*
Az Ipartestületek Országos Szövetsége (IPOSZ), mint az UEAPME magyar tagszervezete minden héten lefordítja, összegzi és továbbítja tagjainak az Európai Kis- és Középvállalkozások Szövetségének (UEAPME) tevékenységéről készült heti összefoglalókat.
A KKV-k észrevételeket tettek a Környezetvédelmi cselekvési programmal kapcsolatban
Az UEAPME elküldte észrevételeit az Európai Bizottságnak a „Hatodik közösségi környezetvédelmi cselekvési program 2002-2012”-vel kapcsolatban. A szervezet hangsúlyozta, hogy a program nem veszi figyelembe a KKV-k előtt álló kihívásokat a környezetvédelmi rendelkezések betartásakor. Ezeket tovább súlyosbítják a legújabb, egy fenntarthatóbb Európát célzó EU stratégiák és kiemelt kezdeményezések, amelyek forradalmi változást jelentenek abban, hogy a KKV-k ezentúl hogyan lesznek kénytelenek termékeiket előállítani és szolgáltatásaikat nyújtani. A KKV-knak zökkenőmentes átmentre van szükségük ezekhez a termelési és szolgáltatási módszerekhez, írja az UEAPME. Ezért, a soron következő Környezetvédelmi cselekvési programnak egy kedvező keretrendszert kell megteremtenie, amely lehetővé teszi a KKV-k számára, hogy megbirkózzanak egy erőforrás-hatékony gazdaság kihívásaival, összhangban az SBA (Kisvállalkozói intézkedéscsomag) felülvizsgálatának megállapításaival. A programnak magába kellene foglalnia egy átdolgozott és megerősített „Környezetvédelmi jogszabályoknak való megfelelést támogató programot” (ECAP), nagyobb súllyal mind közösségi, mind tagállami szinten, fejezte be a gondolatot az UEAPME.
A KKV-k finanszírozásának az új szabályozás utáni jövőjét tárgyalták Bécsben
Gerhard Huemer az UEAPME Gazdasági és költségvetéspolitikai igazgatója Bécsben felszólalt egy konferencián, amelyet az Alpbach Európai Fórum nevű agytröszt rendezett a „vállalkozásfinanszírozás az új szabályozási keretrendszerben” témakörben. Véleménye szerint világossá vált, hogy több jelenleg is tárgyalt pénzügyi piaci szabályozás és az új Bázel III. szabályok valószínűleg növelni fogják a KKV-k finanszírozásának költségeit. Másrészről, ezek a szabályozási változások szükségesek ahhoz, hogy megakadályozzuk egy újabb válság kialakulását, amely még nagyobb költséggel járna, hangsúlyozta. Az európai KKV finanszírozási programok új generációjáról kialakult UEAPME nézőpont kapcsán kijelentette, hogy testreszabott megoldásokat kell találni a különböző KKV-k változatos szükségleteihez. A hitelektől függő vállalatoknak állami segítségre lesz szükségük garanciák formájában, hogy megfeleljenek a keményebb hitelfeltételeknek. Másrészről, a tőkefinanszírozás hozzáférhetőségének javításával és kockázattűrőbb pénzügyi termékekkel kihúzhatnák a KKV-kat a „hitelcsapdából” és a finanszírozás jelenleg elérhetetlen alternatívái nyílnának meg előttük.
Az Európai Magánvállalat szabályozást a KKV-k számára kell fenntartani
Maria Cimaglia az UEAPME jogtanácsosa Brüsszelben felszólalt egy nemzetközi kereskedelmi és cégjogról szóló konferencián, melyet a Német Jogász Akadémia rendezett. A panel, amelyen részt vett, kifejezetten az európai magánvállalattal (European Private Company - EPC) kapcsolatos szabályozással foglalkozott. Hangsúlyozta, hogy ezt a vállalkozási formát kizárólag azon vállalkozások számára kell fenntartani, amelyek megfelelnek a kis- és középvállalkozások EU definíciójának. A kizárólag az EU területén kívül tevékenykedő vállalatok, a nagy vállalatok és leányvállalataik nem tartozhatnak ide, hangsúlyozta. Ellenkező esetben olyan követelményeket kellene bevezetni, például az alkalmazotti részvétellel kapcsolatban, amelyek nem igazodnak a „valódi” KKV-k valóságához. Ennek következtében az európai magánvállalati törvény megterhelőbb, kevésbé rugalmas lenne és a kisvállalkozások kevésbé támogatnák. Ezen túlmenően konkrét területeken, mint amilyen a büntetőjog vagy az adójog, szükség lehet a nemzeti jogszabályokra való hivatkozásra, de ezeket amennyire csak lehet korlátozni kell, hogy egy EU szintű eszköz jöhessen létre, zárta szavait.
Élelmiszeripari szakértők ellenzik a Bizottság közvetlen és helyi értékesítéssel kapcsolatos terveit
Brüsszelben ült össze az UEAPME Élelmiszeripari Fóruma. A résztvevőknek Michael Erhart az Európai Bizottság Mezőgazdasági és vidékfejlesztési főigazgatóságától adott tájékoztatást a közvetlen és helyi értékesítéssel kapcsolatban, amit a Bizottság továbbra is ösztönözni akar, első sorban a termelők támogatásával. Az UEAPME szakértői határozottan ellenzik ezt a tervet, hangsúlyozva, hogy figyelemmel kell lenni minden vidéken működő vállalkozásra, ahol elsősorban a KKV-k biztosítják a jól kiépített élelmiszer ellátási láncot, jól képzett személyzettel. A termelői boltok, a közvetlen értékesítés és a hasonló kezdeményezések csak, mint kiegészítő értékesítési csatornák vehetőek figyelembe, figyelmeztettek. A résztvevők ezek után megvitatták az élelmiszerek címkézésével kapcsolatos közelgő Európai Parlamenti szavazást, támogatva azon módosító javaslatot, amely törölné a kiolvasztott élelmiszerekre vonatkozó kötelező nyilatkozatot. Szintén napirendre kerültek az élelmiszer árak monitoringja, az infokommunikációs technológiai eszközök használata az élelmiszer ellátási láncban, valamint az UEAPME szakértőinek tájékoztatói több élelmiszerekkel kapcsolatos szabvánnyal kapcsolatban.
Összeállította: IPOSZ Nemzetközi és Oktatási Igazgatóság