Aktuális híreink

A magyar KKV-k és mikrovállalkozások kihívásai és jövője az IPOSZ szemszögéből

2024. September 03. 08:57
Az ipar gyorsan változó világában a kis- és középvállalkozások (KKV-k), valamint a mikrovállalkozások számára rendkívül fontos, hogy lépést tartsanak a globális gazdasági trendekkel. Azonban sokszor nem csak az a kérdés, hogyan tudnak fejlődni, hanem az is, hogyan tudnak megélni ebben a dinamikus környezetben. Erről beszélt Németh László, az Ipartestületek Országos Szövetsége (IPOSZ) elnöke a Hatoscsatorna "Tea Glóriával" című műsorában.
1
Németh László már negyedik alkalommal nyerte el az IPOSZ elnöki pozícióját, amely pozíciót az elkövetkező öt évben is betölt majd. "Ez a bizalom nem csupán nekem szól, hanem annak az elnökségnek is, akikkel együtt dolgoztam az elmúlt négy évben" – mondta Németh. Hozzátette, hogy az új elnökségben is jelentős átalakulások történtek, és a következő ciklusban már egy fiatalabb vezetés veszi majd át a stafétabotot.
A beszélgetés során szó esett Magyarország soros EU-elnökségéről is, amely az elkövetkező fél évben veszi kezdetét. Németh elmondta, hogy a magyar kormány már felállította azokat a prioritásokat, amelyek mentén irányítani kívánja a soros elnökséget, különös tekintettel Európa versenyképességének növelésére és a gazdaság fejlesztésére. Ezen célok elérésében kiemelt szerep jut a KKV-knak és mikrovállalkozásoknak, hiszen ezek a szektorok adják az európai GDP közel felét és a foglalkoztatás jelentős részét is.
Az IPOSZ fontos szerepet játszik a magyar mikrovállalkozások érdekképviseletében, és tagja az Európai Kézműves és Kisvállalkozói Szövetségnek (SMEunited), amely az Európai Parlament elismert szociális partnere. Az IPOSZ célja, hogy Brüsszelben és itthon is hatékonyan képviselje a magyar kisvállalkozók érdekeit, különös tekintettel a mikrovállalkozások sajátos helyzetére.
Németh felhívta a figyelmet arra, hogy a KKV-k fogalmának újragondolása szükségessé vált, mivel az infláció és a gazdasági változások miatt a jelenlegi kategóriák elavultak. A mikrovállalkozások különösen hátrányos helyzetben vannak, hiszen a támogatások és források elosztásában a nagyobb vállalkozások gyakran előnyt élveznek. Az IPOSZ és a SMEunited szorgalmazza, hogy a mikrovállalkozások külön kategóriaként szerepeljenek a támogatási rendszerekben, és arányosan részesüljenek a fejlesztési forrásokból.
Az adminisztrációs terhek csökkentése is kiemelt fontosságú, hiszen a mikrovállalkozások számára a bürokratikus kötelezettségek jelentős idő- és pénzügyi terhet jelentenek. Németh hangsúlyozta, hogy a „Gondolkozz először kicsiben” elvet, amelyet már régóta szorgalmaznak Brüsszelben, továbbra is érvényesíteni kellene. Ez azt jelentené, hogy a mikrovállalkozások számára egyszerűsítenék az adóbevallást és más adminisztrációs kötelezettségeket, lehetővé téve számukra, hogy inkább a tevékenységük fejlesztésére koncentrálhassanak.
Az IPOSZ elnöke egy konkrét problémára is rámutatott: egy 2022-ben bevezetett rendelet következtében számos mikrovállalkozás számára bizonytalanná vált az energiaszolgáltatásokhoz való hozzáférés. Sokan nem tudták megfelelően kitölteni a szükséges nyilatkozatokat, ami miatt most piaci áron kell visszamenőlegesen elszámolniuk az energiafogyasztásukat, ami komoly pénzügyi terheket ró ezekre a vállalkozásokra.
Németh szerint sürgős intézkedésekre van szükség a kormány részéről annak érdekében, hogy megakadályozzák a mikrovállalkozások helyzetének további romlását, és biztosítsák, hogy ezek a vállalkozások is részesüljenek a gazdaságfejlesztési intézkedésekből. (Az egyetemes szolgáltatásról azóta döntöttek, lásd korábbi cikkünket: https://www.iposz.hu/aktualis-hireink/friss-tajekoztato-az-egyetemes-szolgaltatasrol)
Az IPOSZ továbbra is elkötelezett amellett, hogy a magyar kis- és mikrovállalkozások érdekeit képviselje mind hazai, mind nemzetközi szinten, biztosítva számukra a szükséges támogatást és erőforrásokat a versenyképességük növeléséhez és fennmaradásukhoz a gyorsan változó gazdasági környezetben.
Interjú Németh Lászlóval