Az Országos Érdekegyeztető Tanács (OÉT) három oldala között 2005-ben megkötött három évre szóló bérmegállapodás 2008. végén lejár. Az elmúlt néhány év megszorító kormányzati intézkedései, valamint az elhúzódónak prognosztizált gazdasági válság egyértelművé tette, hogy ebben a helyzetben egy évnél hosszabb távra felelőtlenség lenne a Munkavállalói Oldal részéről újabb kötelezettségek vállalása, miután a várhatóan drasztikusan beszűkülő hazai és külpiaci kereslet miatt visszaeső vállalkozói bevételek nem nyújtanak fedezetet béremelési elvárások teljesítésére.
Az OÉT keretei között zajló 2009. évi bértárgyalások eddigi nyolc fordulója nem hozott érdemi előrelépést. A Munkaadói Oldalnak sem sikerült egységes véleményt kialakítania bér kérdésekben.
Az IPOSZ által összeállított – 2009. évre vonatkozó vállalkozói várakozásokat bemutató – országos reprezentatív felmérés, tagsági körünkbe tartozó kisvállalkozói vélemények összegezése, alkalmas a tényeken alapuló következtetések levonására.
Megállapítható, hogy kisiparos–kisvállalkozóink több mint 50%-a szolgáltatásai igénybevételének, árbevételének, jelentős arányú csökkenésével számol az elkövetkezendő évben. Alkalmazottat foglalkoztató vállalkozások 66%-a alkalmazottai megtartására törekszik, béremelésre azonban nem lát lehetőséget. Az építőipar néhány speciális területén, a közúti fuvarozás egyes ágazataiban, az élelmiszer feldolgozás eddig is keresett szakmáiban tevékenykedő vállalkozások jövő évi üzleti kilátásaikat kedvezőbbnek ítélik felmérésünk tanulsága szerint.
Ezek figyelembevételével az IPOSZ álláspontja: