EU információk

Az UEAPME tevékenysége – Heti összefoglaló 134. szám 2011. április 1.

Az UEAPME tevékenysége – Heti összefoglaló 134. szám 2011. április 1.

Az Ipartestületek Országos Szövetsége (IPOSZ), mint az UEAPME magyar tagszervezete minden héten lefordítja, összegzi és továbbítja tagjainak az Európai Kis- és Középvállalkozások Szövetségének (UEAPME) tevékenységéről készült heti összefoglalókat.

Véget ért az EU szociális partnerek rugalmas biztonsági projektje

Andrea Benassi főtitkár Brüsszelben felszólalt az Európai Szociális Partnerek közös projektjének záró konferenciáján, amely projekt a szociális partnerek szerepét elemezte a rugalmas biztonság (flexicurity) elveinek alkalmazásában. A rugalmas biztonság megfelelő megközelítésnek bizonyult még a válság idején is, mondta Benassi úr, de önmagában nem cél: a cél egy jól működő, dinamikus munkaerőpiac, megfelelő jogi keretekkel, amely biztosítja a rugalmasságot és a biztonságot a vállalatok és a dolgozók számára és ösztönzi a munkahelyteremtést. Az intézkedések megfelelő elegyét kell hozzáilleszteni a gazdaság és a munkaerőpiac valóságához minden Tagállamban, folytatta, hangsúlyozva a jól működő bipartit és tripartit társadalmi párbeszéd fontosságát ezen a téren. A válság fényében a rugalmas biztonságnak tovább kell fejlődnie, erősebben koncentrálva az átmenetekre, a szociális jogok egy új felfogására és a KKV-knak szentelt nagyobb figyelemre, zárta szavait. A konferencián a résztvevők megvitattak egy jelentést, amely tartalmazza a projekt legfőbb tapasztalatait és következtetéseit, és amelynek végleges változata az elkövetkező hetekben hozzáférhető lesz.

A KKV-k támogatják az új közlekedési stratégiát, de a támogatások szükségességét hangoztatják

Az Európai Bizottság nyilvánosságra hozta a közlekedéssel kapcsolatos fehér könyvét. A dokumentum, amely egy „ütemterv az egységes európai közlekedési térséghez”, azt célozza, hogy az európai közlekedés rendszer versenyképesebb és erőforrás-hatékonyabb legyen. Az UEAPME Közlekedési Fóruma egy sajtónyilatkozatban támogatta ezeket a célokat és hangsúlyozta, hogy a stratégia helyesen vázolja fel a legnagyobb kihívások némelyikét, amelyekkel az ágazat a közeli jövőben szembesülni fog. Ugyanakkor, az UEAPME szakértői arra is figyelmeztettek, hogy ennek a stratégiának jelentős pénzügyi kihatásai lesznek a szállítási vállalkozásokra, amelyek közül sokan komoly pénzügyi korlátok között működnek. Ezért, a Közlekedési Fórum támogató intézkedéseket javasolt a kis fuvarozóknak, például adókedvezmények és beruházási támogatási rendszerek formájában. Az UEAPME szakértői észrevételeket fűztek a szövegben található konkrét javaslatokhoz is, mint például a 300km-nél távolabbi közúti szállítások vasútra terelése 2030-ig, vagy a kőolaj-alapú üzemanyagot használó járművek fokozatos kitiltása az európai városokból 2050-ig.

Az UEAPME válaszolt a Bizottságnak a szakmai képesítésekkel kapcsolatban

Az UEAPME a közelmúltban nyilvánossága hozta válaszát az Európai Bizottság nyilvános konzultációjára a Szakmai képesítések elismeréséről szóló irányelv felülvizsgálata kapcsán. A szervezet ismételten kifejtette az irányelv fontosságát az egységes piac működése és az egyének szabad mozgásának megkönnyítése szempontjából, figyelembe véve az európai munkaerőpiacok keresletének és kínálatának ennek köszönhető, nagyobb mértékű találkozását. Azt is hangsúlyozták, hogy a jelenlegi szabályok egyszerűsítése üdvözlendő, feltéve, hogy tiszteletben tartanak bizonyos alapelveket és különösen a Tagállamok jogát egyes foglalkozások szabályozására. Az irányelv teljes átdolgozása nem szükséges, írta az UEAPME, felszólítva olyan szinergiák kihasználására, mint amilyenek az újonnan kialakított uniós oktatási eszközök, az EKKR (Európai Képesítési Keretrendszer) és az ECVET (Európai Szakoktatási és Szakképzési Kreditátviteli Rendszer). Emellett támogatásukról biztosították a korszerű adminisztratív együttműködést, ami az irányelv tökéletesítésének egy lehetséges módja. Végezetül hangsúlyozták, hogy az Európai Szakmai Kártya egy lépés lehetne a megfelelő irányba.

Andrea Benassi napirendjéből: két hét Brüsszelben

Március 21.: Andrea Benassi főtitkár felszólalt az Európai Gazdasági és Szociális Bizottság által Brüsszelben, az EU költségvetésének felülvizsgálata témakörében rendezett meghallgatáson.

Március 24.: Benassi úr részt vett a Tripartit Szociális Csúcson.

Március 24.: Ugyanaznap Benassi úr a vincenzai Confartigiantotól érkezett vállalkozókkal tárgyalt az Olasz Kisvállalkozások Európában (ISB) székházában, amely az olasz UEAPME tagszervezet Confartigianato és CNA közös Brüsszeli irodája.

Március 29.: A Főtitkár találkozott Malcolm Harbour EP képviselővel, az Európai Parlament Belső piaci és fogyasztóvédelmi bizottságának elnökével.

Március 30.: Benassi úr találkozott António Serge de Pinho Campinos-szal, a Belső Piaci Harmonizációs Hivatal (Trade Marks and Designs Registration Office of the EU - OHIM) elnökével.

Március 31.: Benassi úr találkozott Maria Da Graça Carvalho EP képviselővel (portugál, néppárti).

Április 01.: A Főtitkár felszólalt az Európai Szociális Partnerek rugalmas biztonsággal kapcsolatos közös projektjét lezáró konferencián (lásd fent).

Összeállította: IPOSZ Nemzetközi és Oktatási Igazgatóság