MEGHÍVÓ
az írott sajtó és az elektronikus média szerkesztőségei részére
Tisztelt Hölgy/Úr!
A XVIII. Magyar Kézművesség Napjára és az azt megelőző SAJTÓTÁJÉKOZTATÓNKRA tisztelettel várjuk a sajtó képviselőit.
Helyszíne: Szent Adalbert Képzési és Konferencia Központ, Esztergom, Szent István tér 10.
Időpont: 2009. IX. 10. (csütörtök) 10,00 óra
A PROGRAMOT és a sajtó részére összeállított INFORMÁCIÓT mellékletben csatoljuk.
SAJTÓTÁJÉKOZTATÓ: 9,30 óra (az újságírók igényétől függően)
A média munkáját előzetesen és a helyszínen is készséggel segítjük. Részvételének előzetes visszajelzését köszönettel vennénk. (Sajtószolgálat, telefon: 06-30-552-2767, e-mail: simsik@iposz.hu)
A Magyar Kézművesség Napjának köszöntését az IPOSZ megalakulása évében határozta el. Az Országos Elnökség ünnepi ülésének keretében a hazai kézművesség hagyományos ünnepén mód lesz az eredmények összegzésére, a mikro- és kisvállalkozásokat érintő IPOSZ javaslatok megvitatására.
Itt kerül sor az IPOSZ legkisebbek érdekében megfogalmazott 12 pontos követelésének jóváhagyására, ezt követően (IX. 10-én 14,00 óra után) a www.iposz.hu honlapon történő közzétételére.
A dokumentumot eljuttatjuk a társadalmi és gazdasági élet szereplőihez is (országgyűlési képviselők, kormányzati szervek, parlamenti pártok, stb.)
Az ünnepségre meghívást kaptak többek között országgyűlési képviselők, társadalmi szervezetek, szakiskolák, valamint Esztergom város vezetői is.
Visegrádi Négyek a kézművesek helyzetéről
A Magyar Kézművesség Napját köszöntő ünnepség után kerül sor a lengyel, a szlovák, a cseh és a magyar kézműves szervezetek magas szintű delegációinak találkozójára.
Időpont: 2009. IX. 10.15,00 óra
Helye: Szent Adalbert Képzési és Konferencia Központ (Esztergom, Szent István tér 10.)
Téma:
· A kézműves szervezetek helyzete és feladatai a gazdasági válságot követően a visegrádi országokban.
· Az Európai Uniós kisvállalkozói törvény áttekintése, a feladatok körvonalazása
A sajtó igénye esetén szívesen nyilatkozik a tanácskozás tapasztalatairól Szűcs György elnök, a magyar delegáció vezetője, vagy Solti Gábor nemzetközi és oktatási igazgató (Sajtószolgálat, telefon: 06-30-552-2767)
Az EU-ban megszületett a kisvállalkozói törvény (Small Business Act). Ennek a törvénynek fő elve „Gondolkozz először mindig kicsiben”. Nagyon sok múlik azon, hogy a jövőben mennyire érvényesítik ezt a gondolatot az egyes országok kormányai, közöttük a magyar kormány a törvények és rendeletek megalkotása, főleg a végrehajtása folyamatában. Az IPOSZ meggyőződése, hogy amelyik országban komolyan végrehajtják az megerősödik a gazdasági versenyben, munkahelyeket teremt, talpra állítja a mikro- és kisvállalkozásokat és csökkenti tudja szociális kiadásait. Az IPOSZ hazai és nemzetközi kapcsolataival, országos hálózatával bekapcsolódott ebbe a munkába. Erre jó lehetőség például a Kis- és Középvállalkozások Európai Szövetségével (UEAPME) kialakított intenzív kapcsolat, vagy az éppen most zajló Visegrádi Négyek tanácskozása.
A témák fontosságára való tekintettel kérjük, legyen segítségünkre a közvélemény informálásában.
Köszönjük tudósítását.
Simsik Ágnes
sajtófőnök
A XVIII. Magyar Kézművesség Napjának
PROGRAMJA
2009. szeptember 10. Esztergom
9,30 – 10,00 SAJTÓTÁJÉKOZTATÓ
10,00 – 10,10 A XVIII. Magyar Kézművesség Napján a mikrovállalkozások helyzete
Előadó: Szűcs György elnök, IPOSZ
10,10 – 10,50 Az egyes adótörvények módosítása keretében a szakképzési hozzájárulásról
és a képzés támogatásáról szóló törvény, valamint a szakképzési törvény módosításáról
Előadó: Dr. Gulyás Kálmán szakállamtitkár,
Szociális és Munkaügyi Minisztérium
10,40–10,55 A szakképzéssel kapcsolatos módosítások lényege, különös tekintettel az előrehozott szakképzésre
Előadó: Tatai Tóth András országgyűlési képviselő
10,50 – 11,20 A Magyar Kereskedelmi és Iparkamara és az IPOSZ együttműködése.
