakosságú települések aránya 66 % és ezek területe teszi ki az ország területének 60 %-át. Ugyanakkor a népesség csupán 20 %-a él itt.
2. Mintegy egy millió ember külterületen él. Ők azok, akik az urbánus közszolgáltatásokat kevésbé vagy hátrányosabban tudják igénybe venni a belterületi lakosokhoz képest.
3. A emberek számára a falu, a tanya, az erdő és mező, a vizek partja három dimenzióban : 1. van, akinek lakóhely, 2. van, akinek munkahely, 3. van, akinek üdülő- és kirándulóhely.
4. Az ország mezőgazdasági területe 5 millió 864 ezer hektár, amely arányát tekintve egyedülállóan magas Európában. A mezőgazdasági terület 77%-a szántóterület, 18%-a gyep. A konyhakert, a gyümölcsös és a szőlőterület együttesen 5%-os aránnyal részesedett a mezőgazdasági területből. A magyar háztartások harmada-negyede érintett a mezőgazdaság ügyében. A mezőgazdaság adja a GDP 3 %-át.
5. Közép Európa vidéki térségeinek a következő trendekkel és problémákkal kell szembesülniük: (részlet „Európai Területi Együttműködés 2007-213 Közép Európai Operatív Program” EU kiadvány 3. terv-változatából 2006.12.21.)
· Erős függőség a vidék-specifikus gazdasági ágazatoktól (mező- és erdőgazdaság, bányászat, stb.);
· A vidéki társadalom csökkenő és elöregedő népességének helyt kell állnia a strukturális változások követelményeinek, a mezőgazdasági termelés csökkenése, vagy a domináns ágazatokban a munkahelyek elvesztése;
· Hátrányos helyzetek az anyagi és emberi tartalékokat illetően;
· Perifériális elhelyezkedés, hiányos közlekedési hálózat, gyenge kötődés a központi régiókkal;
· A munkanélküliség magas szintje és a kedvezőtlen foglalkoztatási struktúra következtében a munkalehetőségek is elmaradnak;
· Agyelszívás;
· Problémák a műszaki és szociális infrastruktúrák stabil működésében
Mindazonáltal néhány vidéki térségnek potenciális lehetősége van, hogy a szerkezeti változások folyamatát sikerrel teljesítse.
Ennek kulcstényezői:
1. Hozzáférési lehetőségek az infrastruktúrához, az ismeretekhez, a technológiákhoz;
2. A természeti és kulturális örökségekkel kapcsolatos fejlesztések (pl. turizmus)
3. A gazdasági alapok diverzifikálása (új termékek, új piacok, együttműködési hálózatok, új termelési módszerek, agrár-környezetgazdálkodási intézkedések, organikus termékek)
4. Strukturális változások a mezőgazdaságból a szolgáltatási, a rekreációs ágazatok felé.
A VOF Szerkesztőbizottsága tagjai:
Magyar Település- és Területfejlesztők Szövetsége – MTTSZ gesztor
(mttfsz@gmail.com tel: 3562 208
Agrármunkaadók Országos Szövetsége – AMOSZ, Falusi és Agrárturizmus Országos Szövetsége – FATOSZ, Ipartestületek Országos Szövetsége – IPOSZ, Falvak és Kisvárosok Magyarországi Műhelye Egyesület, Magánerdő Tulajdonosok Országos Szövetsége, Magyar Biomassza Társaság, Magyar Kereskedelmi és Iparkamara, Mezőgazdasági és Erdészeti Dolgozók Országos Szövetsége, Vidékfejlesztési Szaktanácsadók Országos Szövetsége, Vidék Parlamentje