Együttműködési megállapodás
amely létrejött
az Ipartestületek Országos Szövetsége (1054 Budapest, Kálmán I. u. 20.)
a továbbiakban: IPOSZ valamint
a Gyakorlati Oktató Szervezetek Egyesülete (7400 Kaposvár, Füredi u. 47..)
a továbbiakban: GYOSZE között,
az alábbi feltételekkel:
1. A felek megállapítják, hogy kölcsönösen érdekeltek az alábbi kérdések hátterének feltárásában, valamint az okok megszüntetésében:
· Az országosan egyre aggasztóbb szakmunkáslétszám csökkenésének, a hiányszakmák számának növekedésének megállítása.
· A szakmunkásképzés színvonalának és hatékonyságának emelése.
· A szakmunkásképzésre fordítható források hatékonyságának növelése.
· A szakmunka alacsony presztízsének helyreállítása.
· A gazdaság szakmunkásigényét követő képzés koordinálása.
· A szakképzés tanulószerződéses gyakorlati rendszerben történő kiterjesztése a kis –népi és a művészeti szakmák esetében.
2. A felek áttekintették a szakképzés jelenlegi rendszerét és megállapítják:
· A szervezetek rendszeresen tájékoztatást adnak rendezvényeikről, melyre meghívják a másik fél szakmai képviselőit.
· Rendszeresen (negyedévenként) közös szakmai koordinációt tartanak a szakképzés helyzetéről és a szükséges teendőkről.
· A nemzetközi gyakorlatban is jól megfér egymás mellett a minőségi „duális”, valamint a „TISZK” rendszerű képzés. A leghatékonyabb és a legtöbb gyakorlati tudást az oktató – termelő üzemekben és műhelyekben végzett képzés biztosítja, melyet a szakmunkásvizsga utáni elhelyezkedési lehetőségek relevánsan bizonyítanak. A két fél közös érdeke, hogy ezeknek a képzőhelyeknek a kormányzati támogatása a szektor semlegesség jegyében kerüljön szabályozásra és megfelelő gazdasági környezetet biztosítson a gyakorlati képzőhelyek számára.
· A tanulószerződés már egy jó működő rendszer, amelyre szükség van. A hatékonyság érdekében a gazdaság szempontjait is szem előtt tartva a rendszert azonban időnként át kell tekinteni a háromoldalú jogok megfelelő érvényesülése szempontjából. (tanuló, képzőhely, kamara) Ebben a kérdésben a két szerződő fél partnerként közre kíván működni.
· A gyakorlati képzőhelyek gyakorlati és magasabb minőségi szintű igénybevétele mindkét félnek érdeke. Közösen munkálkodnak azon, javuljon a gazdasági feltételrendszer annak érdekében, hogy a képzés során a lehető legnagyobb gyakorlati jártasságot szerezzék meg a tanulók ezeken a képzőhelyeken életközeli környezetben.
· A kislétszámú, kihaló és országos képzési koordinációt igénylő szakmák gyakorlati képzésben a szerződő felek együttműködnek.
3. A felek elkötelezték magukat arra, hogy törekvéseik megvalósítására kezdeményezni fogják a szükséges törvénymódosítások elkészítését. Szakértőik közös munkával létrehozzák a szükséges dokumentumokat, melyhez kölcsönösen biztosítják adatbázisaikat.
4. A Felek az „együttműködési megállapodás”-t határozatlan időre kötik. Az IPOSZ részéről Solti Gábor igazgatót, a GYOSZE részéről Hefter József alelnököt jelöljük összekötőnek, akik az események fontosságára tekintettel konzultálnak, illetve tájékoztatják a szervezeteik vezetőit. A megállapodás az aláírással lép hatályba.
Budapest, 2009. február 19.
Szűcs György
elnök
Garbera István
elnök