EU információk

A fogyasztói jogokról szóló irányelv nem érintheti hátrányosan a kisvállalkozásokat

A fogyasztói jogokról szóló irányelv nem érintheti hátrányosan a kisvállalkozásokat

UEAPME Sajtóközlemény

Az UEAPME az “üzlethelyiségen kívüli szerződés” szűkebb meghatározását kéri, még az Állandó Képviselők ülése előtt

Brüsszel, 2010. december 7. – A fogyasztói jogokról szóló irányelv legutóbbi verziója sértheti azokat a kisvállalkozásokat, amelyek gyakran dolgoznak az üzlethelyiségükön kívül, az UEAPME szerint, amely a kézműves szakma és a KKV-k munkaadói szervezete. A szöveg legújabb változata, amelyet holnap vitatnak meg az EU állandó képviselői, kiköti, hogy valamennyi szerződésnél, amely a kereskedő üzletén kívül köttetik, 14 napos elállási határidőt kell megállapítani valamint megterhelő tájékoztatási kötelezettségnek kell eleget tenni, még akkor is ha az üzleti kapcsolatfelvétel a fogyasztó részéről történt. Ez túl nagy terhet ró a KKV-kra és a kézművesekre, akik gyakran látogatnak el a fogyasztók otthonába, hogy üzleti ajánlatot tegyenek. Az UEAPME tehát arra biztatta a Tanácsot, hogy az irányelvben tegyenek különbséget a kért és kéretlen ajánlat között, figyelmeztetve arra, hogy a jelen szöveg összeegyeztethetetlen a „Gondolkozz előbb kicsiben!” elvvel és kisebb választékhoz, magasabb árakhoz és hosszabb szállítási időkhöz vezet.

“Miközben senki sem kérdőjelezi meg, mennyire fontos a fogyasztói jogok védelme, az irányelv legfrissebb változata egy lépéssel túl messzire megy. Azok a kisvállalkozók és kézművesek, akiknek el kell menniük a fogyasztó lakására, hogy megbecsüljék a tennivalókat és ajánlatot tegyenek, súlyos tájékoztatási követelményeknek kell megfeleljenek olyan tényezőkről, amelyeket lehetetlen a korai szakaszban előrelátni, pl. pontos költségkalkuláció és a munkavégzés részletes leírása. Olaj a tűzre, hogy a megkötött szerződés aláírás után két hétig még függőben marad, még akkor is, ha azt a fogyasztó kezdeményezte. Ez aránytalan és elfogadhatatlan”, nyilatkozta Luc Hendrickx, vállalkozáspolitikai igazgató.

November elején a Tanács Állandó Képviselőinek Bizottsága (COREPER), amely holnap ülésezik, hogy megvitassa az irányelvet, írásbeli figyelmeztetést kapott az UEAPMÉ-tól. Levelében az UEAPME kiemelte, hogy a „üzlethelyiségen kívüli szerződések” mindent lefedő megközelítése a fogyasztóvédelmi irányelv legfrissebb változatában égbekiáltóan ellentmond a “Gondolkozz előbb kicsiben!” elvnek, és a szükségtelen terhek megszüntetése és elkerülése célkitűzéseinek, erősítendő a KKV-k növekedési potenciálját és elősegítendő a kisvállalkozások piacra jutását, ahogyan azt a versenyképességi tanács 2008. decemberi ülésén is előirányozta.

Az UEAPME ezért arra biztatta a Tanácsot, hogy a mindennapi üzleti élet gyakorlati valóságát vegye figyelembe a jogalkotási eljárás során. A szervezet szerint nem szabad minden, a fogyasztók helységeiben kötött szerződést „üzlethelyiségen kívüli szerződésnek” tekinteni és ekként szabályozni.

“A jelen szöveg a kisvállalkozókat és kézműveseket elrettentené attól, hogy házhoz menjenek. Több pénzt fognak elkérni a szolgáltatásaikért, hogy fedezzék a „üzlethelyiségen kívüli szerződésekkel” kapcsolatos pluszköltségeket, és csak a kéthetes elállási időszak után kezdenek hozzá a munkához, hogy minimalizálják a kockázatot. A fogyasztók pedig rosszul járnak a kisebb választék, magasabb árak és hosszabb szállítási idő miatt. Reméljük, hogy a Tanács megérti, mi forog kockán, és egyértelmű különbséget tesz a kért és nem kért szerződések között, hogy elkerülje ezt a forgatókönyvet”, zárta szavait Hendrickx úr.