Ifjú Vállalkozók Klubja

IPOSZ fogyasztói egyeztető fórumainak dokumentumai

IPOSZ fogyasztói egyeztető fórumainak dokumentumai
Információ az IPOSZ fogyasztói egyeztető fórumainak kiépítéséről
Az Ipartestületek Országos Szövetsége 2006. augusztus 24-én sajtótájékoztatót tartott Budapesten, amelyen bemutatásra került a Gazdasági és Közlekedési Minisztérium támogatásával elkészített „Fogyasztói egyeztető fórumok dokumentumai” című füzet. Ez a kiadvány tartalmazza a jövőben országos hálózatot alkotó egyeztető fórumok működési szabályzatát, az eljáráshoz szükséges jegyzőkönyvet és egyéb anyagokat. Az IPOSZ ugyanis célul tűzte ki, hogy ipartestületi tagszervezetein keresztül támogatást kíván nyújtani egyrészt a vállalkozások, másrészt a fogyasztók/megrendelők részére arra az esetre, ha közöttük vitás ügy alakulna ki.

Panasz időnként fel szokott merülni, így annak érdekében, hogy ezen ügyek-bajok mielőbb rendeződjenek a felek között, a területi ipartestületek által létrehozott és működtetett fogyasztói egyeztető fórumok eljárása gyors megoldást adhatna. Előnye, a bírósági eljárásnál gyorsabb ügyintézésen kívül, hogy kevesebb költséggel járna, békés egyeztetési módszerrel, szinte egymás közt tárgyalhatná meg a panaszos és a bepanaszolt a problémát.

Az ügyet elbíráló fórum tagok az érintett mikro- és kisvállalkozások munkásságát ismerő személyek lennének, és mind a három részről (panaszos, vállalkozó, fórum) az lenne az elérendő cél, hogy az ügy megegyezéssel záruljon. A vállalkozások jó hírnevének lejáratása egyik félnek sem állhat érdekében. A fogyasztó elsődleges célja sem ez, hanem az, hogy jogos igényének helyt adjanak. Bizonyos esetben a vállalkozónak is hajlania kell a kompromisszumra. Ez csak olyan körülmények között lehetséges, amennyiben nincs ellenséges légkör. Ha azonban az ügy rendezésére szinte már csak a bírósági út az egyetlen alternatíva, akkor az magában hordozza azt a kellemetlen érzést, hogy egy vagy több éves pereskedésre kell felkészülni, és ez esetben nem lesz kellemes a légkör, nem lesz megegyezés sem.

Az elmúlt években a gazdasági-társadalmi átalakulás negatív következménye, hogy csökkent a fizikai munka, ezen belül a kisárutermelő és szolgáltató vállalkozások presztízse, egyre kevesebben jelentkeznek szakmunkástanulónak és egyre kevesebb az árutermelő-szolgáltató vállalkozók száma is. Az IPOSZ Elnökségének közép- és hosszútávú céljai között szerepel ezen vállalkozások presztízsének visszaállítása, az élethosszig tartó szakmai tanulás és életpálya biztosítása. Ehhez nélkülözhetetlen a szakmai utóképzés, felnőttképzés, de nagyon fontos a lakossági fogyasztói bizalom megerősítése, némely esetben a visszaállítása. A fogyasztói egyeztető fórumhoz ezért a továbbiakban olyan védjegyrendszert szeretnénk kapcsolni, amelynek tulajdonosai (az ipartestületi kisiparosok) tárgyiasul formában tudják tájékoztatni megrendelőiket, hogy munkájuk minőségéért, áráért, határidejéért felelősséget vállalnak. Ehhez kívánunk még a későbbiekben szerződés mintával segítséget nyújtani, ami megkönnyítené a vállalkozó és a megrendelő közötti megállapodást, és ezzel egyúttal a fogyasztói egyeztető fórum eljárását is.

A fent ismertetett rendszer 2006. szeptember 1-től indulna. Ősszel kerülne sor a csatlakozási-együttműködési megállapodások megkötésére az ipartestületekkel, és minden negyedévet követően az IPOSZ összegzést vár a szerzett tapasztalatokról.

Mindezen célok megvalósításához kéri az IPOSZ a tagszervezeteit, hogy vegyenek részt a fórumok országos hálózatában, és tegyék lehetővé vállalkozó tagságuk részére az abban való közreműködést. Kérjük egyben, hogy csatlakozási szándékukat jelezzék az IPOSZ felé.

Segítségképpen az egyeztető fórum kidolgozott dokumentumait az alábbiakban közreadjuk letölthető formában.
További tájékoztatást az IPOSZ munkatársai készséggel nyújtanak a Tisztelt Ipartestületek részére.


Budapest, 2006. augusztus 28.

Letölthető dokumentum: Fogyasztói egyeztető fórum szabályzata 2006.pdf