Közlemények

A cégnyilvánosságról, a bírósági cégeljárásról és a végelszámolásról szóló 2006. évi V. törvény

A Törvény statisztikai osztályozással összefüggő rendelkezéseit érintően a Igazságügyi és Rendészeti Minisztérium szakállamtitkári tájékoztatója.

 A cégnyilvánosságról, a bírósági cégeljárásról és a végelszámolásról szóló 2006. évi V. törvénynek és egyéb törvényeknek a számviteli beszámoló közzétételi rendjével, valamint a gazdasági tevékenységek egységes ágazati osztályozási rendszerével összefüggő módosításáról szóló 2008. évi XCVI. törvényt (a továbbiakban: Törvény) 2008. december l5-ei ülésnapján fogadta el az Országgyűlés.

A Törvény statisztikai osztályozással összefüggő rendelkezéseit érintően a következőkről kívánom tájékoztatni.

 

A Törvény mind a társas, mind az egyéni vállalkozók tekintetében a tevékenységi kör változásásásnak bejelentését új alapokra helyezte, liberalizálta a statisztikai osztályozási rendszer használatát. Az új bejelentési rend célja, hogy csökkentse a vállalkozások oldalán felmerülő adminisztratív terheket.

A Törvény értelmében a még nem módosított tevékenységi körök esetében a tevékenységi körnek a 2008-tól alkalmazandó új szakrnakód jegyzék miatti változását az egyéni vállalkozások ­

költség- és illetékmentesen - a 2009. évben teljesítendő adóbevallással egyidejűleg, az állami adóhatóság által biztosított nyomtatványon jelenthetik be az állami adóhatósághoz [24. § (3) bekezdés]. Mindez azt jelenti, hogy a vállalkozásoknak nem kell kapcsolatba kerülniük a körzetközponti jegyzői hivatallal, ellenben a KSH által közzétett Szakmakód jegyzék szerint, nyomtatványon jelentik be a megváltozott tevékenységi kört az adóhatósághoz. Az egyszeri bejelentési kötelezettséggel kapcsolatos teendőkről, az alkalmazandó nyomtatványokról az APEH honlapján tájékoztatót tett közzé, amely a következő címen érhető el: http://www.apeh.hu/adoinfo/art/vegleges team hatarido.html. Az adóhatóság február 1. napjától honlapján közzéteszi az egyéni vállalkozók szakrnakód alapján bejelentett és így nyilvántartott tevékenységi köreit.

 

Meg kívánom erősíteni, hogy a KSH mellett az adóhatóság lesz az a szerv, amely a tevékenységi köröket TEÁOR-szám (egyéni vállalkozók esetén a TEÁOR alapú szakmakód) szerinti besorolás és elnevezés szerint tartja nyilván. A Törvényből következően az egyéni vállalkozói nyilvántartást végző hatóság, vagy a körzetközponti jegyzők nem feleltethetik meg nyilvántartásukat az adóhatóság nyilvántartásának, a szakmakód alapján történő bejelentés adattartalmát nem vizsgálhatják felül, továbbá abból nem vonhatnak le következtetést. Jelzem, hogy a Törvény az átmeneti rendelkezései között arra mutat rá, hogy a TEÁOR-számok megváltozása - nyilvánvalóan ideértve azt az élethelyzetet, amikor a TEÁOR-kóddal együtt tevékenységi kör is megváltozik - miatt senkit sem érhet joghátrány, a TEÁOR-számok megváltozása nem érinti a korábban megszerzett jogosultságokat, így nem lehet emiatt korábbi hatósági engedélyeket sem felülvizsgálni.

 

Bízom abban, hogy a jogalkalmazók a szabályozásban foglalt előnyöket felismerve, gördülékenyen fogják alkalmazni az új bejelentési renddel összefüggő szabályokat.

dr. Gadó Gábor

szakállamtitkár