EU információk

Az UEAPME tevékenysége - Heti összefoglaló 126. szám 2011. február 4.

Az UEAPME tevékenysége - Heti összefoglaló 126. szám 2011. február 4.

Az Ipartestületek Országos Szövetsége (IPOSZ), mint az UEAPME magyar tagszervezete minden héten lefordítja, összegzi és továbbítja tagjainak az Európai Kis- és Középvállalkozások Szövetségének (UEAPME) tevékenységéről készült heti összefoglalókat.

Az érdekelt felek arra ösztökélik az Uniót, hogy támogassa a „harmadik ipari forradalmat”

 

Az UEAPME csatlakozott a BEUC fogyasztói szervezethez, az Európai Szövetkezetekhez, Jeremy Rifkin professzor Economic Trends alapítványához, az Európai Parlament Környezetvédelemi, közegészségügyi és élelmiszer-biztonsági bizottságához és az EP öt legnagyobb képviselőcsoportjának képviselőihez és közösen felhívást intéztek az uniós intézményekhez, hogy hozzanak létre egy átfogó jogalkotási tervet a „harmadik ipari forradalom” energia stratégia végrehajtására a Tagállamokban. A szervezetek és az EP képviselők támogatták azt az energiapolitikai és gazdaságpolitikai nyilatkozatot, amely a biztosokat is arra ösztökéli, hogy terjesszenek elő törvényhozási kezdeményezéseket, melyekkel integrálják és harmonizálják politikáikat, programjaikat és kezdeményezéseiket a fosszilis üzemanyagokon alapuló gazdaság utáni időszakra átnyúló menetrend keretein belül. Andrea Benassi főtitkár hangsúlyozta, hogy a „harmadik ipari forradalom” kivételes lehetőségeket jelent társadalmaink és mindenekelőtt a kis- és közepes vállalkozások számára.

 

Fogyasztói jogok: az Európai Parlament egyik bizottsága szavazásának eredménye visszalépést jelent a KKV-k számára

 

Az Európai Parlament Belső piaci és fogyasztóvédelmi bizottsága Andreas Schwab EP képviselő (német, néppárti) a fogyasztói jogokról szóló irányelvvel kapcsolatos jelentéséről szavazott. Az UEAPME számára csalódást okozott a szavazás kimenetele, amely jelentős visszalépést jelent a Tanács által korábban elfogadott „általános megközelítéshez” képest. A parlamenti képviselők visszaállították a szövegben azt a két fejezetet, melyet a Tanács azért vetett el, mert a teljes harmonizáció bizonyos vonatkozásokban túlságosan nehezen lett volna megvalósítható. A parlamenti bizottság a törlés ellen szavazott, amely döntést az UEAPME rosszul fogadott. Az EP képviselők ugyan bevezettek néhány biztosítékot, de nem vezettek be megkülönböztetést a kért és kéretlen szerződések között, ami további terheket jelent majd, különösen a kis vállalkozóknak, akik gyakran dolgoznak üzlethelyiségükön kívül. Az UEAPME arra ösztökéli a Parlamentet, hogy orvosolja ezt a hibát a jogszabály plenáris szavazásakor.

 

E-hulladékok: az Európai Parlament szavazásának eredménye jó a mikróknak, de nem jó a többieknek

 

Az Európai Parlament Brüsszelben plenáris szavazást tartott az elektromos és elektronikus berendezések hulladékairól (WEEE) szóló irányelvről. Az UEAPME vegyes érzelmekkel fogadta a szavazás eredményét, amelynek értelmében, a kiskereskedőknek ezentúl kötelező lesz bevenni a fogyasztóktól a kis mennyiségű, hulladék elektromos és elektronikus berendezéseket, ellenszolgáltatás és új termék vásárlásának a kötelezettsége nélkül. Ugyanakkor, ez az intézkedés nem vonatkozik majd a mikró kategóriájú kiskereskedőkre, amelyeknél jellemzően nagyon kicsi az üzlethelyiségben rendelkezésre álló terület és a puszta megmaradásukért küzdenek a nagy elektronikai áruházláncok támasztotta versenyben. Az UEAPME elégedett volt ezzel a döntéssel, amelynek köszönhetően a kis üzletek elkerülhetik azt az aránytalan többletköltséget, amelyet az okozott volna, ha mindenkire kiterjedően alkalmazták volna ezt az előírást. Másfelől, a jogszabály hatálya alá eső KKV-k félelmei is jogosak, állítja az UEAPME, és hatástanulmány elvégzésére szólít fel, az új szabályoknak ezekre a vállalkozásokra gyakorolt hatásáról.

