Közlemények

Magyar Kézművesipar-történeti Egyesület bemutatkozója

A IPOSZ új tagja

Az MTA VEAB Kézművesipar-történeti Munkabizottsága 1975 óta fogja össze azokat a tudományos kutatókat, akik a kézművesipar múltjával foglalkoznak. 2002-ben egyesületet alapítottak abból a célból, hogy a tudomány és a gyakorlat szakemberei közösen, az eddiginél hatékonyabban szolgálhassák a kézműves kulturális örökség megőrzését, továbbörökítését, s részt vehessenek az aktuális gondok orvoslásában. A közhasznú egyesület mindenki előtt nyitott, aki ezt az ügyet fontosnak tartja.

 

Az egyesület által meghirdetett projektek célja a szakmák presztízsének emelése, a mesteremberlét vonzó perspektívájának bemutatása, információk közkinccsé tétele mindazok számára, akiket érdekel a múlt és a jelen, akik használni szeretnék ezeket az ismereteket. Az egyesület együttműködésre várja mindazokat az egyéneket és szervezeteket, akik feladatot vállalnának a Kárpát-medence kézműves örökségének feltárásában és továbbörökítésében, vagy bármilyen támogatást tudnak nyújtani e nagyszabású feladat elvégzéséhez.


Az egyesület főbb szakmai tevékenysége:

  • tudományos kutatás, kutatásszervezés,
  • tudományos ismeretterjesztés és népszerűsítés,
  • kiadói tevékenység, kiadványok szerkesztése,
  • kiállítások rendezése, rendezvények szervezése,
  • audiovizuális anyagok készítése, multimédia. 

A legfontosabb eredmények:

  • konferencia sorozat az egyes anyagtípusokhoz kötődő mesterségekről (2004-től), az előadások Az anyagi kultúra a Kárpát-medencében c. sorozat tematikus (agyag, fa, vas) köteteiben olvashatók
  • A magyar kézművesipar története című kézikönyv (2005)
  • Műhelytitkok: szakmai programsorozat változó helyszíneken. 

A munka eddig támogatói: Magyar Tudományos Akadémia, Soproni Tudóstestület, Magyar Kereskedelmi és Iparkamara, Magyar Országos Levéltár, Nemzeti Kulturális Alap Programigazgatóság, több megyei múzeumigazgatóság, Budapest Főváros Levéltára és különféle vállalkozások.


Örömmel várjuk azok jelentkezését, akik hagyományos kézműves technikával dolgoznak, akiknek régi eszköz van a birtokában, aki ismer hagyományos technikával dolgozó mestert vagy ilyen szerszámokat őrző műhelyt, aki hajlandó látogatókat fogadni műhelyében és bemutatni a mesterfogásokat, aki érdeklődik a kutató munka iránt. Várjuk továbbá azok jelentkezését, akik készek megengedni, hogy mesterségük egyes nevezetes vagy kevéssé ismert technikai mozzanatait a jövő számára dokumentáljuk – képpel-szöveggel, vagy akár mozgóképek segítségével.


Az ipartörténet tudományos kutatóiként erkölcsi kötelességünknek tartjuk, hogy az általunk felhalmozott akadémiai szintű tudást felkínáljuk a szakképzés fejlesztése javára.

A közös bölcsesség a garancia arra, hogy jót és jól tegyünk.

 

Dr. Holló Szilvia Andrea                                         

elnök                                                                                     

Dr. Szulovszky János

alelnök

Honlap: www.iparmuzeum.hu

Kapcsolat: info@iparmuzeum.hu

Adószám: 18124736 –1– 41

Bírósági nyilvántartási szám: Fővárosi Bíróság 9929. Pk.60.348/2002

Bankszámla: Raiffeisen Bank 12010501-00145305-00100009