Az Ipartestületek Országos Szövetsége (IPOSZ), mint az UEAPME magyar tagszervezete minden héten lefordítja, összegzi és továbbítja tagjainak az Európai Kis- és Középvállalkozások Szövetségének (UEAPME) tevékenységéről készült heti összefoglalókat.
Brüsszelben került sor az évenkénti Háromoldalú Szociális Fórum első ülésére
Az éves Háromoldalú Szociális Fórum első ülése Brüsszelben zajlott. Pierre Martin, az UEAPME Szociálisügyi bizottságának elnöke szólalt fel a rendezvényen a szervezet nevében, egy szakmai műhelyben, ahol arról beszélt, hogyan lehet elősegíteni a munkahelyteremtést, mint a rugalmas biztonság (flexicurity) elvének egyik alapelemét. Egy olyan időszakban, amikor az unióban a munkanélküliség közel 10%-os, a munkahelyteremtés egyértelműen prioritás, mondta. Az életképes munkahelyek megőrzése és az elbocsátások minimalizálása ugyanilyen fontos, különösen a KKV-knál, amelyek nem szívesen válnak meg a tapasztalt munkaerőtől. A munkahelyteremtéshez termelő befektetésekre, kedvező munkaerőpiaci politikákra, modern és befogadó munkaerőpiacokra és jól képzett munkaerőre van szükség, valamint olyan költségvetési és szociális szabályozásra, amely vonzóbbá teszi a munkát, mint az inaktivitást. Munkahelyeket lehetne teremteni az új kisvállalkozások alapításával is, amit a bürokrácia csökkentésével és az eljárásoknak a Small Business Act elveivel összhangban végzett egyszerűsítésével is ösztönözni lehet, hangsúlyozta Martin úr.
Az UEAPME módosításokat javasol az Egységes piaci intézkedéscsomaghoz
Az UEAPME nyilvánosságra hozta álláspontját az „Egységes piaci intézkedéscsomaggal” (Single Market Act) kapcsolatban. Noha az UEAPME egyetért a Bizottság elemzésének megállapításaival az előttünk álló kihívásokkal kapcsolatban, a szervezet hangsúlyozta, hogy a szöveg jelenlegi formájában híján van a víziónak és az ambíciónak. Ezért módosításokat javasol, hogy nagyobb mértékben vegyék figyelembe a KKV-k sokszínűségét és javítsák versenyképességüket, teljes mértékben alkalmazzák a „Gondolkozz előbb kicsiben!” elvet minden jogalkotási kezdeményezésnél, javítsák az irányítást és gondoskodjanak az elfogadott szabályok alkalmazásáról, mindezeket szoros együttműködésben az érdekelt felekkel, különösen a szakmai szervezetekkel. A konkrét témákat illetően az UEAPME külön prioritásként foglalkozik a közösségi szabadalommal, a szabványosítással, a számviteli irányelvekkel, a közbeszerzéssel, az ÁFÁ-val és a szakmai képesítések elismertetésével, valamint kifejezi aggodalmait a „szociális üzleti kezdeményezések” és a Bizottság vállalatirányítási elképzelései kapcsán.
A felnőttképzésre szükség lesz az Európa 2020 célkitűzéseinek eléréséhez
Liliane Volozinskis az UEAPME szakoktatási és szakképzési igazgatója Budapesten felszólalt az EU Felnőttképzési Akciótervének záró konferenciáján. A felnőttképzésbe való befektetés és a készségek fejlesztése vagy korszerűsítése a legjobb módja annak, hogy elősegítsük az innovációt, a termelékenységet, a versenyképességet, a foglalkoztathatóságot és a társadalmi befogadást, mondta, hangsúlyozva, hogy az EU 2020 Stratégia felnőttképzéssel kapcsolatos célkitűzései csak bizonyos feltételek teljesülése esetén érhetőek el. A felnőttképzés előmozdítására irányuló erőfeszítések pénzügyi terhei meg kell oszoljanak a munkaadók, munkavállalók, egyének és hatóságok között, a felnőttképzés hozzáférhető kell legyen minden felnőtt és minden vállalat számára és költséghatékonynak kell lennie. Szoros partnerségekre is szükség van, hogy erőteljesebb kapcsolat legyen a képzések tartalma és a munkaerőpiaci igények között. A képzési kínálatot a vállalatok és a munkavállalók sokszínűségéhez kell igazítani, emellett pályaorientációra és élethosszig tartó tanácsadó szolgálatokra van szükség ahhoz, hogy megkönnyítsék az átmenetet az oktatási rendszerből vagy a munkanélküliségből a munkába, illetve két munkahely között is.
A bankszámlákat csak nem vitatott követelések alapján lehessen befagyasztani
Az UEAPME nemrég nyilvánosságra hozta álláspontját az Európai Bizottság elképzeléseivel kapcsolatban a bankszámlák letiltásának (attachment of bank accounts) EU-szintű szabályai terén. Ez egy olyan jogi eszköz, amellyel a hitelező kezdeményezésére megakadályozható, hogy az adós számláját kiürítsék, illetve arról utalásokat hajtsanak végre. Az UEAPME ugyan támogatja az ötletet, mint az EU-n belüli adósságbehajtás elősegítésének egy módját, de hangsúlyozza, hogy a bankszámlák befagyasztása egy olyan drasztikus intézkedés, amelyet kizárólag akkor szabad megtenni, amennyiben a követelés megalapozott és a feltételezett adós azt nem vitatja. Ezért, az új európai szabályozás hatályát a nem vitatott követelésekre kellene korlátozni, hogy elkerüljék a jogi eszközzel való bárminemű visszaélés lehetőségét. Ezen túlmenően a nem vitatott követelések beszedésének folyamatát olyan egyszerűvé kell tenni, amennyire csak lehetséges, írta az UEAPME, egy egységes eljárást javasolva és hangsúlyozva, hogy a végleges döntésnek automatikusan érvénybe kellene lépnie minden Tagállamban.
A szezonalitás és a fenntarthatóság a legnagyobb kihívások a turizmusban
Luc Hendrickx az UEAPME Vállalkozáspolitikai igazgatója Rómában felszólalt egy európai Turisztikai Fórumon, amelyet a Confesercenti rendezett, és amelyen az UEAPME olasz, görög és magyar tagszervezeteinek képviselői is felszólaltak. A cél az volt, hogy megvitassák az Európai Bizottságnak az európai turizmusra vonatkozó új politikai keretrendszerről szóló közleményét. A szezonalitás és a fenntarthatóság a legfőbb kihívások az ágazatban tevékenykedő KKV-k számára, de hiába mutat rá helyesen ezekre a prioritásokra a közlemény, a javasolt megoldások nem elég mélyrehatóak, hangsúlyozta Hendrickx úr. A szezonális ingadozást csökkenteni kell amennyire lehetséges és kreatív megoldásokkal is kezelni kell, ugyanakkor a fenntarthatóság biztosítása vállalati szinten nem csak a kínálat hozzáigazítását jelenti a megnövekedő kereslethez, hanem elébe menni az olyan kihívásoknak, mint a csökkenő vízkészlet, vagy a klímaváltozás és a vállalat ökológiai lábnyomának csökkentése. A döntéshozók támogatása kulcsfontosságú ebben a tekintetben és vizsgálniuk kell az összefüggéseket olyan egyéb politikai területeken is, mint például a szállítás, zárta szavait.
A szociális partnerek az inkluzív munkaerőpiacról és megváltozott munkaképességről tárgyaltak
Helen Hoffmann az UEAPME Szociálisügyi tanácsadója Brüsszelben felszólalt egy konferencián, melyet az ETUC és az Európai Fogyatékosügyi Fórum rendezett a fogyatékkal élők munkához és képzéshez való hozzájutásáról. A kerekasztal beszélgetés, amelyen részt vett, az Európai Szociális Partnerek inkluzív munkaerőpiacról szóló megállapodásával foglalkozott, amely megállapodás minden munkaképes korú egyénre vonatkozik, beleértve a fogyatékkal élőket is, mondta. Maximalizálni kell az európai munkaerő potenciált, hogy elérjük az EU 2020 Stratégia célkitűzéseit. A téma kulcsfontosságú az európai szociális partnerek számára, amelyek tevékenyen népszerűsítik ezt a megállapodást, de egyelőre túl korai lenne minősíteni a végrehajtását, ami a nemzeti szociális partnerek feladata az adott országok helyzetének függvényében. Ugyanakkor, a megállapodást személyre szabottan kell alkalmazni, mert a fogyatékkal élőknek erős támogatásra és átfogó szolgáltatásokra van szükségük nemzeti, regionális és helyi szinten, megbízható partnerségekkel és az összes szereplő, jelesül az egyének, a munkaadók és a hatóságok teljes elkötelezettségével.
Az UEAPME szakértőit beválasztották két EU érdekegyeztetői csoportba
Az UEAPME tagszervezeteinek két vezető tisztségviselőjét is kinevezték az Európai Bankfelügyeleti Hatóság (EBA) Banki szolgáltatások érdekegyeztetői csoportjába. Az EBA egy londoni székhelyű uniós ügynökség, amelynek az lesz a feladata, hogy terheléses próbáknak vesse alá a pénzügyi intézményeket. Holger Schwanneke a német UEAPME tagszervezet ZDH főtitkára és Robin Jarvis, a Bejegyzett Okleveles Könyvvizsgálók Szövetsége (ACCA) KKV ügyekért felelős vezetője lettek tagjai annak a 30 fős csoportnak, amelyben hitel- és befektetési intézetek képviselői, alkalmazottai, ügyfelei és banki szolgáltatások igénybevevői vesznek részt. Ugyanazon a héten Benne van Poptá-t a holland UEAPME tagszervezet MKB-ból kinevezték az Európai Biztosítás- és Foglalkoztatói Nyugdíj Hatóság (EIOPA) Foglalkoztatói nyugdíj érdekegyeztetői csoportjába.
Összeállította: IPOSZ Nemzetközi és Oktatási Igazgatóság