Készült:
A Munkaügyi Ellenőrzést Támogató Tanács üléséről, 2009. március 17-én az Országos Munkavédelmi és Munkaügyi Főfelügyelőség Margit körút 85. szám alatti 606-os számú tanácstermében.
Résztvevők:
Kormányzati oldal:
- Dr. Herczog László /SZMM
- Dr. Kiss Attila /BÁH
- Sibinger Márta /APEH
Munkáltatói oldal:
- Dr. Dávid Ferenc /VOSZ
- Károlyi Gyula /IPOSZ
- Dr. Martonosi István /KISOSZ
Munkavállalói oldal:
-
-
-
Állandó meghívottként az OMMF elnöke:
- Dr. Dudás Katalin
Résztvevő:
- Dr. Lesfalvi Tibor METT titkár
Napirendi pontok:
Előadó: Dr. Dudás Katalin, OMMF elnök
Előadó: Dr. Dudás Katalin, OMMF elnök
- A kiküldött meghívóban szereplő napirendet a jelenlévők elfogadták.
- A munkavállalói oldal távolmaradásából adódóan, a tanács nem határozatképes (az oldal három tagja közül, ketten jelezték távolmaradásukat).
- Kérem Elnök Asszonyt, tartsa meg a tájékoztatását.
Dr. Dudás Katalin:
- Köszöntöm a megjelenteket, az OMMF munkaügyi elnökhelyettese vagyok, öt év távollét után tavaly nyár végén tértem vissza a szervezetbe, és december óta látom el a megbízott elnöki feladatokat.
- A napirendben szereplő tájékoztatók anyagai a meghívóval együtt megküldésre kerültek. A konkrétumok, számadatok ismétlése helyett, - természetesen amennyiben vannak kérdések, megválaszolom őket, - tájékoztatom Önöket a szervezetünk működésével kapcsolatos aktualitásokról.
1. A meglévő munkaügyi felügyelői állomány bővítése érdekében, tavaly, OKJ-s képzés keretében 40 új munkaügyi felügyelő képzése kezdődött meg, akik a közeljövőben fejezik be tanulmányaikat.
2. A szakképzési alap támogatásával az OMMF teljes felügyelői állománya képzésen vett részt, mely februárban fejeződött be, ismereteik elmélyítése érdekében.
3. A felügyelői munka támogatására az OMMF tavaly év végén elkészítette a Felügyelői Kézikönyvet.
4. A jelenleg folyamatban lévő jogszabály változások okán – gondolok itt a Ket. 2009. október 1-jétől hatályos módosítására; az AM könyvvel kapcsolatos jogszabály módosulására; valamint a kormányzat elképzelései szerint létrehozandó közérdekvédelmi hivatalra, melynek tervezet hatáskörei estenként párhuzamosak az OMMF feladataival – idén is lesznek képzések és számos belső eljárási, módszertani anyagunk is aktualizálásra kerül.
5. A társhatósági ellenőrzések bejáratott gyakorlatával összefüggésben idén is lesz tavaszi közös ellenőrzés.
6. Az ellenőrzéseink karhatalmi szervezet általi – gondolok itt elsősorban a rendőrségre – támogatása fontos számunkra, a munkáltatók elutasító magatartása miatt, az együttműködés hiánya esetén.
7. A feketén foglalkoztatott munkavállalók számára a kialakításra kerülő nyilvántartás a jogszabályi rendelkezés alapján következményekkel fog járni, ha a szociális ellátás igénybevétele mellett, szabálytalanul foglalkoztatják.
Károlyi Gyula:
- A hatóság hogyan kíván fellépni a legálisan működő munkáltatók ellenőrzése mellett az engedély nélkül működő cégekkel szemben, hiszen ezek a törvényes keretek között működő vállalkozások működését veszélyeztetik?
- Az AM könyvel kapcsolatos jogszabályról tudhatóak-e részletek?
Dr. Martonosi István:
- A Felügyelői Kézikönyvet tájékoztatásul, felhasználásra megkaphatjuk?
- A nyolc hatóság együttes fellépése esetenként ijesztő.