Az MKIK álláspontja a szakképzést érintő prioritásokról.
Előadó: Bihall Tamás alelnök,
Magyar Kereskedelmi és Iparkamara
11,20 – 11,40 Az IPOSZ álláspontja a szakképzést érintő törvények prioritásáról.
Az IPOSZ 12 pontja a legkisebbek érdekében
Előadó: Szűcs György elnök
Solti Gábor nemzetközi és oktatási igazgató
11,40 – 12,20 Vita, hozzászólások – összefoglaló
Levezető: Szűcs György elnök
12,20 – 12,30 Kávészünet
Információ: Sajtószolgálat, telefon: 06-30-552-2767
Információ a sajtó számára
„Az IPOSZ 12 pontos követelése a legkisebbek érdekében”
A XVIII. Magyar Kézművesség napját köszöntő Országos Elnökség 2009. IX. 10-ei ülésén tárgyalja a dokumentumot. A súlyos gazdasági válság közepette számba veszi azokat a lehetőségeket, amelyek segíthetik a mikrok talpon maradását, a válság utáni jövő építését.
Az IPOSZ-t alkotó 245 ipartestület 42 ezer vállalkozása mintegy 200 ezer alkalmazottat és 80 ezer segítőcsaládtagot alkalmaz, több mint 200 kézműves szakmába 8 ezer szakmunkástanulót képez. A 10 fő alatti vállalkozások az összes vállalkozói létszám mintegy 90%át jelenti, ők biztosítják a foglalkoztatottság közel 1/3-át.
Az ipartestületekbe tömörült tagság ezrei kistelepüléseken, kisműhelyekben nehéz körülmények között gyakorolják mesterségüket.
Az IPOSZ „Szolgáltató ipartestületek a régiók gazdasági fejlesztéséért 2007-2011” c. gazdasági programjával és minden rendelkezésére álló eszközzel segíti a mikrok talpon maradását, fejlesztését. Az IPOSZ meggyőződése ugyanis, hogy a mikro- és kisvállalkozásokban rejlik a gazdaság ereje.
Az IPOSZ legkisebbek érdekében összeállított 12 pontos követelésből előzetes információk a sajtó számára:
F Olyan új gazdasági stratégia azonnali létrehozása szükséges, amely elkülönülten, számszerűségének és gazdasági súlyának megfelelően kezeli a családi- és mikrovállalkozásokat.
F A 10 fő alatti vállalkozások adatainak teljes körű gyűjtése és évenkénti értékelése alapvető fontosságú.
F Az európai és magyar támogatási források biztosítása létkérdés a mikro- és kisvállalkozásoknak, összhangban a nemzeti össztermék előállításában és a foglalkoztatásban betöltött gazdasági súlyuk nagyságrendjével.
F A „testreszabott”, külön támogatási és fejlesztési projektek kiírása, a vissza nem térítendő támogatások bővítése igen időszerű.
F Az önkéntes tagságú gazdasági és szakmai szervezetekre építetten, az összes statisztikai kistérségben működő szolgáltatások sokaságát kell létrehozni a mikro- és kisvállalkozások számára.
F A kicsiket jobban figyelembe vevő törvény, rendeletalkotási és módosítási folyamatra van szükség egy kiszámítható, rendszeres szakmaiságra épülő társadalmi párbeszéd alapján. Véleményüket gazdasága és statisztikai nagyságrendjük alapján be kell építeni a törvényi és rendeletalkotási folyamatba.
F A szakképzés a családi- és mikro vállalkozások egyik legfontosabb eszköze, vagyis „szakképzéssel és szolgáltatásokkal a gazdasági válság ellen.” A dokumentum felsorolja azokat a feladatokat, amelyek megoldásába az IPOSZ be akar kapcsolódni.
F A dokumentum a mikro- és kisvállalkozások talpon maradását, versenyképességük fejlesztését, a foglalkoztatás bővítését, az ipartestületek szolgáltató funkciójának megerősítését, a túl élés mellett a felzárkózást segítő javaslatokat rögzít.
F A kkv-k – benne a mikrovállalkozások – szerepe a gazdaságban és a társadalomban felértékelődik. Ezért hathatós intézkedésekre van szükség ennek a középosztályi rétegnek a védelme, segítése, támogatása érdekében.
Az elfogadott dokumentum 2009. IX: 10-én 14,00 óra után olvasható a www.iposz. hu honlapon.