Meghívó
az írott sajtó, a televíziók, rádiók és internetes hírportálok szerkesztőségei részére
Tisztelt Hölgy/Úr !
Szövetségünk az „Első Európai Kis- és Középvállalkozói Hét – 2009” országos konferenciára, valamint az IPOSZ XXI. Közgyűlésére készül (2009. május 28, Budapest). Ezt megelőzően - május 6. – 21. között – hét-hét Regionális Konferencia megszervezésére kerül sor. A Regionális Konferencia – résztvevők, időbeosztás, témák, előadók – PROGRAMJÁT és a sajtó számára összeállított INFORMÁCIÓT mellékletben csatoljuk. (További információ: www.iposz.hu)
A média munkáját készséggel segítjük (IPOSZ Sajtószolgálata, telefon: 06-30-552-2767, 354-3160, e-mail: simsik@iposz.hu, helyszínen Csikós László ipartestületi elnök, telefon: 06-20-353-2475)
Az Észak-alföldi Regionális Konferencia délelőtti és délutáni programjára várjuk a sajtóképviselőit.
Időpont: 2009. május 21. (csütörtök) 10,00 óra
Helye: Jászárokszállási Ipartestület, Jászárokszállás, Köztársaság tér 1.
Résztvevők: Hajdú-Bihar, Szabolcs-Szatmár-Bereg és Jász-Nagykun Szolnok megye ipartestületei
A téma fontosságára való tekintettel kérjük meghívásunk elfogadását, köszönjük a közvélemény informálását.
Tisztelettel:
Simsik Ágnes
sajtófőnök
Az „Első Európai Kis- és Középvállalkozói Hét 2009.” c. rendezvénysorozatának és az
IPOSZ regionális konferenciáinak
P R O G R A M J A
Délelőtt: 10.00 – 12.30
Meghívottak: ipartestületek elnökségei, ügyvezetői, mikro-, kis- és középvállalkozások
· MEGNYITÓ
Téma:
· A MIFIN Zrt. tájékoztatója a Mikrohitel Programról
előadó: MIFIN Zrt. képviselője
· Az EU fejlettebb országai vállalkozói szövetségeinek tagságuk felé nyújtott szolgáltatásaik tapasztalatainak hazai hasznosítása, IPOSZ keretein belüli átvétele
előadó: Szűcs György elnök (IPOSZ)
· Regionális és kistérségi fejlesztési koncepciók, pályázati lehetőségek megismertetése, értelmezése, hasznosítható módszerek ismertetése, melyeken keresztül e programokban, a Kkv-k nagyobb fokú részvétele ösztönözhető
előadó: Kassai Róbert elnöki tanácsadó
· Az ipartestületek hálózatának felkészítése, a vállalkozásoknak nyújtott szolgáltató tevékenységük és a kistérségi és regionális tervek megvalósításába való bekapcsolódási képességük erősítése
előadó: Géresi József alelnök (IPOSZ)
· Az IPOSZ tagszervezeteinek felkészítése a modern kommunikációs rendszerek alkalmazására, használatára
előadó: Solti Gábor nemzetközi és oktatási igazgató
Délután 13,00 – 16,00 óra
Résztvevők: az adott megyékben működő ipartestületek elnökei,
ügyvezetői küldöttei
Téma:
· Az IPOSZ XXI. Közgyűlése dokumentum-tervezeteinek megvitatása:
· Az Országos Elnök és a Felügyelő Bizottság 2008. évi munka és a Cselekvési Program végrehajtását minősítő beszámolója;
· 2009. évi Cselekvési Program;
· Aktuális szervezeti kérdések
Előadók: Szűcs György elnök, Géresi József, Károlyi Gyula és
Zilahi Sándor alelnök, Vonnák Sándor FB elnök
· A Fogyasztóvédelmi Hatóság Regionális Felügyelőségének kapcsolata a tagszervezetekkel;
Előadó: Fogyasztóvédelmi Hatóság Regionális Felügyelőségének képviselője
· Konzultáció, összefoglaló
Az IPOSZ XXI. Országos Közgyűlésére készül
Információ a sajtó számára
Az IPOSZ-t alkotó 245 jogilag önálló ipartestület – közöttük 33 országos szakmai ipartestület - 42 ezer vállalkozása közel 200 ezer alkalmazottat és 80 ezer segítő családtagot alkalmaz, 8 ezer szakmunkástanulót képez. Az IPOSZ mintegy 200 kézműves és kisipari szakmát képvisel.
A Magyarországon működő vállalkozások több mint 97 %-át alkotó családi-, mikro-, kis- és középvállalkozás a GDP közel 50%-át állítja elő, a foglalkoztatottak legalább 65%-át alkalmazza.
Komoly figyelmeztetés, hogy a gazdasági válság kezedet óta 27 ezer egyéni vállalkozás megszűnéséről szólnak a statisztikák, ez kb. 6%-a az egyéni vállalkozói körnek.
Az Országos Elnökség beszámoló-tervezetében értékelte az éves munkát, összefoglalta a kisvállalkozói szektor működésével kapcsolatos problémákat, Cselekvési Programba rögzítette 2009 feladatait. Megállapította, hogy a „Szolgáltató ipartestületek a régiók gazdasági fejlesztéséért 2007-2011” c. program végrehajtása a nehéz feltételek között is eredményesen zajlik. Az IPOSZ számos jogszabály és törvény érdemi megváltoztatását, vagy azonnali visszavonását sürgette, új javaslatokkal, érvekkel segítette a jogalkotók munkáját. Az érdemi párbeszéd és az érdekegyeztetés fontosságát hangsúlyozta.
A magyar kisipar a gazdaság legnagyobb vállalkozása, bajban van. A közterhek alakulása, a fizetőképes kereslet drasztikus visszaesése, a tőkehiány, a körbetartozás, az adminisztráció és sok-sok probléma „padlóra” küldheti a mikrokat. A csődhullám, műhelybezárás, a szürke és fekete gazdaságba menekülés erősödik, bizonytalan a gazdasági környezet, hiányzik a kicsik biztonságérzete is.
A mikro- és kisvállalkozások részvétele ma szinte minden településen a foglalkoztatásban, a termelésben és szolgáltatásban meghatározó, ezért nem mindegy az egész gazdaság szempontjából, hogy a sorsuk a jövőben hogy alakul.
A kkv-k fejlesztése gazdasági és társadalmi érdek, gazdaságélénkítésre van szükség. Az IPOSZ szerint a talponmaradás, a versenyképességük megőrzése és bővítése, a megfelelő szakmai képzettség megszerzése, valamint a kistérségi és regionális fejlesztésbe való bekapcsolásuk első számú tennivalónak bizonyul.
Ennek érdekében az IPOSZ folytatja a régiók gazdasági fejlesztését szolgáló 2011-ig szóló programját. Keresi a megoldási lehetőségeket. El szeretné érni, hogy a korszerű, gyors és megbízható információáramlás napi gyakorlattá váljon.
Az „Első Európai Kis- és Középvállalkozói Hét – 2009” rendezvény-sorozat az ország 30 pontján zajlik, ebből az IPOSZ 7 regionális és 1 országos konferencia megszervezését vállalta.