- Az AM könyvre vonatkozó jogszabálytervezet egyes részeivel nem értünk egyet.
- Az engedély nélküli vállalkozásokat is ellenőrizni kéne.
Dr. Dávid Ferenc:
- A jelzett párhuzamosság a létrejövő közérdekvédelmi hivatallal nem növeli a bürokráciát?
- A feketekereskedelmet az ellenőrzés nem állítja meg.
Dr. Herczog László:
- Az AM könyvel kapcsolatos kérdéskör a pénteki OÉT ülés témája lesz.
Dr. Dudás Katalin:
- A feketekereskedelem visszaszorítása nem az OMMF ellenőrzéseinek hatásköre, ilyen esetben a kollégáink jelzéssel élnek a cégbíróság vagy az ügyészség felé.
- Az eljárásaink során feltárt jogsértések körében az adószám felfüggesztés vonatkozásában együttműködést kívánunk kialakítani az APEH-al.
- A hatósági ellenőrzés megfelelő magatartási kultúrát feltételez a hatóság és az ügyfél részéről is, előfordult, hogy atrocitás érte a kollégánkat.
- A munkaügyi tanácsadást a munkaügyi ellenőrzésre vonatkozó jogszabály szerint az OMMF nem végezhet, az ilyen irányú megkeresések teljesítését az FSZH égiszében működő jogpont hálózatok keretében látunk esélyt.
- A Felügyelői Kézikönyv nem jogszabály értelmezés, a felügyelők számára eljárási segédlet, belső anyag.
- A közérdekvédelmi hivatal feladataival kapcsolatban, a jogszabálytervezetnek az IRM honlapján megtalálható anyagát ismerjük, a részleteket még nem.
Sibinger Márta:
- Együttműködési megállapodás keretében az adószám felfüggesztéssel kapcsolatos kérdéskört rendezhetőnek tartom.
- A nem nyilvántartott adózókat is ellenőrizzük, megpróbáljuk majd a jövőben az ezen a területen elért eredményeinket jobban kommunikálni.
Károlyi Gyula:
- A munkavédelmi tanácsadás megítélésünk szerint jól működik. A munkaügyi tanácsadásnak a jogpontok keretében történő ellátása megítélésem szerint nem jó megoldás.
Dr. Dávid Ferenc:
- Véleményem szerint is a munkaügyi tanácsadás a jogpontok keretében nem fogja beváltani a hozzá fűzött reményeket.
Dr. Kiss Attila
- A kínai piacok ellenőrzése folyamatos.
- Az EU új tagállamaiból származó állampolgárok illegális vállalkozásaival szemben idegenrendészeti megoldás a közösség előírásai értelmében nem foganatosítható, a lehetőségeink ezen a területen behatároltak.
Dr. Martonosi István:
- A harmadik napirendi pont, 2009-re a soros elnök és az alelnökök megválasztása. Idén a soros elnököt a kormányzati oldal adja. A kormányzati oldal soros elnöknek Dr. Herczog Lászlót javasolja.
- A munkáltatói oldal alelnök jelöltje 2009-re, Dr. Martonosi István.
Dr. Herczog lászló:
- Az ügyrendünk III/11 pontja alapján „az ülés akkor határozatképes, ha a tagok legalább fele, és minden oldalról legalább egy fő jelen van”. Így a munkáltatói oldal és a kormányzati oldal jelenlévő képviselőinek egyhangú támogatása nem elegendő a határozat meghozatalához. Kérem, az oldalak tegyenek meg minden annak érdekében, hogy a jövőben a tanács ülései határozatképesek legyenek.
- Kérem a munkavállalói oldal képviselőit, hogy az emlékeztető kézhezvételét követő 8 napon belül a Tanács titkársága felé elektronikus formában külön-külön nyilatkozzanak, hogy a soros elnök személyét, és a munkaadói oldal alelnök jelöltjét elfogadják-e. Kérem továbbá, hogy a munkavállalói oldal képviselői tegyenek közös javaslatot oldaluk alelnök jelöltjére vonatkozóan.
Készítette:
Dr. Lesfalvi Tibor
METT titkár