 

A szabályozás és a szabad piac voltak a témák Brüsszelben az ItaliaCamp rendezvényén

 

Andrea Benassi főtitkár Brüsszelben felszólalt az ItaliaCamp nevű szövetség által a szabályozás és szabadpiac témakörében rendezett „BarCamp” rendszerű konferencián (ezek olyan konferenciák, amelyeken a résztvevők határozzák meg a napirendet, gyakran maguk is szervezik és ők szolgáltatják a tartalmat is). Elmondta, általános és téves feltételezés, hogy a vállalatoknak nincs szükségük, vagy  ne akarnának tövényeket. Éppen ellenkezőleg, a jó szabályozás alapvető fotosságú a piacok működéséhez. Egy méltányos szociális piacgazdaságnak szüksége van világos és mindenkire érvényes jogszabályokra, uniós vagy globális szinten egyaránt. A közösen elfogadott szabályok betartatása szintén kulcsfontosságú, modta Benassi úr. Természetesen a törvények betartása költségeket generál és ezek a költségek relatíve magasabbak a mikro- és kisvállalkozások számára a nagyobb vállalkozásokkal összehasonlítva. Egy társadalmi szempontból tisztességesebb költség-haszon viszony biztosításához a szabályozásnak figyelembe kellene vennie, a multinacionális vállalatokkal való összehasonlításban a kisvállalkozásokra jellemző, relatíve magasabb költségeket és kisebb kockázatokat. Ez az, amiért az UEAPME kívánatosnak tartja a „Gondolkozz előbb kicsiben!” elv alkalmazását, amely szerint a szabályokat atúlnyomó többséget jelentő kis szereplőket figyelembe véve kellene megalkotni, zárta szavait.

 

Az UEAPME válaszolt a Bizottságnak az uniós szerződésjog kapcsán

 

Az UEAPME választ adott az Európai Bizottság Zöld Könyvére annak kapcsán, hogy lehetne előrelépést elérni egy fogyasztóknak és vállalkozásoknak szóló Európai Szerződésjog felé. Noha támogatja a Bizottság azon szándékát, hogy megerősítse a vállalkozások és fogyasztók határon átnyúló tevékenységét, az UEAPME hangsúlyozta, hogy tagjainak tapasztalatai szerint a különböző szerződésjogi rendszerek nem tekinthetőek a vállalkozások EU-n belüli kereskedelme legnagyobb akadályának. Nyelvi korlátok, az adórendszerek különbözősége és megterhelő tájékoztatási és adminisztrációs eljárások szerepelnek a lista tetején ebben a vonatkozásban. A szerződésjog harmonizációja ezért nem nem egy prioritás a KKV-k számára jelenleg, írja a szervezet, hangsúlyozva azt is, hogy a Fogyasztói jogokról szóló irányelv kiegyensúlyozott és célzott teljes harmonizációja sokkal kézzelfoghatóbb hatással lenne a KKV-k határon átnyúló tevékenységére.

 

A növekedés, a feketemunka és a készségek hiánya voltak a témák az EMCO-ban (Foglalkoztatási bizottság)

 

Gerhard Huemer az UEAPME Gazdasági és költségvetéspolitikai igazgatója és a többi európai szociális partner képviselői is felszólaltak Brüsszelben a Foglalkoztatási bizottság ülésén, ahol a Tagállamok a foglalkoztatási és munkaerőpiaci politikákat koordinálják és vitatják meg. A résztvevők elemezték az Európai Bizottság Éves Növekedési Jelentését, különös tekintettel a foglalkoztatásra. Huemer úr teljes mértékben egyetértett a Businesseurope-nak a magánmunkaadók nevében, ebben a tekintetben kifejtett gondolataival, különösen a be nem jelentett munka kapcsán. Elmondása szerint adókedvezményekkel kell csökkenteni a feketemunkához folyamodás gyakoriságát, mert az nagyon káros a KKV-k számára. Az uniós gazdaságpolitikai koordináció vonatkozásában hangsúlyozta, hogy komoly vitát kell lefolytatni minden tényező kapcsán, beleértve a béreket is, amely pontban a szakszervezetek nem értenek egyet. A vállalatok által a készségek kereslete és kínálata között tapasztalt eltéréssel kapcsolatban Huemer úr arra figyelmeztetett, hogy a képzési rendszereknek a jövőbeli munkásokat megfelelő szaktudással kell felvértezniük, hogy azok képesek legyenek megfelelni a munkaerőpiac változó igényeinek.

