Tárgyalások a Bolgár Kézműipari Kamara vezetőivel Budapesten
2007. március 6-7-én tárgyalásokat folytattunk Rangel Cholakov elnökkel és Simona Hristova főügyvezetővel, akik a Bolgár Nemzeti Kézműves Kamara képviseletében érkeztek Budapestre.
Az IPOSZ delegációját Szűcs György elnök és Kassai Róbert alelnök vezették.
A tárgyalásokon a két fél általános tájékoztatást nyújtott országuk gazdasági helyzetéről és benne a kézműipar helyzetéről. A bolgár fél komoly várakozásokkal tekint a csatlakozásból fakadó előnyökre, a bolgár gazdaság jelenleg lényegesen jobb mutatókkal rendelkezik, mint a magyar. Az államháztartási mérlegük pozitív és elkezdték építeni a második atomerőművet. Ugyanakkor az is megállapítható volt, hogy a kézműipar szervezettsége, tradíciói, szolgáltatási rendszere messze elmarad a nyugat-európaitól, de a Magyarországon kialakult rendszerektől is. Ezért a bolgár fél a tárgyalásokon kifejezésre juttatta, hogy hosszú távon és több pontra kiterjedően kész az IPOSZ-val a jövőben együttműködni.
A felek áttekintették, hogy egy ilyen együttműködésnek mik lehetnének a főbb pontjai és a következőkben állapodtak meg:
o Együttműködés az UEAPME-n belül egy a mikro-, és egyéni vállalkozások érdekeit jobban figyelembe vevő és a most csatlakozott országok igényeit jobban kielégítő koncepció kialakítására.
o Együttműködés az információs rendszerek összekapcsolása területén. Az informatikai rendszerek összekapcsolása megcélozná a konkrét üzleti és gazdasági kapcsolatok közvetítését is a tagvállalkozások érdekében.
o Konkrét együttműködést kezdeményezett a bolgár fél a szakképzés területén. Érdekeltek a magyar szakképzési rendszerek megismerésében és a tapasztalatok átvételében, különösen a kézműves szakmákban. A bolgár fél közölte, hogy külön szakképzési részlegük van és annak a vezetőivel is ki kellene alakítani a személyes kapcsolatot, mert ők is törekszenek a szakképzés átfogó megreformálására.
o Hasonló módon érdekeltek a társadalmi és ágazati párbeszéd rendszereinek folyamatos figyelemmel kísérésében. A bolgár félnek az a problémája, hogy a német kamarai modellhez hasonlóan a kamarájukban nem csak munkaadói regiszter van, hanem ott található a kézműves mesterek regisztere, és a munkavállalók regisztere is. Ezért jelenleg a legmagasabb szintű társadalmi párbeszédben nem képviselhetik a kézműipart, hanem azt egy másik szövetség képviseli, amely azonban főleg a közép és nagyobb vállalkozások érdekeit jeleníti meg.
o A bolgár fél részletes tájékoztatást adott szervezetük felépítéséről. A kamara nem kötelező tagságú, és körülbelül 8-10.000 vállalkozás jelenleg a tagja. 25 regionális kamarával rendelkeznek a 28 bolgár körzetben. Ezek a regionális kamarák teljes mértékben független jogi képződmények, de tagok a központi kamarában. Ezen túlmenően a kamarájuknak tagja 9 szakmai szövetség is, ezek a szövetségek körülbelül a mi nagyobb szakmai szövetségeink struktúrájával azonosak (fodrász, kozmetikus, stb.). Ezért a két központi szövetség együttműködése elősegítheti a régiók és a szakmai szervezetek együttműködését is, és ez is az együttműködés egyik alapvető pontja lehet.
o A két szervezet megállapodott abban, hogy megpróbálja az együttműködését még a 2008. január 1-el induló BSP III. programon belül is megvalósítani. Ettől függetlenül azonban az együttműködésüket kétoldalúan kialakítják és folytatják és ehhez törekszenek majd igénybe venni a bolgár és a magyar kormány által kiírt projektek lehetőségeit is.
o A magyar fél készségét mutatta abban, hogy különböző konferenciákon, nemzetközi összejöveteleken Bulgáriában részvételével és hozzászólásaival támogatást adjon a bolgár partnernek, hogy elismertségét a bolgár kormány felé erősíteni tudja.
o A bolgár fél kérésére az együttműködést a két fél igyekszik kiterjeszteni a két országban történő vásárokon való megjelenésre is.
o A találkozón ismertettük a Vállalkozói Akadémia által kidolgozott tananyagokat és az ezzel kapcsolatos elképzeléseinket, és tájékoztatást adtunk arról a felmérésről, amely a mikrovállalkozások EU belépést követő helyzetével foglalkozott. Ennek van egy rövidített angol kivonata, ezt ígértük, hogy megküldjük a bolgár szövetségnek.
A két szervezet abban állapodott meg, hogy elkészítik egy együttműködési megállapodás főbb pontjait, amelynek tartalmi részére egy előzetes javaslatot az IPOSZ megküld. Ez az együttműködés a mostani tárgyalás alapján alapvetően az alábbi pontokra terjedne ki:
- együttműködés az UEAPME-n belül
- rendszeres információcsere és az informatikai rendszerek összekapcsolása
- a szakképzési együttműködés
- a régiók és az egyes szakmák közötti együttműködés elősegítése
- egy cég- és üzlet közvetítési tevékenység kialakításának támogatása
- konferenciákon és nemzetközi rendezvényeken való közös részvétel
- mind bolgár, mind magyar projektekben való közös részvétel
- együttműködés a vásári tevékenységben
- a Vállalkozói Akadémia tananyagainak és egyéb oktató anyagok alapján együttműködések konkrét képzési kurzusok megtartásában és ehhez külső források feltérképezése.
Az együttműködési megállapodást a bolgár fél elképzelése szerint az ottani vásárral egy időben tartandó nagy szófiai nemzetközi konferenciához kapcsolódóan lehetne aláírni szeptember végén, október elején. Ezen a konferencián egyébként számítanak az IPOSZ jelenlétére és arra, hogy beszámolunk a magyar kézműves ipar helyzetéről és tapasztalatairól az EU csatlakozás óta eltelt időszakban.