 

Az UEAPME és az AECM osztják egymás nézeteit az új banki szabályozással kapcsolatban

 

A Kölcsönös Garanciatársaságok Európai Szövetsége (European Association of Mutual Guarantee Societies - AECM) Brüsszelben rendezte meg Bank jogszabályi és értékelési munkacsoportjának ülését. Gerhard Huemer az UEAPME Gazdasági és költségvetéspolitikai igazgatója itt a banki szabályozásról és azon belül a Bázel III szabályok terén történt legújabb fejleményekről beszélt, valamint ezeknek a KKV finanszírozásra gyakorolt hatásáról. Hangsúlyozta, hogy a magasabb tőkeminimum előírások elvben üdvözlendőek, mert stabilabbá tehetik a pénzintézeteket és csökkenthetik egy újabb pénzügyi válság kockázatát. Ezzel együtt, ezeket a szabályokat konkrét hatásvizsgálatnak kellene alávetni, hogy felmérhessék a KKV finanszírozásra gyakorolt hatásukat. A résztvevők egyetértettek abban, hogy szükség van „anticiklikus pufferek”-re, enyhítendő a Bázel III és az IFRS szabályok prociklikus hatását, valamint a javasolt „tőkeáttétel mutatók”-ban is. Az UEAPME és az AECM egyesítik majd politikai erejüket, hogy gondoskodjanak arról, az új szabályok a KKV-k igényei szerint alakulnak majd.

 

A Szociális Partnerek rugalmas biztonság projektje Párizsban folytatódik

 

A felxicurity (rugalmas biztonság) megvalósításával és a szociális partnerek szerepével foglalkozó, a Szociális Partnerek közös projektje keretében megvalósuló négy tervezett szeminárium közül a harmadik került megrendezésre Párizsban. A résztvevők változatos gyakorlatokat mutattak be a hét vizsgált országból. A különbségek ellenére, miszerint egyes országok átfogó megközelítést alkalmaznak a rugalmas biztonság terén, míg mások szűkebb szempontokra koncentrálnak, világosan látszott, hogy minden ország alkalmazza a rugalmas bizonság valamely komponensét. A Szociális partnerek kulcsszerepet játszanak ebben és egy jól működő két-, illetve háromoldalú párbeszéd a siker előfeltétele. A vita során az is felvetődött, hogy a válság rámutatott egy második generációs rugalmas biztonsággal kapcsolatos előregondolkodás szükségességére, amelyben kiegyensúlyozott szerepet kap a rugalmasság, a korszerű joggyakorlat és a KKV specifikus eszközök. Az utolsó szakmai műhelymunkára Hollandiában kerül sor és a záró konferenciát Brüsszelben rendezik március végén.

 

Az UEAPME a KKV prioritásokat emelte ki az Európai Bizottság munkaprogramjában

 

Luc Hendrickx az UEAPME Vállalkozáspolitikai igazgatója Brüsszelben felszólalt az Európai Gazdasági és Szociális Bizottság KKV, Kézműipari és Szabadfoglalkozású tagozatának ülésén. Bemutatta a legfontosabb törvényhozási és egyéb ügyeket melyek a Bizottság 2011-es munkaprogramjából érintik a KKV-kat és a szabadfoglalkozásúakat, olyan stratégiai területeken, mint a pénzügyi szabályozás, az intelligens, fenntartható és befogadó növekedés, az egységes piac, a szabadság, a biztonság és az igazságosság. Felsorolta a programban található megfontolandó kezdeményezéseket is. A találkozón Thomas Palmgren volt a KKV kategória kijelölt szóvivője, az UEAPME tag Finn Vállalkozások Szövetségétől.

 

Összeállította: IPOSZ Nemzetközi és Oktatási Igazgatóság